Vitrininiai langai – daug šviesos ir erdvės

Nenuostabu, kad vis dažniau statydami namą žmonės pageidauja didesnių langų. Didžioji metų dalis Lietuvoje gana niūrus metas, kai maža saulės ir daug lietaus. Tad kiekvienas saulės šviesos srautas yra tikras džiaugsmas. Kuo didesnis langas, tuo daugiau šviesos į namus įsileidžiame. Tiesa ir tai, kad dideli stiklių plotai namo fasadui suteikia prabangos, ypač jeigu namą juosia skoningai ir išmoningai sutvarkyta aplinka.

Varstomas langas ar vitrina, ką rinktis?
Vitrininiai langai – tai langai be varčios. Kadangi didesnis stiklo plotas, pro tokius langus į namus pateks gerokai daugiau Vitrininiai langai – daug šviesos ir erdvės

šviesos, o tai suteikia namams jaukumo. Specialistų teigimu, vitrininį langą prižiūrėti paprasčiau nei varstomą, nes nereikia sutepti, ar reguliuoti. PVC vitrininiai langai turi daug pranašumų prieš medinius: nereikia dažyti rėmo, taip pat prieš aliuminius – jie gerokai šiltesni (geresnė šiluminė varža).
Kaip ir kiekvienas daiktas, taip ir vitrininiai langai turi trūkumų. Jei jie įrengti aukštai ar sunkiai pasiekiami – juos sudėtinga pačiam išvalyti. Planuojant montuoti vitrininius langus reikėtų apmąstyti ne tik kaip juos valysite, bet ir vėdinimo klausimą, todėl verta pasitarti su vėdinimo specialistais ir pasirūpinti, kad patalpoje, kurioje bus stiklinė siena, būtų įrengtas nors vienas langas, pro kurį į namą patektų gaivaus oro. Vien kondicionavimo tikrai nepakaks. Skaudžią patirtį turintys dangoraižių, kuriuose stikliniai fasadai ir nė vieno atveriamo lango, gyventojai skundžiasi alerginiais susirgimais ir gaivaus oro stoka. Kondicionierius niekada neatstos tyro oro gūsio.

Daug stiklo – mažai šilumos?
Labai dažnai žmonės specialistų teiraujasi ar tikrai vitrininiai langai žiemą į patalpas praleis daugiau šalčio, o vasarą daugiau šilumos. Jeigu sumontuosite paprasčiausius ir pigiausius stiklo paketus bei profilius, nepasitarę su gerais specialistais, tikra tiesa: žiemą bus šalčiau, o vasarą – karščiau.
PVC langų šiluminė varža priklauso nuo profilio kamerų skaičiaus. Kuo kamerų daugiau, tuo šiluminė varža didesnė. Dalis rimtų langų gamintojų rekomenduoja rinktis 5-6 kamerų profilių langus. 6 kamerų profilius dažniausiai renkasi individualių namų savininkai, o 5 – visiškai pakanka daugiabučio namo bute. Nors, žinoma, 6 kamerų profilis šaltuoju metų laiku dar geriau sulaikys viduje šilumą nei 5 kamerų.
Sunku atskirti, ar pardavėjo siūlomas profilis iš tiesų yra toks, kokį užsisakei. Norint įsitikinti – reikia perpjauti lango profilį, todėl saugiausia pirkti pas patikimą langų gamintoją. Reikėtų priminti, kad didžiosios langų gamybos ir montavimo firmos klientų neapgaudinėja, tad, jeigu užsakote langus su 6 kamerų profiliu, tokius jums ir pristatys.
Šiluminė varža priklauso taip pat ir nuo stiklo paketo, juk didžiąją vitrininio lango dalį sudaro stiklas. Todėl svarbu renkantis vitrininius langus išsiaiškinti ne tik profilio kamerų skaičių, bet ir tai koks bus stiklo paketas. Dažniausiai naudojami dviejų arba trijų stiklų paketai. Pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus dviejų stiklų paketą turėtų sudaryti du stiklai: paprastas bei selektyvinis. Selektyvinis stiklas - specialaus padengimo stiklas, kuris sulaiko šilumą patalpoje. Sandari erdvė tarp šių dviejų stiklų užpildoma argono dujomis. Tokio stiklo paketo šilumos laidumo koeficientas yra 1,1. Trijų stiklų paketą sudato trys stiklai. Dedami jau net du selektyviniai bei vienas paprastas stiklas ir taip pat užpildoma argono dujomis. Pastarojo trijų stiklų paketo šilumos laidumo koeficientas jau net 0,7, kaip matyti - koeficiento pokytis daugiau nei 35%.
Vertėtų atkreipti dėmesį ir į saulės kontrolės stiklus, kurie būtini pietų ar pietryčių pusėje. Tokie stiklai nors ir puikiai praleidžia šviesą, tačiau nepraleidžia kaitros. Saulės kontrolės langai brangesni už įprastus, tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad pataupius ir įstačius paprastesnius langus pietinėje pusėje, brangiau kainuos kondicionavimas. Komplektuojant langus su saulės kontrolės ir selektyviniais stiklais, gaunamas maksimalus efektas: vasarą nekankina kaitra, žiemą gerokai šilčiau.
Rinkdamiesi stiklo paketą įvertinkite visas sąlygas: kokio dydžio patalpa, kurioje pasaulio šalių pusėje ji yra, kurie langai turėtų apsaugoti nuo triukšmo ir pan., bei tarkitės su specialistais, tada tikrai išsirinksite geriausią variantą.
Specialistai sako, kad geriausi langų profiliai – vokiški. Net ir vienodo kamerų kiekio profilių šilumos laidumo koeficientas būna skirtingas. Tad pasidomėkite ir išsirinkite geriausią. Patikima įmonė turės profilio gamintojo, gaminio atitikties sertifikatus, o sumontavus langus – pateiks raštišką garantiją. Savaime suprantama, kad pirkdami net ir ne itin brangią buities techniką, šalia bus ir garantinis lapas, tačiau investuodami į langus ir rinkdamiesi gamintoją, nepareikalaujame garantijų. Pirkdami tik kainą, galime ateityje sulaukti papildomų, kartais ir itin didelių išlaidų.

