Sausas oras – daugybės negalavimų priežastis

Komfortabili drėgmė patalpoje svyruoja 50-60 proc. Jeigu pernelyg didelę drėgmę jau gebame identifikuoti dėl akivaizdžiai matomų ir juntamų pasekmių- pelėsis ir nemalonus kvapas patalpose, tai pernelyg sausą orą dažnai ignoruojame. Nors sauso oro sukeliamos problemos ne mažiau kenksmingos sveikatai ir aplinkai: Sausas oras – daugybės negalavimų priežastis

Sausas oras apsunkina deguonies įsisavinimą, kad sukelia nuovargį ir blogą savijautą. Sausoje patalpoje blogiau išsimiegama.

Esant pernelyg sausam orui džiūsta, akių, nosies, gerklės gleivinė, skilinėja plaukai, dažniau lūžinėja nagai, oda būna sausa, šerpetota, džiūsta lūpos. Sausas oras taip pat kenkia balso stygoms.

Esant pernelyg sausam orui padidėja tikimybė peršalimo ligoms, gripui ir pan., nes tokioje terpėje lengvai dauginasi virusai.

Sausas oras gali pasunkinti astmos ar alergijos simptomus.

Sausas oras sukuria statinį elektros krūvį, kuris gali būti nemalonus įsielektrinant plaukams, drabužiams, kilimams ir pan. Be to, sausas oras kelia dulkes. Sausas oras gali pakenkti namuose esantiems medžio dirbiniams, medinėms grindims, laminatui, parketui muzikos instrumentams taip pat elektroniniams prietaisams.

Sausas oras lemia didesnes energijos sąnaudas, nes žemas drėgmės lygis lemia, kad esama temperatūra atrodo vėsesnė nei rodo termostatas.

Oro drėkinimas – tai vienas svarbiausių procesų reguliuojant patalpų mikroklimatą, kurio metu oras papildomai pripildomas drėgme. Oro išsausėjimas ypač juntamas šaltuoju metų laiku, tai įtakoja veikiantis šildymas. Paprasčiausias būdas situacijai pagerinti - pripilti į atvirus indus vandens ir užkabinti juos ant radiatorių, garuodamas vanduo sudrėkins orą. Ant radiatorių taip pat galima padžiauti drėgnų skalbinių ar rankšluosčių. Vėdinkite patalpas bent du kartus per dieną – ryte ir vakare po 5–10 min. Vėdinimas vos pravėrus langą net ir ilgiau nebus veiksmingas. Todėl langą atverkite plačiai, ir „sunkų“ orą tuoj pakeis šviežias, o kambarys prisipildys drėgmės, kuri taip reikalinga mūsų odai.

Tačiau jeigu drėgmės taip paprastai atkurti ir išlaikyti nepavyksta, naudokite oro drėkintuvus. Oro drėkintuvai – paprastas ir efektyvus būdas būdas reguliuoti patalpų drėgnumą pagal poreikį taip išvengiant sauso oro keliamų problemų. Drėkintuvų būna įvairių tipų – karštų, šaltų garų arba ultragarsinių. Kaip išsirinkti geriausią ir kuo jie skiriasi? Apžvelgti pagrindinius drėkinimo sistemų tipus ir privalumus mums padės UAB Rubisolis mikroklimato ekspertas Vytautas Žukaitis. Šie prietaisai skiriasi veikimo principu, tačiau naudoti ir prižiūrėti juos nesudėtinga. Bet kurio tipo drėkintuvui tinka paprasčiausias vandentiekio vanduo.

Šaltų garų drėkintuvai yra mažesnio pajėgumo, tačiau ir energijos suvartojimas mažiausias. Taip pat jie šiek tiek ir vėsina patalpą. Šaltų garų drėkintuvuose negalima nustatyti norimo drėgmės lygio, tačiau jie geba palaikyti optimalų jos kiekį: kai pasiekiamas reikiamas drėgmės lygis, drėkintuvas tiesiog išsijungia, o prireikus vėl įsijungia

Karštų garų drėkintuvai veikia panašiai kaip virdulys - vanduo pašildomas drėkintuvo viduje ir tada karšti garai išstumiami į patalpą. Sunaudoja daugiau elektros energijos, tačiau gali būti sveikesni, kadangi užkaitinus vandenį itin sumažėja tikimybė, kad į orą pateks bakterijų

Ultragarsiniai drėkintuvai dirba tyliai, suvartoja mažiau elektros energijos ir gali leisti tiek šaltus, tiek šiltus garus. Ventiliatorius pučia į patalpą vandens rūką, kuris iškart pasklinda ore. Šie drėkintuvai dirba labai tyliai, todėl gali veikti net žmogui miegant, jie naudoja labai mažai elektros energijos.

