Viskas apie grąžtus

Grąžtas - įrankis skylėms, lizdams gręžti metale, medienoje, plastmasėje ir kt. Grąžtai gaminami iš anglinio, įrankinio, greitapjūvio plieno.Iš greitapjūvio plieno pagaminti grąžtai yra patvaresni ir ilgiau tarnauja, ne taip greit lūžta. Viskas apie grąžtus

Grąžto dydį apibūdina jo skersmuo ir ilgis. Skersmuo yra pagrindinis grąžtą apibūdinantis dydis. Grąžto skersmuo, matuojamas milimetrais ir yra užrašytas grąžto kotelio, arba kaklelio, jei grąžtas jį turi. Jei užrašo nematyti, jis nusitrynęs, tai grąžto skersmenį galima nustatyti pasinaudojant kalibrų plokštele. Joje išgręžta daug įvairaus skersmens skylių ir prie kiekvienos milimetrais pažymėtas skersmuo. Į kurią skylę geriausiai tinka grąžtas, toks jo skersmuo. Grąžto skersmenį galima išmatuoti slankmačiu, o dar tiksliau – mikrometru.

Naujas, arba teisingai išgaląstas grąžtas turi aštrias pjovimo briaunas ir nustatyto dydžio kampus. Kampas tarp grąžto pjaunančiųjų briaunų vadinamas grąžto viršūnės kampu. Jis yra 118 laipsnių. Jo pusė yra vadinama kampu tarp grąžto simetrijos ašies ir pjovimo briaunos. Jis yra 59 laipsnių.Grąžtas turi dvi pjovimo plokštumas. Kiekviena jų nuo pjovimo briaunos turi 8 – 12 laipsnių nuožulą. Nuo jos priklauso pjovimo briaunos smigimas į metalą, jį gręžiant.

Grąžtų rūšys:

Centrinis - grąžtų rūšis su plokščia arba cilindrine galvute ir kreipiančiuoju centru skylėms gręžti.
Rankinis - straigtinis ar sraiginis grąžtas su ausele gale rankenėlei. Vartojamas gręžti cilindrėms gilioms skylėms skersai pluošto.
Reguliuojamasis - tam tikros rūšies grąžtas, kurio pjovikliai gali būti reguliuojami tam tikrose ribose, keičiant jų padėtį.
Spiralinis - racionalios konstrukcijos grąžtas, kurio darbinėje dalyje yra sraigtiniai grioveliai. Naudojamas negilioms skylėms gręžti.
Sraiginis - cilindrinis strypelis, apie kurį per visą ilgį sraigtine linija tvirtina viena darbine plunksna, o paskutinės vijos ribose suformuotas antrasis elementas.
Sraigtinis - sraigtu susukta plokštelė, galinėje dalyje sudaranti du pjaunančius elementus. Naudojamas gilioms skylėms gręžti.
Suktinis - sraigtinis grąžtas, turintis vieną pjaunančią briauną. Naudojamas negilioms skylėms gręžti.
Šaukštinis - grąžtas, turintis vieną pjaunančią briauną ir išilginį griovelį drožlėms pašalinti. Naudojamas skylėms gręžti išilgai pluošto.

Grąžtai laminatui

Tinkami grąžtai laminatams gręžti yra tie, kurie naudojami plastikinėms medžiagoms - t.y spiraliniai grąžtai su pjovimo kraštu sudarančiu 60˚ ar 80˚ kampą, o taip pat aštriu spiraliniu kampu kitaip dar vadinamu greitaeigiu kampu su plačiais protarpiais drožlėmis.

Siūlomas nuolydžio kampas yra 7˚, o prietaiso įtvirtinimo kampas - 8˚.

Norint išgręžti skyles iki 15 mm skersmens, reiktų naudoti spiralinius grąžtus.
Kiaurymėms, kurių skersmuo 15 - 40 mm, naudojami plečiamieji grąžtai su vienu ar daugiau ašmenų bei kreipiančiuoju kaiščiu, o didesnių skersmenų angoms išgręžti naudojami reguliuojami diskiniai ašmenys su kreipiančiuoju kaiščiu.

Grąžto įsiskverbimo greitis jokiais būdais negali būti didinamas tol, kad įkaistų paviršius, kuriam kaip žinia perkaitimas gali pakenkti.

Patarimas

Jei naudosite kietos medienos pagrindą, išvengsite plokštės trupėjimo toje vietoje, kur išlenda grąžtas.

Suprantama, gręžiamų angų skersmenys turi būti didesni nei pačių sraigtų skersmenys, t.y. 0,5 mm didesnio skersmens palyginti su sraigto skersmeniu. Sraigtai neturi liesti angos kraštų, o aplink sraigtą turi būti išlaikomas tarpelis, kuris leis medžiagai laisvai pasislinkti, pasikeitus temperatūrai ar oro drėgnumui.

Rekomenduojama naudoti plastikines arba gumines poveržles, neleidžiančias sraigtams su apvaliomis galvutėmis per daug įsirėžti. Negalima naudoti sraigtų su ovaliomis galvutėmis, nes juos naudojant laminate aplink sraigtą nelieka jokio tarpo.

Įmonės adresas