Durų montavimas

Durų montavimo sudėtingumas dažniausiai priklauso nuo to, kokias duris pasirenkate. Jei renkatės duris, kurių varčioje ir staktoje apkaustai (vyriai, spynos) jau sumontuoti – darbai daug paprastesni. Jei reikia pačiam įdėti vyrius ir spyną, jau reikia turėti ir gerų įrankių, ir staliaus gabumų. Todėl aptarsime paprasčiausią variantą – kai varčia ir stakta pilnai sukomplektuoti. Durų montavimas

Pirmiausia, žinoma, reikėtų pasitikrinti, ar durų anga tinkama montuojamoms durims, ar sienos storis atitinka staktos plotį. Pigesnės durys dažniausiai komplektuojamos su reguliuojamo pločio staktomis – taip paprasčiau. Brangesnėms – jau užsakymo metu labai svarbu nurodyti sienos storį. Jei sienos storis angos viršuje ir apačioje skiriasi iki 5 mm – ne bėda, apvadai paslėps šį neatitikimą. Reikėtų matuoti storiausioje sienos vietoje.

Visai nebūtina, kad durų angos kraštai būtų dailiai nuglaistyti – tiks ir plikos plytos. Tačiau apdaila aplink durų angą turi būti atlikta tinkamai – kad apvadai uždengtų ir tarpelį tarp staktos bei sienos, ir paslėptų bet kokius angos kraštų apdailos nelygumus.

Montuoti pradedame įsistatydami durų staktą su varčia (durys uždarytos – dėžutė) į angą. Tarp angos ir staktos iš šonų (apačioje, per vidurį ir viršuje) įspraudžiame kaiščius – kad stakta nejudėtų (tačiau nereikia ir labai įveržti). Svarbu, kad staktos apačia visiškai remtųsi į grindis (jei grindys nelygios, po viena iš staktų reikia ką nors padėti, kad išlygintume). Tada reikėtų tą patį padaryti ir staktos viršuje per vidurį. Jei jau stakta stabiliai stovi, galime pradėti reguliuoti: kaladėlę pridėjus prie staktos iš bet kurios pusės, pakalame per kaladėlę – reikia pasiekti, kad kiekviena stakta stovėtų pagal gulsčiuką (geriausia naudoti 2 m ilgio) ir neišsikištų už sienos plokštumos.

Sureguliavus vertikalumą, reikėtų atidaryti duris (jei durys neatsidaro, reikia atsargiai palaisvinti vienos staktos (geriausia, tą, kurioje montuojasi spynos plokštelė) šoninius kaiščius, ir tarp abiejų staktų įremti tris bruselius (apačioje, viršuje ir per vidurį), atitinkančius staktų atstumą, kai durys laisvai atsidaro (tarpas tarp staktų ir durų turėtų būti apie 3 mm iš abiejų pusių). Patartina tarp staktų ir bruselių naudoti kartoną, ar pan., kad nesubraižytumėte pačios staktos. Jei reikia, vėl paveržkite staktas, pakaldami per šoninius kaiščius.

Jei stakta jau tikrai stabiliai stovi, galime ją pritvirtinti prie angos kraštų. Tam naudojame kalamus sraigtus su kaiščiais. Reikėtų naudoti po tris iš kiekvienos pusės. Sekantis žingsnis – plyšius tarp angokraščių ir staktų apipučiame montažinėmis putomis. Naudoti putas reikia labai atsargiai – nes jei jos pradės per daug plėstis, gali „užlipti“ ar užtikšti ant staktų – nuvalyti problematiška, o jei paliktumėte ilgesniam laikui – visai neįmanoma. Paliekame putas sustingti – geriausia parai. Tuomet lieka tik peiliu apipjaustyti putų perteklių, ištraukti kaiščius ir užkalti durų apvadus.

Apvadams supjauti 45 laipsnių kampu, reikėtų turėti specialų elektrinį ar rankinį pjūklą. Apvadus patepame klijais („skystomis vinimis) pagal išorinį kraštą, užleidžiamą ant sienos (tačiau nepersistengiant, kad neištrykštų perteklius), ir prikalame plonomis vinelėmis be galvučių prie durų staktų.

Norint pasiekti geriausios kokybės, liko tik apvadų kraštą, besiliečiantį su sien aptepti akrilu ir padažyti – tam mes kraštus apsiklijuojame dažymo juostele.

Pastaba: visada skaitykite gamintojo rekomendacijas, pateikiamas kartu su gaminiu.