Banguotų lakštų sandėliavimas: klaidos ir patarimai

Banguoti lakštai – viena patvariausių ir Lietuvos klimatui labiausiai pritaikytų stogo dangų. Jie nereikalauja daug priežiūros, bet daugelis namų savininkų ir net statybininkų daro klaidą netinkamai juos sandėliuodami. Tereikia žinoti kelias pagrindines taisykles, kurios padės nusipirktus lakštus tinkamai išlaikyti iki dengimo! Banguotų lakštų sandėliavimas: klaidos ir patarimai

Mitas: galima pusmetį laikyti lauke

Iš natūralių medžiagų gaminami banguoti lakštai – ilgaamžė mūsų šalies stogų klasika. Pluoštinis cementas itin patvarus ir atsparus aplinkos veiksnių poveikiui, nebijo drėgmės, kritulių, atlaiko ultravioletinius spindulius. Todėl nusipirkę paletę banguotų lakštų žmonės dažnai ją mėnesį ar pusmetį laiko lauke. Toks sprendimas – klaidingas, nes šią medžiagą reikėtų visada laikyti sausoje vėdinamoje patalpoje.

„Pagrindinis klientų klausimas būna – kodėl negalima laikyti banguotų lakštų lauke, taigi jie vis tiek bus dedami ant stogo, – praktines situacijas vardija UAB „Eternit Baltic“ regiono pardavimų vadovas Donatas Bosas. – Reikia suprasti, kad cementas yra „gyva“ medžiaga, kurią reikia tinkamai sandėliuoti“.

Bendraudamas su daugybe namų savininkų jis pastebėjo, kad apie banguotų lakštų laikymą sklando keli pagrindiniai mitai. Dažniausiai, pamatę atvežtą paletę, kuri apvyniota plėvele, klientai galvoja, kad ši jau apsaugota nuo lietaus, ir nusprendžia laikyti po atviru dangumi. Kitas populiarus mitas, kuriuo tiki ir nemažai statybininkų – pigiau nusipirkus banguotų lakštų prieš žiemą, juos galima laikyti paletėje lauke iki pavasario, kai bus palanku pradėti darbus.
banguotų lakštų sandėliavimas

„Gyvas“ cementas paletėje reaguoja į drėgmę

Pasak D. Boso, lakštai paletėje sudėti taip, kad „geroji“ jų pusė persikeičia su „blogąja“. Ilgiau sandėliuojant lauke, drėgmės nuo banguotų lakštų apačios gali patekti ant dažų sluoksnio, dėl cheminės reakcijos į paviršių iš blogosios lakšto pusės kyla kalkės, ir „geroji“ pusė, kuri bus dedama ant stogo, tampa ne tokia estetiška.

„Žmonės dažnai nežino, kad banguotas lakštas po pagaminimo dar 30 dienų reaguoja į aplinką. Cementas yra gyvas produktas, technologai sako, kad jis dar 10 metų reaguoja ir keičiasi. Ant stogo lakštų „geroji“ pusė nesiliečia su „blogąja“, taigi jeigu iškart dengsite stogą, lietus ir krituliai lakštams nepakenks.

Sandėliuojant lauke jų techninės savybės irgi nenukentės, tiesiog iš cemento išsiskyrusios kalkės ar kitos priemaišos gali persismelkti į paviršių nuo nedažyto lakšto antrosios pusės. Tvirtumui įtakos tai irgi neturės – tik grožiui“, – aiškina „Eternit Baltic“ atstovas.

Jis prisimena kartą išgelbėjęs kliento stogą – pamatęs, kad jis ketina nusipirktų lakštų paletes sandėliuoti lauke, nuvyniojęs plėvelę, o darbus pradėti po pusmečio, įkalbėjo pirkinį uždengti brezentu. Po pusmečio tik vienas lapas iš 200 buvo nežymiai pabaltavęs.

„Yra buvęs toks atvejis, kad klientas sumontavo dangą, po kiek laiko išeina į kiemą ir susirūpinęs skambina: „Mano stogas baltas, o dabar ne žiema, tai kas čia atsitiko?“ – vieną iš netinkamo sandėliavimo pavyzdžių prisimena UAB „Eternit Baltic“ projektų vadovas Vidas Jaškauskas. – Mes reaguojame į skundą, atvažiuojame patikrinti. Pasirodo, dėl blogo sandėliavimo lauke ant lakštų pasiliko kalkinės dėmės. Jas galima elementariai nuplauti panaudojus citrinos rūgštį. Pačiam gaminiui nieko neatsitinka, bet viso to galima išvengti tiesiog tinkamai sandėliuojant banguotus lakštus“.

Pagrindinės taisyklės

Paprasčiausias sandėliavimo taisykles galima rasti ant kiekvienos banguotų lakštų paletės. Jos turi būti transportuojamos dengiant brezentu. Paletės turi gulėti ant lygaus horizontalaus paviršiaus, jas reikia tinkamai pritvirtinti, kad transportuojant nesulinktų.

Banguoti pluoštinio cemento lakštai, prieš patekdami ant stogo turėtų būti laikomi vėdinamoje patalpoje – sandėlyje, garaže ar panašioje vietoje, kur nėra drėgmės.

Jei pakuotėje lakštai sudrėksta, visą pakuotę reikia išardyti, taip leidžiant jiems išdžiūti.

Rekomenduojama palikti banguotus lakštus aklimatizavimuisi toje vietoje, kur jie bus sandėliuojami.

Patartina banguotų lakštų paletes sukrauti ne daugiau nei dviem aukštais, o jeigu pagrindas nelygus – vienu. Kraunant lakštus, negalima jų tempti, vilkti – reikėtų paprasčiausiai kelti. Ilgesnius nei metro lakštus kelti vertėtų dviese.

„Prie kiekvienos paletės ir mūsų tinklalapyje yra dedama pagrindinė informacija ir montavimo instrukcijos. Klientui patariame pasižiūrėti mūsų puslapyje kelių minučių siužetą „Kaip teisingai sandėliuoti banguotus lakštus?“ – ar tikrai yra daroma lygiai taip, kaip jame parodyta“, – pataria V. Jaškauskas.

Dar viena dažna banguotų lakštų pirkėjų klaida – perkant pusę paletės, ant jos ne visada lieka instrukcija. Taip gilintis į pirkinio priežiūrą nenorintiems žmonėms sunku išvengti nusivylimo pamačius, kad netinkamai laikytas, „uždusintas“ lakštas pradėjo baltuoti.

Sandėliuojant D. Bosas pataria nuo lakštų nuvynioti plėvelę. O dar geriau – nesukti galvos, kur rasti vietos būsimo stogo dangai. „Visiems sakau: pirkite ir vežkitės banguotus lakštus savaitę prieš dengimą. Pristatysime greitai, ir nereikės galvoti, kur ir kaip juos laikyti“, – sako jis.

Parengta pagal Eternit Baltic medžiagą
Eternit Baltic
Eternit Baltic
J. Dalinkevičiaus g. 2H, Naujoji Akmenė