Termoizoliacinės uždarų porų poliuretano putos šiltinimui

Termoizoliacinės uždarų porų poliuretano putos, kaip termoizoliacinė medžiaga šiltinimui mums yra gerai žinomos - sadwich tipo panelės, pakeliami garažo vartai, tūriniai vandens šildytuvai, šaldytuvai, tai yra tik nedaugelis pavyzdžių, kur mūsų buityje naudojamos PUR. Purškiamos dvikomponentės termoizoliacinės uždarų porų poliuretano putų sistemos yra gaminamos statybvietėje - 2 komponentai iš statinių yra paduodami į proporcionavimo įrengimą, kur jie kaitinami iki 35-60 laipsnių, po slėgiu paduodami į aplikatorių ir tik aplikatoriaus išėjime, šie komponentai sumaišomi tarpusavyje. Per kelias sekundes įvyksta egzoterminė reakcija, susiformuoja putos, kurios prilimpa beveik ant visų statybose naudojamų paviršių. Reakcija vyksta apie 20-30 sekundžių, po kurių putos jau yra pilnai sukietėjusios (šiltinant stogus ar terasas jau galima vaikščioti paviršiumi).Termoizoliacinės uždarų porų poliuretano putos šiltinimui

Purškiamos PUR pasaulyje naudojamos jau apie 30 metų. Didžiausios rinkos yra JAV, Japonija, Kinija ir Ispanija. Lietuvoje poliuretano putos pradėtos naudoti dar sovietmečiu, tačiau žlugus sovietų sąjungai, šis pažangus metodas buvo kuriam laikui pamirštas. 2007 metais buvo pakartotinai susidomėta pasauline šios technologijos praktika ir pažangiausi metodai pradėti taikyti mūsų šalyje.

PUR gamintojai Europoje jau eilę metų bando patvirtini bendrąjį standartą purškiamoms sistemoms. Deja, dėl įvairių priežasčių, to dar vis nepavyksta padaryti, todėl kiekvienoje Europos sąjungos šalyje turi būti patvirtintas nacionalinis techninis liudijimas, kiekvienai purškiamų poliuretano putų sistemai. Tai ilgai užtrunkantis ir brangiai kainuojantis procesas. Kol kas vienintelis Lietuvoje nacionalinis techninis liudijimas yra išduotas didžiausiam purškiamų poliuretaninių putų sistemų gamintojui Europoje, Ispanų įmonei Synthesia gaminamoms PUR sistemoms. NTL-01-057-2010 savininkė yra UAB Silda.

Kodėl reikia naudoti purškiamas uždarų porų termoizoliacines poliuretanines putas? Privalumas prieš kitas termoizoliacines medžiagas yra ne vienas:

  1. Užpurškus PUR gaunama vienalytė, neturinti jokių sujungimų termoizoliacinė danga. Tuo užtikrinamas visiškas pastato sandarumas.
  2. Užpurškus PUR ant stogo ar terasos iš išorės, konstrukcija ne tik apšiltinama, bet ir gaunama vienalytė, neturinti jokių siūlių hidroizoliacinė danga.
  3. PUR yra viena šilčiausių šiuo metu rinkoje esančių termoizoliacinių gaminių. Šilumos laidumo koeficientas l=0.021 - 0.03. Reiškia, tai pačiai konstrukcijos varžai gauti, mums reikės plonesnio termoizoliacinės dangos storio (sutaupoma statant karkasą, pamatus, kitus konstrukcinius elementus).
  4. PUR vandens garų pralaidumo faktorius m=70 - 120, trumpalaikis vandens įgeriamumas £ 0.5 kg/kv. m, o ilgalaikis vandens įgeriamumas, esant visiškam panardinimui yra £ 2%. Tai reiškia, kad projektuojant konstruktyvą dažniausiai nebūtina numatyti nei garo, nei priešvėjinės izoliacijos (o stogo šiltinimo/hidroizoliacijos atveju vandens garai nuo paviršiaus pasišalins per pačias putas (nereikia jokių kaminėlių), o vanduo iš išorės nepateks į konstruktyvą). Dar reikėtų pažymėti, kad atvirų porų ar pluoštinės termoizoliacinės medžiagos gali prarasti iki 30% R vertės sušlapusios tik 2%. Tai nesunkiai atsitinka nepaskaičiavus rasos taško susidarymo temperatūros konstruktyve, patekus vandeniui pro išorės apdailą ar stogą arba neteisingai/nekruopščiai įrengus garo izoliaciją.
  5. PUR sistema izoliuotas pastatas išlaikys savo savybes ilgus metus. Pavyzdys: 28 metų senumo PUR mėginys buvo paimtas iš šlaitinio stogo Vokietijoje. Atlikti bandymai parodė, kad mėginyje nebuvo jokių žalos požymių, nėra skylių, burbuliukų, termoizoliacinė medžiagą vientisa. Tyrimą atlikęs institutas patvirtino, kad po 28 metų, šis PUR termoizoliacinės medžiagos mėginys buvo visiškai funkcionalus ir vis dar atitiko savo deklaruotas vertes.
  6. PUR termoizoliacinė medžiaga yra lengva - apie 97% medžiagos sudaro dujos, tačiau PUR atsparumas gniuždymui siekia net ³ 250 kPa. Planuojant šiltinti ir hidroizoliuoti didelius pramoninius stogus tai yra didelis privalumas. Pavyzdžiui: 1 kv.m, 10 cm storio stogo termo/hidro izoliacija svers apie 5 kg (R=3,57).
  7. Degumas atitinka LR reglamentus - Synthesia PUR sistemos turi Broof (t1) sertifikatą stogams. Galutiniam išpildyme su gipso kartonu PUR atitinka B-s1, d0 degumo klasę (2006/673/EB, LR įsigaliojo 2010 m. liepos 7 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įsakymu Nr.: 83 -4395). Atviros PUR atitinka E degumo klasę.
  8. PUR atsparios ilgalaikei išorės temperatūrai nuo -30°C iki +90°C. Atlaiko trumpalaikes temperatūros apkrovas iki +250°C
  9. Ši termoizoliacija atspari puviniui, pelėsiams, grybeliui ir pan. Jos neėda graužikai.
  10. PUR izoliaciją gali atlikti tik apmokyti specialistai. Niekas, neturintis specialios įrangos ar patirties, neatliks šiltinimo darbų su PUR. Tai užtikrina termoizoliacinės dangos kokybę ir ilgaamžiškumą. Izoliuojant sudėtingos konstrukcijos paviršius su įprastinėmis termoizoliacinėmis medžiagomis, dažnai nematome, ar darbai atlikti sąžiningai bei kruopščiai. Nupurškus tokį patį paviršių su putomis, mes pastebėsime bet kokias nepakankamai izoliuotas vietas, jei tokios ir liktų po darbų atlikimo.
Parengta pagal UAB Silda medžiagą
UAB Silda
Skuodo 2b, Kaunas