​Kaip ir kuo gręžti?

Atsakymas į šį klausimą yra įdomus ne tik naujokams remonto darbuose, bet ir profesionaliems statybininkams. Galų gale - be grąžto net papraščiausios lentynos arba kablio nepakabinsi. Plaktukas ir vinis nėra tinkamas pasirinkimas, kai kalbama apie tvirtinimą prie metalo, betono, plytelių, stiklo ar akmeninio paviršiaus. Išgręžti gražią, tvarkingą kiaurymę reikalingi ne tik įgūdžiai - svarbų vaidmenį atlieka tinkamo grąžto ir jo galandimo parinkimas. ​Kaip ir kuo gręžti?

Gręžimas - labiausiai paplitęs būdas padaryti kiaurymę bet kurioje medžiagoje. Svarbiausias šio proceso elementas yra grąžtas, kuris yra parenkamas priklausomai nuo to, koks paviršius bus apdirbamas ir darbo tikslo.

Grąžtai gaminami iš greitapjūvio, legiruoto ir anglinio plieno, su kietlydinio plokštelėmis arba iš vientiso kietlydinio.

Yra keletas šių gręžimo įrankių klasifikacijų.

Pagal darbinės dalies konstrukciją skirstomi į spiralinius, plunksninius, žiedinius, centravimo, giliojo gręžimo, su tiesiais grioveliais ir specialūs.

Priklausomai nuo kotinės dalies formos grąžtai skirstomi į cilindro formos, kūginius, trikampius, keturkampius, šešiakampius, SDS-grąžtus.

Pagal paskirtį (apdirbamos medžiagos tipą) grąžtai skirstomi į skirtus metalui, medžiui, betonui, stiklui, akmeniui, keramikai gręžti bei universalius.

Pagrindinė taisyklė renkantis grąžtą - pjovimo įrankio struktūra turi būti tvirtesnė, nei apdirbamos medžiagos struktūra. Gręždami kartoną, medieną, plastiką, galite naudoti įprastą grąžtą iš didelio atsparumo plieno. Gręžiant akmenį, plytas arba betoną, turėtumėte naudoti kietlydinio grąžtus - tokių grąžtų gręžiančioji dalis turi plokšteles iš lydinių, kurie yra tvirtesni, nei betonas ir akmuo. Dažniausiai, pavyzdžiui, lydinį iš volframo su kobaltu, santykiu 9:1.

Taip pat Jūs turite įvertinti atitinkamos rūšies darbui atlikti reikalingą grąžto dydį. Skersmuo ir ilgis yra pasirenakamas priklausomai nuo apdirbamo paviršiaus storio – kuo storesnis paviršius, tuo ilgesnio grąžto jis reikalauja. Dažniausiai buitiniuose darbuose naudojami 6-12 mm skersmens grąžtai. Specifiniai darbai reikalauja kitų dydžių grąžtų.

Pasirenkant grąžtą, svarbu atsižvelgti į darbo įrankį, kuriame bus naudojamas grąžtas. Skyles medyje ar plastike galima išgręžti įprastiniu rankiniu gręžtuvu. Tačiau papraščiau tai atlikti naudojant elektrinį gręžtuvą - suktuvą. Šis įrankis yra būtinas gręžiant akmens ir metalo paviršių. Jei reikia išgręžti skyles betone, geriausia naudoti smūginį gręžtuvą - suktuvą.

Renkantis grąžtą svarbu atkreipti dėmesį į jų išvaizdą. Kokybiškas įrankis neturėtų turėti įbrėžimų ir kitų defektų.

Taigi geriausia pasirinkti žinomų gamintojų grąžtus - taip išvengsite žemos kokybės įrankio įsigyjimo ir pinigų švaistymo.

Grąžtai metalui

Jais lengvai daromos skylės metalo keramikoje, aliuminyje ir nelegiruotame pliene, spalvotuosiuose metaluose ir geležyje.

Dažniausiai naudojami spiraliniai grąžtai metalui yra cilindro formos strypas su dviem sraigtiniais grioveliais sudarančiais aštrų kraštą.

Daugeliu atvejų, grąžtai gaminami iš greitapjūvio plieno arba lydinio.

