Pelėsio žala sveikatai

Pelėsis – ganėtinai paplitęs reiškinys. Tuo tarpu daugelyje miestų jo koncentracija kelis kartus viršija leistiną normą. Ypatingą grėsmę grybeliai kelia esantiems užkrėstose patalpose žmonėms. Grybeliai dėl savo fiziologijos svetimi žmonėms ir šiltakraujams gyvūnams. Jų metabolizmo produktai praktiškai visose stadijose žmogui yra jeigu ne tikri nuodai, tai mažiausiai – alergenas. Savo gyvenimo ir vystymosi metu grybeliai išskiria skystus ir lakius toksinus, o taip pat sporas, kurie lengvai pernešami oro srautais ir patenka į žmogaus kvėpavimo takus. Pelėsio toksinis poveikis pasireiškia lengvo negalavimo pojūčiu.Tai silpnumas, įžeidumas, greitas nuovargis, kas dažniausiai priskiriama paprastam nuovargiui darbo dienos metu, o po tam tikro laiko pasireiškia kaip kepenų cirozė. Pelėsio žala sveikatai

Alerginis grybelio poveikis pasireiškia sunkiai diagnozuojamais odos ir gleivinių alerginiais atvejais. Alerginis rinitas – vienas iš plačiausiai paplitusių susirgimų, dar vadinamas alergine sloga.

Daugiausiai paplitusi šios ligos rūšis – šienligė – beveik visada sukeliama grybelio sporomis.

Bronchinė astma beveik visada ištikimas padidinto drėgnumo ir grybelio palydovas.

Kancerogeninis poveikis pasireiškia, kai grybelis patenka į maistą. Jeigu susiformavo pelėsis, tai nereikia nupjauti pažeistą žievelę ar nuimti pažeistą uogienės sluoksnį. Produktą būtina nedelsiant išmesti.

Pelėsis daro didelę žalą ir suaugusiojo ir vaiko organizmui. Mes labai retai pagalvojame apie pelėsio pasekmes mūsų sveikatai ir ne visada jo atsikratome, kuo keliame rimtą patologijų pavojų sau ir savo vaikams.

Vaikai pradeda dažniau sirgti, nes pelėsis ne tik išskiria nemalonius kvapus, bet ir toksinus.

Pelėsis labai klastingas. Jis veikia sveikatą palaipsniui. Iš pradžių vaikas gali susirgti lėtine sloga arba gali atsirasti kosulys. Kai kuriems vaikams pasireiškia akių uždegimas ir galvos skausmai.

Akivaizdu, jog dėl tokių reiškinių dažniausiai kaltiname gamtą, oro sąlygas ir kitus faktorius.

Tyrimų būdu gydytojai įrodė, jog ilgalaikis grybelio poveikis organizmui gali sukelti eilę sunkių susirgimų, tokių kaip laringitas, bronchitas, pneumonija, tracheitas, astma, raumenų ir kaulų sistemos patologijos, dermatitas, stomatitas, konjuktivitas, egzema, inkstų ir kepenų pažeidimai, vidiniai ir nosies kraujavimai, pienligė. Tai nepilnas sąrašas visų patologijų, kurias gali sukelti toks, daugelio žmonių manymu, nekenksmingas dalykas, kaip pelėsis. Jeigu vaikai dažnai kenčia nuo galvos skausmų, lėtinio nuovargio, nepaaiškinamo pykinimo – priežastimi gali būti ne tik pervargimas ar apsinuodijimas. Tokią simptomatiką taip pat gali sukelti ir pelėsis.

