Grunto sutankinimo lygio matavimo prietaisas

Grunto tankio matavimo prietaisų nauda statybos darbų kokybei užtikrinti Grunto sutankinimo lygio matavimo prietaisas

Vienas svarbiausių užduočių bet kokiuose statybų darbuose - tvirtas pagrindas. Nesvarbu ar tai būtų tiesiamas kelias, geležinkelio bėgiai, statomas namas ar šuns būda - vienas pagrindinių aspektų statybų pradžioje yra grunto tankumas. Kalbant žmonių kalba, statybų vietoje vykstant kasinėjimams, klojant komunikacijas ar pilant naują gruntą pakėlimui, gruntas išpurenamas, tampa minkštas ir nestabilus. Ant tokio grunto negalima vykdyti statybų, kadangi ilgainiui veikiant oro sąlygoms gruntas sės, o kartu sės arba grius ant jo pastatytas statinys. Todėl kiekvienose statybose yra vykdomi grunto sutankinimo darbai. O kaip įsitikinti, jog sutankinimo darbai atlikti kokybiškai?

Kiekvienos statybos darbų specifikacijoje yra nurodomas reikalaujamas grunto sutankinimo lygis. Po atliktų tankinimo darbų yra išmatuojamas tankis ir jei neatitinka numatytų standartų - tankinama iš naujo. Grunto tankis matuojamas specialiais prietaisais - dinaminiais grunto sutankinimo matuokliais arba dinaminiais štampais. Jais savarankiškai, per porą minučių galima patikrinti grunto tankį bei gauti išsamius rezultatus. Šiuolaikiniai matuokliai yra nedideli, kompaktiški ir lengvi. Juo dirbti gali vienas asmuo ir jam nereikia specialios transportavimo priemonės. Tokie grunto matuokliai, kaip Lietuvoje populiarūs Terratest 5000 BLU ar Terratest 4000 GPS gali būti naudojami ir sunkiai prieinamose vietovėse, kuriose sunkioji technika negalėtų privažiuoti.

Tankio matuoklių veikimo principas itin paprastas: iš 70 cm aukščio krenta ant 30 cm skersmens apkrovos plokštelės krenta 10 kg svoris. Plokštėje esantys sensoriai užfiksuoja dinaminį grunto deformacijos rodiklį, arba kitaip - tamprumo modulį (Evd in MN/m²). Pasiruošimas testui ir pats testas trunka vos dvi minutes, o užfiksuoti skaičiai yra reikšmingi sprendžiant ar grunto tankis yra pakankamas.

Grunto matavimo prietaisų kaina siekia keliolika tūkstančių litų, tad dažniausiai jais naudojasi tik didesnės statybos įmonės. Mažesnieji anksčiau spręsdavo „iš akies". Neretai tai baigdavosi netinkamai atliktais darbais ir perdarymu iš naujo. Visgi, to galima išvengti nuomojantis rečiau naudojamus statybos prietaisus, tokius kaip grunto matuoklis. Jų dažniausiai prireikia vienai ar kelioms dienoms, o nedidelė nuomos kaina neviršija suteikiamos naudos - juk statybos darbų kokybės užtikrinimas yra svarbiausias.

Parengta pagal UAB EASYRENT medžiagą

UAB EASYRENT

Geologų 7A, Vilnius, LT-02190
Geologų 7A, Vilnius, LT-02190