Lietaus nuvedimo sistemos

Namui svarbu ne tik sandarus ir kokybiškas stogas. Kad išvengtume lietaus vandens poveikio stogo apačioje esančiam gruntui, namo išorės apdailai, reikalinga lietaus nuvedimo sistema. Kokio tipo ją pasirinkti būtų geriausia? Į tai stengsimės atsakyti išryškindami lietaus nuvedimo sistemų savybes. Lietaus nuvedimo sistemos

Lietaus nuvedimo sistema, tai sistema, kurią sudaro latakai, lietaus vamzdžiai, stogo saugumo priemonės (laipteliai, kopetėlės, sniego gaudytuvai)ir kiti būtini priedai. Lietaus nuvedimo sistema – svarbi stogo konstrukcija, palengvinanti kritulių nuvedimą nuo stogo – vanduo nelaša nuo stogo, negadinamas gruntas, sienos. Kalbant apie medžiagas, iš kurių lietaus nuvedimo sistemos gali būti pagamintos, jas galima skirstyti į:

- metalines (aliuminio, plieno, cinki – titano, vario);

- plastikinės.

Metalinės lietaus nuvedimo sistemos

Metalinės lietaus nuvedimo sistemos, tai sistemos, dažniausiai gaminamos iš 0,6 mm storio aliuminio ar plieno cinkuotos skardos. Papildomai, dengiamos polimeriniu sluoksniu, kuris saugo nuo žalingo drėgmės poveikio. Metalinės lietaus nuvedimo sistemos taip pat gali būti gaminamos ir iš cinko – titano skardos. Pastarosios lietaus nuvedimo sistemos ypatingos tuo, jog joms nereikia papildomo cheminio apdirbimo ar padengimo specialiomis apsauginėmis medžiagomis. Cinko – titano lietvamzdžiai pasižymi ekologiškumu, mat veikiami atmosferos pokyčių (taip pat – gaisro), įaplinką neskleidžia jokių kenksmingų elementų.

Metalinės lietaus nuvedimo sistemos puikiai tinka prie ne tik keramikinių, bet ir betoninių, bituminių čerpių stogų. Taip pat – metalinių profilių, skardos. Jos yra paprastai komplektuojamos, ilgaamžės ir estetiškai patrauklios. Taip pat – gali būti įvairių pasirenkamų spalvų. Populiariausios jų – juoda, tamsi ruda, pilka, tamsi raudona ar žalia.

Dar vienas metalinių lietaus nuvedimo sistemų privalumas – galimybė rinktis apvalaus ar stačiakampio profilio latakus. Pasirenkamas profilis, leidžia lietaus nuvedimo sistemą lengvai pritaikyti ne tik pie įvairių stogo dangų, ar kitų jo elementų bet ir stogo nuolydžio, kampuotumo.

Stačiakampio profilio lietaus nuvedimo sistema, lyginant ją su apvaliąja, yra gaminama iš kiek plonesnės nei apvali, 0,5 mm storio cinkuotos skardos. Ji, taip pat gali būti dengta ilgaamžiškumą ir atsparumą UV spinduliams didinančiu polimeriniu sluoksniu. Tokia stačiakampė lietaus nuvedimo sistema yra ne tik geras pasirinkimas individualiems namams, terasoms, viloms ar sodo nameliams. Tačiau taip pat – balkonams, komercinės ar ūkinės paskirties pastatams, garažams.

Praktiškas ir ilgaamžis, tačiau brangiausias iš visų ansčiau minėtų lietaus nuvedimo sistemų, pasirinkimas – varinės lietaus nuvedimo sistemos. Esminis jų privalumas – itin estetiška išvaizda. Taigi nenuostabu, jog tokia lietaus nuvedimo sistema dažnai renkamasi senamiesčio erdvėms. Jos pasižymi itin aukštu ilgaamžiškumu ir patvarumu (sistema tarnauja iki 300 metų). Nors tai – itin brangi lietaus nuvedimo sistema, visgi, akcentuojant estetinę išvaizdą, nurungia anksčiau minėtąsias aliuminio, plieno cinkuotos skardos, cinko – titano sistemas.

Plastikinės lietaus nuvedimo sistemos

Plastikinės lietaus nuvedimo sistemos mūsų šalies rinkoje pasirodė gana neseniai, tačau jau tapo populiarios dėl nesudėtingo ir greito surinkimo. Plastikinės lietaus nuvedimo sistemos yra geras pasirinkimas pajūrio gyventojams, kadangi tokio tipo lietaus nuvedimo sistemos yra itin atsparios druskingam orui, rūkui, intensyviam ultravioletinių saulės spindulių poveikiui. Jų taip pat neveikia korozija. Šio tipo lietaus nuvedimo sistemos taip pat gali būti naudojamos visų tipų stogų konstrukcijoms.

