Į ką atkreipti dėmesį renkantis rekuperatorių

Klausimas:
Kokio tipo, o gal konkretaus gamintojo rekuperacinę sistemą rekomenduotumėte nuosavam namui. Rekuperatorių yra kelių tipų, bet kiekvienas pardavėjas įrodinėja, kad jo parduodamas produktas geresnis. Kaip patartumėte pasirinkti?
Komentarai:
Teisingai paminėjot, kad rekuperatorių gamintojų šiandien tikrai daug, tačiau renkantis rekuperacinę sistemą reikėtų iš esmės įvertint pačių komponentų – rekuperatoriaus ir ortakių – sistemos pranašumus. Rekuperatoriai būna trijų tipų:
- su keturkampiu plokšteliniu šilumokaičiu (efektyvumas apie 50-60%, reikalingas tiekiamo oro pašildytuvas iškelia energijos sąnaudas);
- su rotaciniu šilumokaičiu (efektyvumas apie 80%, reikalingas tiekiamo oro pašildytuvas, šiek tiek iškelia elektros sąnaudas, atsiranda papildoma gendanti detalė rotorius, kuris taip pat naudoja elektros energiją. Kadangi šiuo atveju maišosi srautai, negalima jungti į bendrą sistemą su WC, yra galimybė sugrįžt kvapams. Tokiu atveju dedami atskiri ventiliatoriai, kurie iš WC pašalina orą ir tam dar naudoja elektros energiją);
- su plokšteliniu šešiakampiu šilumokaičiu (efektyvumas apie 90-95%, nereikia papildomo šildytuvo, integruota automatinė apsauga nuo užšalimo, nesimaišo srautai, negrįžta kvapai - jungiama į bendrą sistemą).

Kalbant apie rekuperacinės sistemos naudą ir efektą būtina teisingai pasirinkti atitinkamas dedamąsias:
- rekuperatorius turi būti efektyvus, kad nereikėtų dar papildomai pašildyt energiją naudojančiais šildytuvais);
- rekuperatoriaus veikimas turi būti itin tylus, kad naktį miegant nesigirdėtų arba, kad nereikėtų išjungti einant miegot;
- turi būti itin ekonomiškas, vartotų minimaliai elektros energijos sąnaudų;
- ortakių sistema turi būti teisingai sumontuota ir subalansuota;
- efektyvi ortakių sistema turi jungti visas patalpas - traukimas iš WC, vonios ir virtuvės, tiekimas į miegamuosius, svetaines. Tuo pačiu prasivėdina ir bendrosios patalpos - koridoriai, laiptinės.
- ortakių sistema turi būti tyli.
Rinkoje yra siūlomi įvairių tipų ir įvairių gamintojų rekuperaciniai vėdinimo įrenginiai. Pasirenkant tinkamą rekuperatorių svarbu atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
• Rekuperatoriaus tipas: rotacinis ar plokštelinis šilumokaitis. Rotacinių šilumokaičių šilumos atgavimo naudingumo koeficientas yra apie 85%, standartinių plokštelinių – apie 65%, kryžminių srautų dvigubų plokštelinių šilumokaičių – apie 90%.
• Rekuperatoriaus leidžiamos ekspoatavimo sąlygos. Svarbu atkreipti dėmesį, prie kokios žemiausios lauko oro temperatūros įrenginys gali sklandžiai dirbti. Kartais pardavėjai mūsų rinkai siūlo įrenginius, kurie yra skirti šalims su šiltesnėmis klimatinėmis sąlygomis ir jų veikimas apsiriboja iki lauko temperatūros lygios -5˚C. Lauko temperatūrai nukritus žemiau, rekuperatoriaus veikimas sustoja. Žinoma, tam galima numatyti pirminį pašildytuvą, bet tai papildomi ir nereikalingi energijos kaštai. Normaliomis sąlygomis eksploatuojamas ROTACINIS šilumokaitis tokios problemos neturi. Jis neužšąla ir patikimai veikia žiema, esant -23˚C lauko temp. Prieš rekuperatorių nereikalingas papildomas oro pašildymas, todėl šilumos energija taupoma esant dideliems šalčiams.
• Gamyklinė automatika. Šiuolaikinė rekuperatoriaus valdymo automatika privalo užtikrinti saugų įrenginio veikimą ir patogų valdymą. Reikia atkreipti dėmesį, ar automatika turi šias funkcijas: 1. Savaitinį įrenginio programavimą, kad būtų optimizuotos įrenginio veikimo sąnaudos; 2. Oro kiekių ir temperatūros valdymą; 3. Sezonų nustatymą, tam kad įrenginys veiktų ekonomiškiausiu režimu; 4. Galimybę pajungti išorinius įrenginius (virtuvės garų nutraukėją), kad patalpoje būtų išlaikytas oro balansas ir t.t.
