Frezuotų rąstų namai

Žiūrint ne specialisto akimi frezuotų rąstų namas savo išvaizda nedaug tesiskiria nuo rankų darbo rąstinio namo. Visgi įsižiūrėjus nesunku pastebėti, kad visų sienojų aukštis ir forma vienodi, o tai galima pasiekti tik apdirbant rąstą frezavimo staklėmis. Frezuojant rąstus visi jie gaunami vienodo, dažniausiai stačiakampio formos, profilio. Frezuotų rąstų namai

Pradinis frezuotų rąstų namų gamybos etapas yra medienos džiovinimas. Paprastai džiovinama iki 18-20 % drėgnumo švelniu režimu medienos džiovyklose. Šis džiovinimo režimas rekomenduojamas norint, kad rąstai stipriai nesuskilinėtų. Džiovinant taikomi daugiapakopiai (6 ir daugiau pakopų) režimai, palaikomas gana didelis agento prisotinimo laipsnis ir keletą kartų pašutinama. Džiovinimo trukmė priklauso nuo tašo storio ir gali būti 30-40 dienų.

Sienojų ruošinių gamyba

Sienojaus ruošiniui pagaminti reikia paprastą apipjautą tašą frezuoti iš 4 pusių ir suteikti jam reikiamą formą. Tam yra naudojamos sunkiosios pramoninės keturpusio obliavimo (6-8 velenų) staklės, skirtos frezuotų sienojų gamybai. Jos gali apdirbti ruošinius iki 250 x 240 mm.

Siekiant, kad apdirbamas paviršius atitiktų visus kokybės reikalavimus, naudojami specialūs įrankiai - frezos. Jos gaminamos pramoniniu būdu iš specialių lydinių. Frezoms yra taikomi ypatingi reikalavimai, nes velenų sukimosi greitis sudaro apie 6000 aps./min. Be to, frezų peiliams tenka labai didelės apkrovos frezavimo metu. Tokio mechaninio apdirbimo metu tašui suteikiama tam tikra forma (profilis), jo paviršius obliuojamas pagal pirmą švarumo klasę, t. y. kaip geros kokybės dailylentės.

Kiekviename rąstinio namo sienojuje per visą ilgį turi būti padaryta vientisa išilginė išdroža. Ji turi būti tokios formos, kad vėjas ir krituliai nepatektų tarp rąstų. Išdroža turi paslėpti ir apsaugoti kiaurai pragręžtus varžtus, kaiščius, įdėtines detales, kompensacines įpjovas, elektros instaliacijos, santechnikos skyles ir kt.

Kaip jau buvo minėta, tašo paviršius turi būti nuobliuotas itin švariai. Norint tai pasiekti, reikia ne tik kokybiškų, bet ir profesionalių įrengimų jiems galąsti. Tam turėtų būti naudojamos automatinės galandinimo staklės. Obliuotas ir profiliuotas tašas toliau apdirbamas staklėmis. Staklėmis padaroma kertė (sąspara), išgręžiamos skylės, būtinos elektros instaliacijai, jungtukams, šakutės lizdams. Freza paruošiamos vietos elektros paskirstymo skydams. Išfrezuojamos perdengimo sijos, gegnės. Šios staklės leidžia gaminti visą stogo konstrukciją, papuošti bei išfrezuoti gegnių galus.

Sienojaus gamybos etapai

Kai yra pagaminti sienojų ruošiniai, prasideda kitas gamybos ciklas, kuris yra skirstomas į kelis etapus:
• ruošinių supjovimas pagal ilgį, atsižvelgiant į projektuotojų pateiktą specifikaciją;
• vainikinių kampinių ar išilginių sujungimų frezavimas;
• elektros kabelių kanalų gręžimas;
• numeravimas;
• pakavimas.
Supjovimas pagal ilgį vykdomas skersavimo staklėmis. Po to ruošinys patenka į skersinio frezavimo stakles. Ruošiniai frezuojami automatiškai pagal konstruktoriaus projektuotojo paruoštus reikalavimus. Sudėtingiausias ir atsakingiausias rąstinių namų gamybos klausimas yra statinio kampinių sujungimų gamyba. Apsirikus, frezuojant sujungimų „spynas" ar jų išsidėstimo vietas, pavojus kyla visam namo surinkimui ir jo funkcionalumui. Perdaryti vietoje šias klaidas dažniausiai būna neįmanoma. Ruošinį reikia vežti atgal į gamybą, keisti jį kitu, o bandant perdaryti tenka stakles iš naujo nustatyti rankiniu būdu.

Vėjas užrakinamas 3 lygių spyna

Kalbant apie profiliuotą tašą, viena iš labiausiai pasiteisinančių yra 3 lygių „spyna". Šis sudėtingas kampinis sujungimas gaminamas automatiniu būdu, kadangi paviršiai yra 3 plokštumose, o kertę formuojantis įrankis turi judėti 9 ašimis. Staklės su tiksliu elektroniniu pjovimo įrankio pozicionavimu visų ašių atžvilgiu iš karto suformuoja kertinį sujungimą, nejudinant ruošinio, o pats sujungimas išpildomas labai tiksliai. Toks kertinių sujungimų gamybos būdas leidžia tiesiog „užrakinti vėją" kertės viduje ir neleisti jam patekti į namo vidų. Už kerčių frezavimo staklių linijoje įrengtas montavimo ir stabilizavimo skylių dvigubo gręžimo modulis. Šios skylės yra rąstinių namų statybos technologijos dalis, jos naudojamos vienas ant kito sukrautiems sienojams stabilizuoti, laiptuotai sukalant sienojus mediniais tašeliais ir padarant sieną vienalyte. Vėliau tvirtinama sandarinimo medžiaga. Sandarinimas specialia medžiaga turi būti atliekamas tarp sienojų, kertėse, langų ir durų įstatymo vietose. Užsakovui atiduodant suręstą pastatą, sienojuose tarp rąstų arba tašų esanti ekologiška izoliacinė medžiaga iš išorės turi būti nematoma. Frezuotų rąstų namų gamybos linijoje yra numatytas elektros instaliacijos horizontalių, frezuotų ir vertikalių gręžtinių angų sienojo viduje formavimo modulis. Išgręžta anga atrodo estetiškai ir nesugadina sienos vidaus vaizdo. Atlikus visus gamybinius procesus ruošiniai numeruojami ir pakuojami pagal montavimo eiliškumą. Tada šie ruošiniai yra vežami į statybos aikštelę, kur prasideda namo surinkimo procesas.

Medinių namų gamintojų asociacija
Medinių namų gamintojų asociacija
Lukiškių g. 5-406, 01108 Vilnius