Vitrininiai langai daugiabutyje
Dažniausiai naujai statomą butą perkame su viskuo, taip pat ir su stikliniais vitrininiais langais. Kažin ko pasirinkti čia jau negalėsite. Tačiau, prieš pirkdami butą, pardavėjo pasiteiraukite visų rūpimų ir svarbių klausimų: kokie bus langų profiliai, stiklo paketai, kaip bus išspręsta ventiliavimo problema, ar bus varstomų langų patalpoje, kiek planuojami montuoti langai sulaikys aplinkos triukšmą ir kt.
Pagal naujas statybos taisykles, priklausomai nuo pastato aukštingumo, taikomi papildomi reikalavimai montuojamiems langams. Saugumui užtikrinti yra reikalavimas, kad būtų dedamas saugus stiklas (kitaip vadinamas triplex) arba grūdintas, itin atsparus smūgiams. Tokie reikalavimai keliami ne be reikalo, o norint apsaugoti ne tik patalpoje esančius žmones, bet ir gatvės praeivius, kad išdužusio stiklo šukės krisdamos jų nesužalotų. Triplex stiklas eižėja panašiai kaip ir automobilio stiklas, bet nekrinta šukėmis.

Terasinės durys – gražu ir naudinga
Jeigu name planuojama įrengti vitrininius langus, vienas būdų pasirūpinti patalpos ventiliacija – terasinės durys. Jos atrodo įspūdingai, optimalus sprendimas, kai jos įrengiamos ir varstomos horizontaliai, taip nereikialaudamos laisvos erdvės nei patalpos viduje, nei lauke. Taip atveriamos terasinės durys panaikina ribą tarp gražaus kiemo, terasos ir patalpos, ir sukuria kambario lauke iliuziją.
Terasinės durys gali būti kelių rūšių: pakeliamos –nustumiamos; lygiagrečiai stumiamos - atverčiamos bei sulankstomos.
Pakeliamų –nustumiamų durų varčia juda lygiagrečiai ant ratukų su guoliais. Darinėjant varčia pakeliama ant ratukų su guoliais, tai užtikrina, kad durys judėtų itin lengvai, nesukeldamos nemalonaus ausiai garso. Uždarant varčia nusileidžia ir sandariai prisipaudžia, tad nepraleidžia šalto oro. Tokios terasinės durys patogios, nes atidaryta varčia fiksuojama bet kurioje padėtyje, duris galima užrakinti palikus šiek tiek pravertas vėdinimui. Šios terasinės durys atsidaro labai plačiai, kad ir 3 m. tačiau konkrečių matmenų ir varstymo galimybių reikia klausti pardavėjų.
Lygiagrečiai stumiamos-atverčiamos durys taip pat patogus variantas. Jos užtikrina vėdinimą patalpoje, nes varčia atverčiama. Na, o sulankstomos durys patogios, nes atveria erdvę nepalikdamos jokių skersinių ar nejudančių dalių.