UAB Rubisolis taip pat ragina renkantis atsižvelgti į drėkintuvo aptarnaujamą plotą, drėgmės kiekio išgarinimą, taip įrenginys veiks maksimaliai efektyviai. Taip pat atkreipti dėmesį į reikalingas papildomas funkcijas – laikmatį, drėgmėmatį, vandens rezervuaro talpą, naudojamus filtrus. Kai kurie drėkintuvai gali tuo pačiu atlikti ir oro valymo, jonizavimo funkcijas. Oro jonizatoriai praturtina patalpų orą neigiamais deguonies aerojonais. Šiais prietaisais iš oro šalinamos dulkės, bakterijos, augalų žiedadulkės, grybeliai, naminių gyvūnų pleiskanos bei pūkai, tabako dūmai ir nemalonūs kvapai. Taip pat yra drėkintuvų turinčių specialias talpyklas į kurias galima įlašinti įvairių aromatinių aliejų, inhaliacinėmis priemonėmis gydyti įvairius kvėpavimo takų susirgimus. Gydytojai ypač rekomenduoja naudoti oro drėkintuvus namuose, kuriuose gyvena žmonės, sergantys bronchine astma, lėtiniu spazminiu bronchitu, alergine sloga, atopiniu dermatitu bei kitomis kvėpavimo takų ir odos ligomis.

Taigi kad ir kaip norėtųsi žiemą gerai užsandarinti langus ir prišildyti namus, nepamirškime tokio svarbaus rodiklio kaip drėgmė patalpoje. Taip išvengsime daugybės pernelyg sauso oro įtakotų problemų. Išsaugosime grožį, gerą savijautą ir sveikatą.

