Vilnos juosta tarpams tarp rąstų šiltinti

Skandinavijos šalyse statant rąstinius namus kaip šiltinamoji medžiaga tarp rąstų nuo seno naudojama natūrali avies vilna. Anksčiau vilną ant rąsto dėdavo tiesiog pluoštais, o paskutiniu metu iš jos imta gaminti juostas. Skandinavijos meistrai ir dabar avies vilną pripažįsta kaip pačią geriausią ir tinkamiausią šiltinamąją medžiagą, skirtą tarpams tarp
rąstų sandarinti.
Vilnos juosta tarpams tarp rąstų šiltinti

Vilna - unikalus pačios gamtos sukurtas aukštos kokybės produktas. Ji apsaugo ir nuo šalčio, ir nuo karščio. Viršutinis vilnos sluoksnis susideda iš mažyčių mikroporų, kurios leidžia medžiagai kvėpuoti. Poros yra tokios mažytės, kad lašeliais virtęs vanduo negali prasiskverbti į paviršių. Kol vanduo garuoja, prasiskverbia per viršutines poras.

Unikalios vilnos savybės:
• pasižymi puikia šilumos izoliacija;
• nebijo vandens ir drėgmės, nepūva ir nepelija;
• vilna yra „kvėpuojanti" medžiaga, t. y. laidi vandens garams;
• vilna, kaip ir medis, yra higroskopiška medžiaga, kuri sugeba sugerti ir išgarinti drėgmę;
• natūrali, ekologiška ir ilgaamžė medžiaga;
• apdorota specialiu skysčiu, eulanu, vilna yra atspari kenkėjams;
• kilus gaisrui, vilna neskleidžia nuodingų dūmų.

Vilnos plauko susisukimas suteikia medžiagai elastingumo ir lankstumo. Toks, suveltas, vilnos pluoštas nepraleidžia vėjo, o elastingumas užtikrina, kad šilumos izoliacija neišnyksta net ir per ilgą laiką. Vilna labai gerai sugeria drėgmę, drėgmė išgaruoja iš vilnos pakankamai lėtai. Tačiau priešingai nei dažnai rąstinėje statyboje naudojamos lino juostos, vilna yra ilgaamžė medžiaga - ji nepūva. Vilnos juostos gaminimo metu yra apdorojamos specialiu skysčiu - eulanu, tuomet kandys jų neėda. Dedant vilnos juostą tarp rastų svarbu, kad vilnos juosta nebūtų platesnė negu rąstų sujungimas ir neišsikištų į išorę. Dažniausiai juosta dedama ant apatinio rąsto, ją prišaudant kabėmis. Tuomet dedamas viršutinis rąstas.

Svarbu! Dedant juostą joje reikia išpjauti skyles kaiščiams, kuriais tarpusavyje sukalami sienojai. To nepadarius, kalant kaiščius juosta yra sutraukiama ir neatlieka savo šiltinimo funkcijos.

Jei statotės ekologišką rąstinį namą, tai ir šiltinimui tarp rąstų reikėtų naudoti natūralią avies vilną, o ne dirbtines medžiagas. Mineralinės vatos ar kitos dirbtinės izoliacinės medžiagos dažnai turi kenksmingų priedų, kuriais paskui gyvenant name teks kvėpuoti. Šiuo metu vilnos juostų galima įsigyti ir Lietuvoje. Vilnos juostų storis gali būti nuo 5 iki 30 mm, juostos įvairių pločių.

Parengta pagal Vilnos juosta medžiagą
1 atsiliepimai
ry
2020-01-06, Vilnius