Siekiantiems išskirtinumo
Dauguma svajoja ne tik pasistatyti patogų, gražų namą, bet ir išskirtinį. Tai pasiekti galima pasirinkus įdomesnę langų profilio spalvą. Šiandien PVC langų gamintojai siūlo jų visą paletę, mėgstantiems klasiką – įvairių spalvų medžio faktūros bei naujovė modernaus dizaino gerbėjams -įvairių aliuminio atspalvių „metalic“ spalvos. Siekiantys išskirtinumo gali užsisakyti langus su vitražu. Žinoma, tai nėra pigus malonumas, juk autorinis menininko darbas kainuoja, o grožis ir išskirtinumas – visada kainuoja, bet išlaidos pasimirš, kai vitražą nušvies saulės šviesa ir jis namams suteiks prabangos, jaukumo ir išskirtinumo.

Patarimai
Jeigu taupumo ar kokiais kitais sumetimais nusprendėte langus pirkti patys, o po to ieškoti kas juos sumontuos, galite apsirikti. Net jeigu nupirkti langai bus aukštos kokybės, montuotojams padarius klaidų, jie dievagosis, kad kaltas prastas profilis ir netikę langai. Tad rinkdamiesi pagalvokite ir apie tai, jog jie tarnaus tiek, kiek gyvens namas.
Geriausia pasirinkti dideles žinomas langų gamintojų kompanijas, priklausančias langų gamintojų asociacijai, įdiegusias ISO kokybės standartus, turinčias montavimo bei garantinio ir pogarantinio laikotarpio serviso tarnybos Tai patvirtins, kad įmonė yra patikima, nesibaimina įsipareigojimų, nesikrato atsakomybės. Kadangi vitrininiai langai atstos sieną, gal bus sunkiai pasiekiami, pagalvokite ar tikrai sugebėsite juos tinkamai prižiūrėti, valyti, o gal teks ropštis aukštomis kopėčiomis, įsigyti teleskopines šluotas ar net pasitelkti į pagalbą specialias tarnybas, kurios išvalo stiklines erdves. Net jeigu pasirenkate gerokai brangesnį, taip vadinamą savaime nusiplaunantį stiklą, nebūkite tikri, jog jis blizgės, nes tam, kad specialios cheminės sudėties stiklas nusiplautų, reikia tinkamų oro, temperatūros sąlygų. Savaime nusiplaunantis stiklas skaido tik organinės kilmės nešvarumus; jų sluoksnis turi būti pakankamai plonas, o lietus turi patekti ant viso lango ploto, nes priešingu atveju dalis stiklo bus švari, dalis ne. Lango nusiplovimo kokybei svarbu ir tai, kad lietus gerokai pliauptų, nes nedidelis „pakrapijimas“ gali ant lango apačios nuplauti nešvarumus ir jis atrodys ne kaip. Juk iš tiesų stebuklų nebūna.
Apmąstykite kas būtina, kad langai ne tik puoštų jūsų namus, bet ir būtų patogūs naudoti, nekeltų diskomforto. Jeigu esate naujovių ir madų sekėjas, turėtumėte žinoti, PVC langų stiklo paketus naujesniais šiuolaikiškesniais pakeisti nėra sudėtinga. Pasak specialistų tai užtrunka neilgai, nes tereikia išimti stiklajuostę, pakeisti senąjį stiklo paketą nauju ir vėl uždėti stiklajuostę.
Sprendžiant įsirengti vitrininę sieną, fasadą ar ne reikia apmąstyti ir tai ar didelį plotą jis užims ir pasirinkti saugesnį stiklą.