Plačiai naudojami cilindriniai ir kūginiai grąžtai metalui. Lakštinio metalo apdirbimui puikiai tinka kūginiai grąžtai HSS. Išgręžti tvarkingą skylę lakštiniame metale galima naudojant pakopinį grąžtą.

Grąžtai betonui

Gręžti betoną nėra lengva užduotis, vertinant šios medžiagos kietumą bei atsparumą. Kiaurymėms gręžti šiose medžiagose naudojami kietmetalio ir deimantiniai grąžtai. Lengviausia gręžti atlikti naudojant grąžtą su asimetriniu galandimu. O pasižymėti skylę bei atlikti paruošiamąjį darbą geriau su įprasto galandimo grąžtu.

Labai populiaru naudoti betonui gręžti SDS grąžtus. Jie yra specialiai skirti naudoti kietiems paviršiams ir esant dideliems smūgiams.

Medienos grąžtai

Išgręžti kelias skyles ant medinio paviršiaus galima metalui skirtu grąžtu, bet nuolatiniam darbui su mediena, kur yra svarbus preciziškumas ir tikslumas, negalima išsiversti be specialių medžio grąžtų.

Mediniams paviršiams dažniausiai naudojami spiraliniai, plunksniniai ir cilindriniai grąžtai.

Spiralinių grąžtų privalumas yra tas, kad juos lengva išimti baigus darbą iš darbinės zonos. Gręžiant nekiaurymines (lizdines) skyles nuo 10 mm skersmens, naudojami plunksniniai grąžtai. Toks grąžtas yra naudojamas jau esamoms angoms apdirbti, nes išgręžti skylę su jais neįmanoma, dėl to, kad jis neturi pjovimo briaunų ant šoninių paviršių. Cilindriniai grąžtai naudojami gręžti didelio skersmens skyles. Naudojant šiuos grąžtus gaunama tvarkingas skylė be defektų.

Ką reikia žinoti apie gręžimą?

Gręžiant įrankis kaista ir tai lemia plieno struktūros pokyčius ir trumpėjantį tarnavimo laiką. Todėl, jei būtina gręžti ypač daug skylių į kietą medžiagą, grąžtas turi būti atšaldomas, panardinant jį į indą su vandeniu.

Dirbant su skirtingomis medžiagomis yra būtina žinoti keletą gręžimo ypatumų. Jei reikia išgręžti skylę plytelėse, būtina padaryti įpjovą toje vietoje, kur planuojama gręžti. Taip būtina todėl, kad plytelių glazūra yra daug kietesnė nei pati plytelė ir dideliu greičiu gręžiant galima palikti nepageidaujamų pažeidimo ženklų ant plytelės. Padaryti įpjovą galima naudojant kietmetalio grąžtą. Tokia pati operacija padės išgręžti kokybišką skylę metalo paviršiuje.

Svarbu sekti gręžimo gylį. Jei siena yra plona, yra pavojus, pergręžti ją kiaurai. Priešingai, gręžiant storą plytų arba betono sieną, būtina atsižvelgti į tvirtinimo elementų ilgį. Padaryti norimo gylio skylę įmanoma, naudojantis specialiomis gamyklinėmis apribojimų žymėmis ant grąžtų. Jei nėra tokių ženklų nėra, galima ant grąžto užklijuoti juostelę, taip paženklinant reikiamą gręžimo gylį.

Siekiant išvengti skilimo gręžiant plyteles, turėtų būti naudojamas gręžtuvas su išjungta smūgiavimo funkcija.

Kokybiškam ir greitam gręžimui ypač kietuose paviršiuose naudojamas deimantinis grąžtas. Šis pasirinkimas yra geriausias, jei būtina greitai padaryti daug skylių.

Centrinės skylės detalėje gręžimui ir tolesniam jos apdirbimui, naudokite centravimo grąžtą.

Šis grąžtas taip pat tinka, kai norite išgręžti, "nepasiduodantį" varžtą.

Uždarų, didelio diametro skylių gręžimui, tokių kaip pvz. baldų lankstų įstatymui, naudojami Forstnerio grąžtai.

Įmonės adresas