LED apšvietimo technologija

Lietuviškai santrumpa LED (light emitting diode) reiškia šviesą skleidžiantį diodą. Šviesos diodas - tai puslaidininkis prietaisas, kuris elektros srovę tiesiogiai verčia šviesa. Jo viduje yra miniatiūrinis puslaidininkis lustas. Viename lusto sluoksnyje sudaromas neigiamas elektronų perteklius, o kitame - teigiamas. Šių dviejų sluoksnių sandūroje susidaro aktyvusis sluoksnis, kuris, atsiradus įtampai, išspinduliuoja energiją. LED apšvietimo technologija

LED - ekonomiškas apšvietimas

Specialistų skaičiavimu, kaitinamųjų lempų naudingumas siekia vos 7 procentus, o fluorescencinių ir didelio slėgio natrio lempų neviršija nė 30 procentų. LED gaminiams reikia žymiai mažiau energijos, kad šviesos intensyvumas būtų toks, kokį teikia kaitrinės lemputės. Iš vieno vato galios šviesos diodai į vieno kvadratinio metro plotą išspinduliuoja 28 kartus didesnę apšvietą negu kaitrinės lemputės.

Šviesos diodo veikimo laikas yra maždaug 50 000 valandų. Toks laikas yra penkiasdešimt kartų ilgesnis už įprastų kaitrinių ir penkis kartus - už liuminiscencinių lempų veikimo laiką. Tai reiškia, kad net jei niekada jos neišjungsime, viena LED lemputė švies beveik šešis metus. Kitaip nei kaitrinėse ir liuminiscencinėse lempose, šviesos dioduose energija šviesa paverčiama be nuostolių, todėl diodai neįkaista.

LED - ekologiškas apšvietimas

LED gamyboje nenaudojama toksinė medžiaga - gyvsidabris. Jų moduliai padengti klijais, kurie saugo nuo drėgmės ir neigiamo aplinkos poveikio. Taip pat moduliai neturi judančių ir stiklinių dalių, jų konstrukcija tvirta ir atspari smūgiams. Šviesos diodai atsparūs vandeniui ir jiems nereikia jokios papildomos apsaugos. LED modulius galima perdirbti ir naudoti dar kartą.

Įvertinus šviesos diodų atsparumą mechaniniam poveikiui, naudojamų medžiagų sudėtį, nedidelį maitinimo įtampos dydį (12 V) ir tai, kad jie nejautrūs maitinimo įtampos šuoliams, galima teigti, kad LED gaminiai mechaninio lempos dužimo atveju nėra tokie pavojingi kaip kaitrinės, fluorescencinės ar gyvsidabrio lempos.

LED - estetiškas apšvietimas

Šviesa patalpoje ne tik leidžia orientuotis aplinkoje. Jos dėka galima kurti pačias įvairiausias erdvės nuotaikas. Tinkamas apšvietimas tą patį kambarį gali paversti šokių aikštele, darbo kabinetu ar romantišku miegamuoju. Interjero kūrėjai šviesos diodus tam pradėjo naudoti vos prieš kelerius metus.

Kiekvienas šviesos diodas suteikia tam tikrą atspalvį, todėl galima valdyti visą RGB (angl. Red, green, blue - raudona, žalia, mėlyna) spalvų spektrą. Skirtingų spalvų LED lemputes galima įkomponuoti į vieną matricą ir tiksliai keisti jų kartu spinduliuojamos šviesos spektrą. Tai reiškia, kad užuot perdažius lauko ar vidaus sienas, jų spalvą galima keisti šviesa. Atsparumas vandeniui leidžia kūrybiškai įrengti tiek interjerą, tiek eksterjerą. Ypač gražiai atrodo įvairiomis spalvomis švytintys akvariumai ir baseinai.