Elektros instaliacija rąstiniame name

Rąstinių namų sienos yra vienasluoksnės, todėl pagal elektrosaugos reikalavimus įrengti ir paslėpti elektros instaliaciją yra sudėtingas uždavinys.
Elektros instaliacija rąstiniame name

Daugelis žmonių rūpinasi, kad elektros instaliacija būtų įrengta patogiai ir estetiškai, kad jungikliai ir elektros lizdai būtų lengvai pasiekiami, o laidai nebūtų matomi. Bet ne mažiau svarbu elektros instaliaciją įrengti patikimai - taip, kad jos nereiktų dažnai remontuoti ir nedidėtų gaisro pavojus. Nemažai gaisrų kyla dėl netvarkingos elektros instaliacijos, o mediniam namui tai ypač aktualu. Išskiriami trys būtini elektros instaliacijos įrengimo etapai:
• Projektavimas.
• Darbų atlikimas.
• Atliktų darbų patikra.

Visi nesutarimai ar nesklandumai atsiranda nesilaikant šių etapų eiliškumo. Projektuojant elektros instaliaciją reikėtų bent apytikriai numatyti, kokios elektros įrangos reikės, kokie prietaisai bus naudojami kiekvienoje namų erdvėje. Deja, daugelis apie tai pagalvoja tik paskutiniu momentu. Neturint elektros tinklo projekto vėliau gali atsirasti nenumatytų keblumų. Atliekant ar prižiūrint darbus reiktų žinoti keletą svarbių momentų:

• Pirmiausia būtina paisyti bendrųjų saugumo reikalavimų - visi laidai ir kabeliai turi būti su dviguba izoliacija, pagal galimybę visos prietaisų jungimo į tinklą vietos turi būti įžemintos, atskiroms prietaisų grupėms sujungti rekomenduojama naudoti automatinius išjungiklius. Be to, drėgnose patalpose būtina paisyti griežtesnių saugos reikalavimų.

• Įrengiant automatinius išjungiklius, visų linijų nereikia jungti prie vieno išjungiklio. Geriau daryti atskiras linijas apšvietimui, kištukiniams lizdams, o jei pastarųjų yra daugiau - ir atskiroms sienoms. Atskiros linijos tiesiamos daug elektros energijos suvartojančiai įrangai: viryklei, skalbimo mašinai. Jeigu kas nors nutinka, automatinis išjungiklis išjungia tik vieną dalį.

• Neretai jau rąstinio namo gamintojai sienojuose išgręžia skyles kabeliams nutiesti. Tokiu atveju supaprastėja elektrikų darbas ir sumažėja tikimybė sugadinti namo rąstus. Horizontaliai visi laidai yra klojami grindyse ir lubose, o į viršų pakilimai daromi sienų viduje esančiomis ertmėmis. Kai gamykloje skylės kabeliams nėra padaromos, kabeliai klojami grindyse ir lubose, o visi pakilimai daromi per durų ir langų staktas.

• Vidaus instaliacijai tinkamiausi degimo nepalaikantys variniai laidai. Rekomenduojama naudoti ne mažesnius nei 1,5 mm2 ar net 2,5 mm2 skersmens laidus. Paprastai laidai tiesiami, kol dar nesudėtos grindys, nes ilgesnėse patalpose rekomenduotina instaliaciją išvedžioti PVC vamzdžiuose po grindimis. Degimo nepalaikančius kabelius reiktų kloti ne stačiais kampais, o nuožulniai, kad nebūtų pažeista kabelio izoliacija. Kabelius vedžiojant po grindimis patartina juos tiesti palei sienas. Pagrindines laidų tranšėjas taip pat galima tiesti ir lubose, vėliau paslepiant jas po apdaila. Elektros, telefono, kompiuterių, priešgaisrinės saugos, patalpų apsaugos laidai slepiami grindjuostiniuose kanaluose.

• Kuo mažiau kabelių reikėtų vedžioti poilsio ir miegamojo kambariuose, nes kabeliai skleidžia elektromagnetines bangas. Patalpose, kuriose dažnai būna maži vaikai, rekomenduotina pasirinkti kištukinius lizdus su apsaugine plokštele - į juos galima įstumti kištukus tiktai vienoda jėga spaudžiant abi lizdo skylutes.

• Paskutiniu metu Lietuvoje sparčiai populiarėja elektros energijos taupymo sistemos. Šios atsakingą elektros vartojimą skatinančios sistemos pagrindinis veikimo principas - nedidelių matavimo prietaisų (jie internetu pateikia duomenis į apskaitos programą kompiuteryje ar išmaniajame telefone) įrengimas prie kiekvieno elektros lizdo ir jungiklio. Vartotojas gali žinoti, kiek elektros energijos vartoja kiekvienas prietaisas. Tokiu būdu nesunku pastebėti, jei kažkuris prietaisas elektros energiją vartoja neefektyviai, ir jį laiku pakeisti ar remontuoti. Apskaičiuota, kad įdiegus šią sistemą vien tik stebint galima sutaupyti iki 25 proc. elektros energijos.

Svarbu! Rąstiniame name klojant kabelius jų negalima įtempti, nes pirmaisiais metais rąstai „vaikšto". Tiesiant kabelius tarp durų staktų ir langų rėmų reikia palikti šiek tiek laisvos vietos, nes besileidžiančios sienos gali laidus pažeisti ar net nugnybti. Įvadiniai skydai ar paskirstymo skydeliai tvirtinami ant vieno rąsto, nes leidžiantis rąstai gali skydus deformuoti ar net sulaužyti.