Kalbant apie plastikinių lietas nuvedimo sistemų privalumus ir trūkumus, esminiu pasirinkimą įtakojančiu aspektu, tampa klausimas, ar plastikas, iš kurio pagaminti latakai ir lietaus vamzdžiai, yra atsparus žiemos šalčiams. Dvejojančius ir abejojančius galima nuraminti, kadangi plastikas, iš kurio pagaminta tokia lietaus nuvedimo sistema yra itin atsparus ir ilgaamžis. Paprastai, plastiko sistema tarnauja apie 100 metų.

Negana to, plastiko elastiškumas puikiai pasitarnauja žiemos laikotarpiu, sniegui slenkant stogu. Metalinės sistemos, savo ruožtu sulaiko sniegą, taigi, dėl didelės apkrovos dažnai nepataisomai išlinksta (ar pataisytos gadina pastato eksterjerą), tuo tarpu plastikas – išsilenkia kartu su sniegu, vėliau – grįšta į pradnę padėtį.

Metalinių ir plastikinių lietaus nuvedimo sistemų montavimas

Įrengiant lietvamzdžius, privalu laikytis kelių esminių taisyklių. Pirmiausiai, lietaus latakai privalo būti montuojami taip, kad nebūtų iškilę virš stogo plokštumos. To neišvengus, suformuojama atrama slenkančioms kritulių sankaupoms. Taigi, svarbu prisiminti, jog lietaus nutekamasis latakas turi būti maždaug per pusę savo pločio atitrauktas nuo stogo, tam, kad nutekantys krituliai visuomet patektų į jį.

Taip pat svarbu, kad visos lietaus nuvedimo sistemos dalys būtų tvarkingai sujungtos viena su kita, nepaliekant tarpelių, tarp atskirų sandarinimo tarpinių dalių, kad neprabėgtų vanduo. Žinoma, skardinės lietaus sistemos, šiuo atveju, yra montuojamos kiek kitaip – naudojant tik specialius laikiklius. Dažniausiai pasitaikanti tokio montavimo klaida – per retas latako ir laikiklių išdėstymas. Nepaisant, ar laikikliai yra plastikiniai ar metaliniai, jie turi būti tvirtinami apytiksliai kas 50 – 60 cm. Nepaisantiems šio reikalavimo, žiemą, dėl sunkaus sniego, latakas neretai iškrenta ar deformuojasi.

Ši sistema lengvai pritaikoma seniems lietaus nuvedimo sistemų laikikliams. Montuojant plastikinę lietaus apsaugos sistemą, latakus, kaip ir metalinėms sistemoms, būtina įrenginėti horizontaliai arba su nedideliu nuolydžiu (geriausia apie 2 mm bėginiam metrui). Plastikiniai lietvamzdžiai montuojami suneriant ar klijuojant pavienius elementus. Žinoma, svarbu, kad sunėrimas nebūtų pernelyg standus, kadangi privalu palikti vietos vamzdžio dalių plėtimuisi, pakilus oro temperatūrai. Klijuojant, šis aspektas nėra svarbus.

Dar viena dažnai pasitaikanti klaida: stogui esant dengtam čerpėmis ar metaline danga, negalima lietvamzdžių laikiklių tvirtinti prie gegnių, nebent išlaikomas reikalavimas esminis montavimo reikalavimas (50 – 60 cm atstumas tarp laikiklių). Kitu atveju, kai netvirtinti prie gegnių nėra galimybės, tarp grebėstų būtina dar viena horizontali lenta, prie kurios tvirtinami laikikliai jau minėtu 50 ar 60 cm atstumu vienas nuo kito, priklausomai nuo lietvamzdžių tipo.

Ko gero suprantama, jog norint kad pasirinkta lietaus nuvedimo sistema funkcionuotų ilgai ir patikimai, esminis dėmesys turi būti kreipimas ne tik į bendrąją jos kokybę, bet ir į jos montavimo darbus. Na o stogą ir lietaus nuvedimo sistemą žiemą, siekiant išvengti varveklių susidarymo ir galimų nelaimingų atsitikimų, lietaus vamzdžių, latako nuplėšimų, krentant varvekliams ar sniegui, pravartu apsaugoti įsirengus apsaugą nuo užšalimo.

Apsaugos nuo apledėjimo ir užšalimo sistemą, sudaro specialūs šildymo kabeliai (montuojami į latakus, įlajas ir lietvamzdžius), valdymo įranga bei kiti instaliaciniai priedai. Tokios apsaugos nuo apledėjimo sistemos yra uiversalios – gali būti instaliuojamos bet kokios konstrukcijos stoguose. Automatinis valdymas, leidžia kontroliuoti atšildymo lygį ir taip išvengti ne tik sniego įtakojamų lietaus nuvedimo sistemų deformacijų bet ir rimtų nelaimingų atsitikimų krentant varvekliams.

Taigi, apibendrinant galima teigti, jog lietaus nuvedimo sistemų kokybė, išbaigtumas, atitikimas esminiams standartams ir taisyklėms montavimo darbų metu – esminis garantas, jog neseniai įsirengtos lietaus nuvedimo sistemos tarnaus ilgą laiką.