Pelėsio kenksmingumas pasireiškia alerginiu poveikiu ir toksiškumu. Grybelių kolonijos išskiria aflanotoksinus – nuodus. Jie patenka į organizmą kvėpavimo takais ir gali kauptis. Susikaupę organizme toksinai po tam tikro laiko gali sukelti kepenų onkologiją, nes būtent šis organas stengiasi neutralizuoti visus nuodus. Jeigu toksinų kiekis viršija leistiną normą kepenys nebegali susitvarkyti su kenksmingų elementų perkrova. Prasideda organizmo apsinuodijimas. Be kepenų, kaip buvo aprašyta anksčiau, žalojamos ir kitos organizmo sistemos. Patekęs su maistu pelėsis gali tapti virškinamojo trakto patologijų priežastimi. Tuo tarpu atsiranda įvairiausi skirtingų formų susirgimai. Pelėsis ypatingai pavojingas kūdikiams ir vaikams, nes jų imuninė sistema dar tik formuojasi, o augančiame organizme ligos vystosi žymiai greičiau ir turi labai rimtas pasekmes.

11 pagrindinių organizmo uždegiminių reakcijų ženklų:

1. akių problemos ir padidintas jautrumas šviesai;

2. galvos sukimasis ir drebulys;

3. padidintas prakaitavimas naktį ir kūno temperatūros svyravimai;

4. greitas nuovargis ir silpnumas;

5. sausumas burnoje, troškulys ir dažnas šlapinimasis;

6. galvos skausmai, pablogėjusi atmintis ir sudėtingumas susikoncentruoti;

7. tinimas ir dilgčiojimas galūnėse;

8. raumenų traukuliai ir sąnarių skausmai;

9. sunkus kvėpavimas, astma;

10. sunku gyliai įkvėpti;

11. blogas apetitas, virškinamojo trakto problemos, pykinimas, diareja.

Alerginių reakcijų požymiai.

 patekusios ant odos sporos sukelia įvairias dermatozes ir mikozes. Tokios kilmės odos susirgimai sunkiai gydomi;

 dauguma sąnarių reumatinių ligų atsiranda dėl grybelio poveikio;

 migrena, silpnumas ir mieguistumas – taip organizmas reaguoja į apsinuodijimą toksinais, esančiais sporose;

 akių paraudimas, pablogėjęs matymas irgi gali kilti dėl namų užkrėstumo pelėsiu;

 sporos – tai stiprus alergenas, kuris dirgina gleivinę ir sukelia lėtinį kosulį bei slogą;

 pelėsio ignoravimas veda prie blogybinių navikų atsiradimo ir onkologijos.

Grybelio sporos patenka į žmogaus organizmą kvėpavimo metu, įsiterpia į audinius ir sukelia kvėpavimo sistemos organų, išorinės ausies, nosies gleivinės, priešnosinių ančių ir tonzilių uždegiminius procesus ir deformaciją. Sutinkami odos, centrinės nervų sistemos, kepenų, inkstų, virškinamojo trakto pažeidimai. Pats žmogus gali jausti vieną ar kelis simptomus: nuovargį, galvos skausmus, galvos sukimąsi, akių paraudimą, dilgėlinę, bėrimą, astmą, dusulį, kraujo spaudimo ir kūno temperatūros pakilimą, alergijos ir apsinuodijimo požymius.

Pagrindinės ligos, sukeliamos pelėsio sporomis:

 kvėpavimo takų problemos: tracheitas, sinusitas ir rinitas, astma, pneumonija, laringitas, bronchitas;

 odos ligos: mikozė, egzema, psoriazė;

 alergija – kosulys, čiaudulys, stiprus nosies užgulimas, ašarojimas, bėrimas;

 gleivinių pažeidimai – stomatitas ir pienligė;

 virškinimo problemos – kepenų nepakankamumas ir cirozė, intoksikacija;

 mikotoksikozė – odos, respiratorinė, maistinė. Pelėsis veikia ir nervų sistemą, kas pasireiškia nuotaikos pakitimais, jauduliu, nemiga ir apatija;

 kraujagyslių sistemos problemos;

 aflatoksikozė – onkologijos vystymasis;

 imuninės sistemos susilpninimas;

Jeigu Jūs pastebėjote pelėsio požymius savo namuose – būtina nedelsiant kreiptis į profesionalus.

Įmonės adresas