Patalpų vėdinimas ir kondicionavimas

Mūsų geografinėje platumoje išlaidos šildymui sudaro didesnę dalį negu išlaidos šaldymui, tačiau esant tokioms vasaroms kaip ši vėsinimo kaina gali gerokai paploninti ne vieno gyventojo pinigines. Pietinių šalių gyventojai žino, kad šaldyti yra brangiau negu šildyti, šį principą reikėtų įsisavinti ir mums. Patalpų vėdinimas ir kondicionavimas

Kondicionierius su išoriniu bloku
Per aukšta temperatūra patalpoje neigiamai veikia žmogaus komfortą, krenta darbo našumas. Paprasčiausias ir bene populiariausias būdas vėsinti patalpą yra sumontuoti sieninį kondicionierių su išoriniu bloku. Nors šis spendimas yra lengvai įgyvendinamas, tačiau jis turi ir savų niuansų. Pavyzdžiui, įrenginys įtraukia kambario orą ir jį atšaldęs grąžina į patalpą. Veikiant kondicionieriui visi langai ir durys turi būti užvertos, kad nebūtų šaldomas laukas, todėl šaldant tą patį kambario orą, nuolat blogėja jo kokybė (didėja CO2 koncentracija, kietųjų dalelių ore kiekis ir pan.).

Patalpų vėdinimas ir kondicionavimas atidarius langus
Remiantis higienos normomis, per valandą žmogui darbo kambaryje reikalinga apie 36 kubinius metrus šviežio oro. Tą galima pasiekti patalpoje atidarius bent porą langų ir ją vėdinant, tačiau tai reikš, kad kondicionieriaus generuojamas šaltis bus tiesiog išmetamas pro langą, o temperatūrą atšaldyti iki norimos bus praktiškai neįmanoma.

Mechaninė vėdinimo sistema su rekuperatoriumi
Paprasčiausias būdas vėdinti ir kondicionuoti patalpas būtų įrengti mechaninę vėdinimo sistemą su rekuperatoriumi. Rekuperatoriaus šilumokaityje įvyksta paprasti šilumos mainai. Į patalpą tiekiamas šiltas lauko oras atiduota savo šilumą iš patalpos šalinamam šaltam orui. Tokiu būdu iš lauko tiekiamas šviežias 30 OC oras atšaldomas iki 22 OC laipsnio, o iš patalpos ištraukiamas 21 OC laipsnio oras pašildomas iki 29 OC ir išmetamas į lauką.


Į ką atkreipti dėmesį renkantis vėdinimo sistemą?

Renkantis priverstinį vėdinimą su šilumogrąža, svarbu atkreipti dėmesį į įrenginių šilumos perdavimo efektyvumą. Standartiniai plokšteliniai rekuperatoriai turės apie 60% efektyvumą, o naujos kartos įrenginiai (pvz. kanaliniai) net iki 99%. Taip pat labai svarbu, koks laidininkas yra naudojamas šilumokaityje, kokio dydžio plote vyksta šilumos mainai bei kokiomis kryptimis juda tiekiamo ir ištraukiamo oro srautai (kryžmai ar priešpriešai). Visa tai lems įrenginio šilumos/šalčio atgavimo iš išmetamo oro efektyvumą.
Kitas svarbus rodiklis renkantis vėdinimą yra rekuperatoriaus elektros energijos sąnaudos. Kai langai ir durys uždarytos, šviežio oro tiekimas reikalingas nuolat, tad rekuperatoriuje be paliovos turi veikti net 2 ventiliatoriai. Būtina atkreipti dėmesį į variklių nominalią galią arba dar geriau į rodiklį, kuris nurodo kiek elektros energijos sunaudoja rekuperatorius, kad sugeneruotų oro srautą lygų 1 m3/h. Pavyzdžiui, PASSIV HAUS INSTITUT, sertifikuojantis pasyvius namus visoje Europoje, rekomenduoja, kad šis rodiklis būtų ne didesnes negu 0,45 W/( m3/h ). Taip pat labai svarbi galimybė balansuoti oro srautus rekuperatoriaus valdymo panelėje, nes perteklinis oro tiekimas taip pat reikš energijos nuostolius.
Galintiems į patalpų vėdinimo ir kondicionavimo sistemą investuoti daugiau, siūlytume įsirengti centrinį vėdinimo- šaldymo įrenginį. Toks rekuperatorius su šaldymo bloku vasaros metu vėsiu oru galės aprūpinti ne vieną ar kelias patalpas, bet visą namą. Kitas patogumas yra tas, kad vėdinimas ir šaldymas bus valdomi iš vieno valdymo bloko, galimas įrenginio darbo programavimas, kuris leis pasiekti optimalias energijos sąnaudas. Priverstinis vėdinimas turi veikti ir naktį, ir tada kai lauke atvėsta, nes rekuperatoriuje esantys filtrai apsaugo, kad į patalpą iš lauko nepatektų vabzdžiai bei kad ramaus miego netrukdytų gatvės triukšmas.

„PAUL vėdinimo sistemos"

PAUL - naujos kartos vokiškos patalpų vėdinimo ir kondicionavimo sistemos, pasižyminčios itin aukštais efektyvumo (iki 99 proc.), energijos suvartojimo ir mažo triukšmingumo parametrais. PAUL rekuperatoriai turi PASSIV HAUS instituto išduotus sertifikatus dėl jų atitikties ir tinkamumo naudoti pasyviuose namuose. Rekuperatoriaus korpusas papildomai apšiltintas polipropileno sluoksniu, neturi šalčio tiltų ir dirba ypač tyliai.