• Ventiliatoriaus ir variklio tipas. Yra galimi vėdinimo įrenginiai su AC (kintamos srovės) arba EC (elektroniškai komutuojamais) varikliais. Naudojant EC variklius, esant normaliems ventiliatorių apsisukimams, sutaupoma iki 10% energijos. Dėl plataus reguliavimo diapazono, ventiliatorius gali veikti tiksliai užsiduotame darbo taške. Tokiu būdu vartotojas gali sutaupyti iki 50% eksploatavimo išlaidų. Praktiškai visame veikimo diapazone, ventiliatorių su EC varikliais skleidžiamas triukšmo lygis yra 20-30 dB (A) žemesnis nei AC variklių.
• Įrenginio konstrukcija. Rekuperatorius turi būti sandarus, izoliuotas mineraline vata, ilgaamžis ir patrauklaus dizaino - dažytas. Svarbu atkreipti dėmesį į patogų ir saugų įrenginio eksploatavimą. Visos sudėtinės įrenginio dalys turi būti lengvai ištraukiamos profilaktinei apžiūrai ir valymui. Įrenginio durelės turi būti su užraktu. Integruota valdymo automatika įrenginyje turi užtikrinti paprastą ir greitą įrenginio paleidimą ir eksploatavimą.
Raimundas Nedzveckis, UAB KOMFOVENT
Labiausiai paplitę yra dviejų tipų rekuperatoriai - plokšteliniai ir rotaciniai. Mūsų klimatui plokšteliniai rekuperatoriai nėra tinkami, kadangi jie yra neveiksmingi būtent tuo metu, kai yra labiausiai reikalingi, t.y. žiemą, kai lauke yra minusinės temperatūros. Tuomet plokšteliniai šilumokaičiai, dėl temperatūrų ir drėgmės skirtumų, pasidengia ledu ir yra stabdomas šviežio oro tiekimas. Kad šalinamas šiltas oras atitirpintų susidariusį ledą, arba, kad šilumokaitis nepasidengtų ledu, prieš plokštelinį šilumokaitį būna įrengiamas papildomas elektrinis šildytuvas, kuris esant minusinėms temperatūroms, būna įjungiamas, išvengiant ledo susidarymo, bet tuo atveju prarandamas energijos taupymo motyvas, dėl kurio ir būna įrengima rekuperacinė vėdinimo sistema. Naudojant rekuperacinę vėdinimo sistemą su rotaciniu šilumokaičiu apledėjimo problemos nelieka - rotaciniuose šilumokaičiuose nesusidaro kondensatas. Be to, rotacinių šilumokaičių yra didesnis naudingumo koeficientas ir geresnės šalčio grąžinimo charakteristikos, o tai yra aktualu vasarą, kai namuose veikia oro kondicionavimo sistemos. Vienintėlis rotacinių šilumokaičių minusas, tai nedidelis ištraukiamo oro ir šviežio oro srautų pasimaišymas, kuris, patyrusių gamintojų įrenginiuose gali siekti tik kelis procentus, kas visai neturi įtakos oro kokybei jūsų namuose.
Pagrindiniai parametrai nusakantys rekuperatoriaus darbą yra:
1. Šilumos atgavimo efektyvumas. Šis parametras matuojamas procentais ir nusako, kokią dalį šiluminės energijos rekuperatoriuje esantis šilumokaitis sugeba paimti iš išmetamo oro ir perduoti šiluminę energiją tiekiamam orui. Daugelis gamintojų nustatant šilumogrąžos efektyvumą vadovaujasi tiekiamo oro parametrais. Tačiau, tai nėra visiškai teisinga, nes įeinantį orą veikia tiek pačio šilumokaičio įrenginio ir jo aplinkos temperatūra, tiek ortakių temperatūra ir kiti parametrai. Kad įvertinti efektyvumą reikalinga vertinti tiek tiekiamą, tiek išmetamą orą ir jo temperatūrines savybes.
2. Elektros energijos suvartojimas. Šis rodiklis apskaičiuojamas kaip Wh/m3, kitaip tariant vertinama kiek vatų (W) energijos sunaudojama norint sukurti oro srautą lygų vienam kūbiniam metrui per valandą (1 m3/h).
Geriausia, kai šiuos skaičius pateikia organizacija, kuri sertifikuoja produktus, o ne patys įrenginių gamintojai, nes naudojamos šių rodiklių skaičiavimo metodikos gali skirtis ir pateikiami gražesni marketinginiai skaičiai.
