Natūralus vėdinimas ir mechaninis vėdinimas

Yra dvi pagrindinės vėdinimo rūšys natūralus vėdinimas ir mechaninis, priverstinis vėdinimas. Natūralus vėdinimas ir mechaninis vėdinimas

Natūralus vėdinimas
Paprasčiausias patalpų vėdinimo būdas , kai oras į patalpas patenka pro pastate esančius tarpus, langus, orlaides, mikroventiliacijos ertmes bei varstomas lauko duris. Oras šalinamas vertikaliais traukos kanalais natūralios traukos principu, kai patalpose sušilęs oras kyla į viršų. Tokie kanalai paprastai įrengiami wc, vonios kambaryje, virtuvėje.

Natūralaus vėdinimo trūkumai:
patenkantis į patalpas oras nesušildomas, todėl, kai už lango šalta, pavyzdžiui, žiemą, vėdinant patalpas gali susidaryti šaltas skersvėjis, skatinantis peršalimus. Patenkantis į patalpas oras nevalomas ir nefiltruojamas, todėl su oru į patalpas patenka vabzdžiai, dulkės ir kiti nešvarumai. Dulkių patekimas ypač būdingas pastatams, esantiems arti judrių gatvių. Neįmanoma reguliuoti patenkančio oro kiekį į patalpą, dėl to ji gali būt vėdinamos per daug arba per mažai. Žiemos sezonu tai yra problema, nes patekęs oras į patalpą būna šaltas ir greit atšaldo visą patalpą. Vasarą, kai patalpos ir lauko temperatūrų skirtumas artėja prie nulio, oras praktiškai nustoja judėti. Dideli energijos nuostoliai ir dėl to išaugusi šildymo kaina.

Mechaninis vėdinimas
Oras tiekiamas ir šalinamas iš patalpų priverstinai, ventiliatorių pagalba. Pagal paskirtį mechaninės vėdinimo sistemos skirstomos į:
- Oro ištraukimo sistema, kuri šalina iš patalpos panaudotą orą į lauką;
- Oro tiekimo sistema, kuri tiekia į patalpą iš lauko šviežią orą, jį filtruoja, pašildo (arba atšaldo) pagal poreikį iki reikiamos patalpos temperatūros.
Yra kelios rekomendacijos mechaninei vėdinimo sistemai:
Vienam žmogui į gyvenamosios paskirties patalpą tiekiamo šviežio oro kiekis turėtų būti ne mažiau 15 m³/h. Jei pastato patalpos visuomeninės paskirties, šis oro kiekis gali būti kelis kartus didesnis. Triukšmo lygis, kurį skleidžia vėdinimo sistema, gyvenamosiose patalpose turėtų neviršyti 40 dBa dieną ir 30 dBa naktį.

Mechaninių vėdinimo sistemų trūkumai:
Šiltas oras kurį ištraukia sistema iš patalpos yra tiesiogiai išpučiamas į lauką nepanaudojant nepanaudojant jo. Padidėjusios elektros sąnaudos lyginant su rekuperacinėmis sistemomis. Reikalingas didesnis plotas kuriame montuojami įrenginiai.

Parengta pagal UAB Leslat medžiagą
1leslat_logo.png
UAB Leslat
V.Kudirkos g. 34-9, Kaunas