Parengta pagal Rubisolis, UAB medžiagą
rubisolis_brand_hor.png
Slucko g. 3, LT-09312 Vilnius
Technikos g. 7, LT-51209 Kaunas
95% rekomenduoja
17 atsiliepimai
ar
2020-09-04, Varėna
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Namas medinis, neapšiltintas. Vienas kambarys ~60kv.m, tūris apie 200 kub.m. Kokį efektyviausią oras-oras įtaisą pasiūlytumėte? Pabrėžiu - efektyviausią, o ne brangiausią.
ga
2020-09-01, Panevėžys
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Statome naują namą, kurio pamato ir sienos blokeliai iš polistirolo. 142kv.m su garažu. A ir A+ klasė. Be dujų. Tik elektra. Svarstome kur geriau įrengti šilumos siurblį oras-vanduo, tai bendra (su grindiniu šildymu, šiltu vandeniu) ar infraraudonųjų spindulių šildytuvą grindims ir saulės kolektorius. Ar verta infraraudonųjų ir saulės energiją naudoti? O dėl šilto vandens įrengti boilerį vandens šildytuvą, daug investicijų išlaidų, jei įsigyti infraraudonųjų, saulės kolektorius, boilerį?
re
2020-08-24, Klaipėda
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Kiek kainuotų įrengti infra šildymą 400 kv.m. mūriniame name, restauruotas iš esmės, 2 aukštai, lubos 3,5 m.
in
2020-07-23, Klaipėda
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Gyvenu 18-kos butų, trijų aukštų, daugiabutyje. Dauguma gyventojų nusprendė montuoti dujų katilus autonominiam butų šildymui. Man šis projektas per brangus, nelabai atsiperkantis ir šiaip nenoriu dujų katilo savo bute. Vienas butas jau seniau turi įsirengę autonominį šildymą. Ar yra tokiu atveju galimybė atsiskirti ir pasidaryti savo butui individualų projektą ir šildytis elektra? Namas apšiltintas, mano butas antrame aukšte, dviejų kambarių langai nukreipti į vakarus, virtuvė į pietus, yra "išmaniųjų" reguliuojamų elektrinių radiatorių, man toks šildymas labiau apsimokėtų ir yra priimtinesnis, nes vėliau renkantis elektros tiekėją manau rinktis žaliąją energiją. Nuo ko turėčiau pradėti?
be
2020-06-25,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Mane domina pakabinamas irs modelis Ecora TPS 200
br
2020-05-13, Vilnius
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Norėčiau paklausti dažnai užduodamą klausimą susijusį su šilumos siurbliais. Perkame namą (kotedžą) kurio gyvenamas plotas yra 100 kv., A+ klasės namas, sandarumo koeficientas yra 0,24, grindinis šildymas. Šiuo metu name yra įmontuota elektrinis šildymo siurblys ir kotedžas paruoštas sistemai oras-vanduo įvedimui. Kaip manote ar finansiškai verta investuoti į oras-vanduo sistemą ar užteks elektrinio katilo visiems poreikiams aptarnauti už tą pačią ar panašią šildymo/elektros kainą?
Labai geras patarimas
me
2020-05-01, Vilnius
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, Ruošiu lofto projektą ir ieškau sprendimo užtikrinti miegamojo (apie 12 m2) be varstomų langų ventiliaciją. Ar turite mini rekuperatorių, kuriuos būtų galima jungti prie 125 mm ventiliacijos šachtos? Nuo miegamojo sienos iki vent. šachtos yra 2m atstumas. Galimybių mini rekuperatorių pajungti per sieną nėra, loftas iš abiejų pusių ribojamas kaimynų. Jei mini rekuperatorius šiuo atveju netinka, gal turite alternatyvių pasiūlymų užtikrinti tokios patalpos vėdinimą?
ir
2019-12-06,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, Norėčiau gauti daugiau informacijos apie šį Jūsų produktą (paslaugą). Prašome susisiekti su manimi.
va
2019-10-18,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Prasau patarkit koki silumos siurbli oras oras rinktis 36 kv butui. Butas yra dvieju kambariu vienas kartu su virtuve. Krypstama rinktis silumos siurbli apie 5 kw multi split sistema ir jungti du vidinius blokus. Norisi gyventi silciau tai dar klausimas ar uztenka isorio bloko iki -20 ar ziureti iki - 25
zm
2019-09-04, Ukmergė
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Ar anglies pluošto tinklelis, ar infraraudonųjų spindulių plėvelė? Kokie pliusai, minusai? Renovuoju sodybos medines grindis 80 kv.m.
si
2019-08-30,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, Norėčiau gauti daugiau informacijos apie šį Jūsų produktą (paslaugą). Prašome susisiekti su manimi.
mi
2019-08-28, Kaunas
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Reikalingas elektrinis sildymas. Grindų danga laminatas. Pagrindas betonas. Norėčiau optimalaus varianto -kainos ir kokybės santykio.
Savo srities profai!
pa
2019-08-28, Kėdainiai
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Rekonstruojamas gyvenamas namas dviejų aukštų ir šiuo metu renkuosi šildymo būdą. Bendras namo plotas apie 270m2, lubų aukštis apie 4m. Ar tiktų šių patalpų šildymas infrašildytuvais? Ar šiuo būdu yra šildomas nors vienas gyvenamas namas?
ai
2019-08-24, Šiauliai
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Mediniame karkasiniame name vonios patalpoje noriu įsirengti el. grindinį šildymą. Grindų pagrindas: medžio karkasas, apšiltintas poliuretanu, 22 mm OSB plokštė. Karkasas ant polių, todėl šiek tiek linguoja. Dar klausimas: Kokią ploniausią, stipriausią medžiagą patartumėt panaudoti grindų pagrindui, kad ant šildomų grindų būtų galima kloti plyteles?
js
2019-07-23, Mažeikiai
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Namas 100 kv.m šiltintas mūras, 4 kambariai plius vonia. Ar galima šitokį namą šildyti infraraudonųjų spindulių plokštėmis ir kokia kaina gautųsi 12-10-20-15-27 ir vonia 6 kv.m? Tiesa ar nenušals gėlytės ir t.t.
Greitas ir aiškus atsakymas į užklausą su kaina ir panašiai.
sa
2019-07-03, Vilnius
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Privatus namas, žiemą per vonios ventiliacinę angą pučia šaltis (stovi paprastas ventiliatorius, efektyviai ištraukia drėgmę bet, kaip minėta, neapsaugo nuo šalčio). Ar efektyvu bus pirkti kitą ventiliatorių su atbuliniu vožtuvu ar automatinėmis grotelėmis, ar tik pinigų išmetimas? Koks skirtumas tarp atbulio vožtuvo ir automatinių grotelių (domina kas labiau sulaikytų šaltį)? Kokie skersmens standartai egzistuoja (nenuėmus matuoju gaunasi anga kažkur 12 cm), ta prasme ar važiuot pirkt su senu ar yra standartai?
do
2019-06-27, Mažeikiai
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Norėjau pasiteirauti ar atitinka rekuperatorius charakteristikas (prisegu) ir kokia kaina: TECNOSYSTEMI PICO RECO 100. Mums reikalingas kiekis 10 vnt., gal įmonėms darote nuolaidas?