Plokšteliniai rekuperatoriai:- jie puikiai tinka visur, kur jums reikia ypatingo oro tyrumo -iki 75% energijos rekuperacija -99,9% dviejų oro srovių atskyrimas -statinė sistema, kuri nereikalauja papildomos elektros energijos. Rotaciniai rekuperatoriai optimalus sprendimas tiems atvejams, kai yra ypatingai svarbus įrenginio dydis ir reikalingas maksimalus taupymas. -pilna šilumos rekuperacija iki 85% -įrenginys yra trumpesnis -tolygus sukimosi greičio reguliavimas siekiant efektyviausio fukkcionavimo.
Prieš parenkant rekuperatorių reiktų atsižvelgt į namo tipą bei ar jis statomas naujai ar renovuojamas. Naujai statomam galbūt geriau rinktis rekuperatorių su ortakių sistema, jei renovuojamas tada galbūt geriau sieniniai mini rekuperatoriai. Geriauia būtų pirma pasikonsultuoti su projektuotojais, kurie įvertinę namo tipą, dydį bei galimybes parinktų įrenginį.
Pagrindiniai rodikliai pasirenkant rekuperatorių būtų tokie: 1. Reikia žinoti vėdinamų patalpų tūrį. Oro pasikeitimas turi būti apie 1 kartą per val. Svarbu žinoti, kad ortakių sistema turi pasipriešinimą, tad oro kiekis numatomas įvertinus sistemos pasipriešinimą, pvz. 500 m3 prie 150 Pa (pagal našumo kreivę). Visada eksploatacinis efektyvumas gaunamas didesnis pasirenkant didesnio galingumo įrenginį ir naudojant jį apie 30-70% galingumu. Tačiau pradinė investicija didesnė, o ir vietos reikia daugiau. 2. Reikia atkreipti dėmesį į elektros energijos suvartojimą. Efektyviausi yr ventiliatoriai su EC varikliais, pvz. tiekti ir šalinti 500 m3 oro reikia apie 250 W elektros energijos. Taip pat svarbi automatika su programavimu, kuri suteikia galimybę efektyviau ir taupiau eksploatuoti įrenginį. 3. Svarbus ir pats šilumokaitis. Plokštelianiai priešpriešinių srautų rekuperatoriai turi didelį efektyvumą, tačiau esant didesniam šalčiui oro tiekimas tokiuose rekuperatoriuose mažinamas nemažinamt oro šalinimo (kad neužšaltų), todėl į patalpas oras patenka pro namo nesandarumus tiesiai iš lauko. Turime nuostolius. Rotaciniai rekuperatoriai yra pakankamai našūs, be to puikiai tinka darbui žemose temperatūrose. Panašu, kad tai vienas iš tinkamiausių tipų, ypač esant žemesnėms aplinkos temperatūroms. 4. Triukšmo lygis taip pat svarbus. Taip pat reikia tinkamai parinkti rekuperatoriaus vietą (sandėliukas, garžas ar pan.) Galioja ta pati taisyklė - didesnis rekuperatorius, dirbdamas mažesniu galingumu skleis gerokai mažiau triukšmo, bei bus efektyvesnis. Todel nereikėtų susižavėti ypač kompaktiškais įrenginiais. Dažniausiai tai vienintelis jų privalumas. Gamintojų yra daug, tačiau galėtumėm pasakyti, kad svarbu ne pavadinimas, o kokybiški žinomų gamintojų rekuperatoriaus komponentai ir funkcionalumas. Gaminys turi būti sertifikuotas.
Jonas, Ekspertai.lt
Namui geriausia naudoti rotorinį rekuperatorių, kadangi jis žiemą išsaugo drėgmę ir tokių būdu išsprendžia per sauso oro problemą. Antra, jis turi aukštą vidutinį šilumos efektyvumo koeficientą, (svarbi yra ne maksimali, o būtent vidutinė reikšmė realiose sąlygose). Be to, jei plokšteliniame modelyje dėl užšalimo pavojaus rekuperacija stabdoma, kai lauko temperatūra krenta žemiau 0ºC - rotorinis rekuperatorius „gamina" šilumą be sustojimo. Tačiau klausimas dėl rekuperatoriaus pasirinkimo yra toli gražu ne vienintelis. Manau, apsimoka sumokėti keletą šimtų litų patyrusiam projektuotojui už projekto parengimą, nes kaip rodo praktika, po to laimėsite du kartus - bus minimalios sistemos įrengimo išlaidos ir turėsite tikrai efektyviai veikiančią, kokybišką vėdinimo sistemą.
Eduardas, Ekspertai.lt
Zehnder ComfoClime 36 komplektas
Zehnder ComfoClime 36 komplektas
Viskas vėdinimui
1 atsiliepimai 100% rekomenduoja
8199 €/vnt.
Vėdinimo sistemos įrengimas
Vėdinimo sistemos įrengimas
Viskas vėdinimui
1 atsiliepimai 100% rekomenduoja
550 €/vnt.
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 392232 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3307
Iš viso buvo užduota 163411 klausimų
Gaukite pasiulymus
iš 93 specializuotų įmonių