Cementinių dailylenčių montavimas

Cementinės dailylentės yra skirtos fasado apdailai. Dailylentės gaminamos iš portland cemento, smėlio, celiuliozės pluošto bei kitų priemaišų (sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų tokių kaip asbestas, stiklo skaidulos ar formaldehidai). Lentelės yra papildomai suspaudžiamos gamybos procese, todėl įgauna ypatingą kietumą, tačiau išlieka lanksčios ir stabilios. Taip pat cementinės dailylentės gali išsiskirti ypatingai ryškiu, giliu raštu, kas Jūsų fasadui suteiks natūralumo. Pluoštinio cemento dailylentės yra atsparios ugniai, drėgmei, grybeliui, pelėsiui bei graužikams. Jos nesideformuoja keičiantis aplinkos drėgnumui ar temperatūrai, todėl Jūsų fasadas žiemą-vasarą, lyjant-sningant ar šviečiant saulei atrodys vienodai. Cementinių dailylenčių montavimas

Dailylentes galima rinktis dažytas arba dažyti pačiam. Dažymui rekomenduojama naudoti 100% akrilinius, silikoninius arba akrilo lateksinius dažus. Spalvų gamos yra neribotos, todėl galite pasirinkti bet kurią spalvą nevaržydami savo fantazijos.

Siekiant maksimalaus ilgaamžiškumo, labai svarbu atkreipti dėmesį į montavimo technologiją. Nes tik taisyklingai sumontuotos dailylentės Jums tarnaus ilgiau kaip 50 metų.

1. Vėdinamo fasado sistemos tvirtinimas

Cementinės dailylentės montuojamos tik ventiliuojamo (vėdinamo) fasado sistemoms.

1.1 Vėdinamas fasadas negali vykdyti atraminės pastato funkcijos.

1.2 Vėdinamų fasadų konstrukcija nėra skirta išlyginti plokštumas, t.y. ištaisyti statybinius trūkumus, kurių nuokrypiai nuo vertikalės ir horizontalės yra didesni nei 100 mm.

1.3 Vėdinamo fasado konstrukcija yra tvirtinama kaip atskira ir nepriklausoma fasado dalis, tam tikslui konstruktoriaus turi būti atliekami statiniai skaičiavimai.

1.4 Šiltinamų statinių atitvarinėse konstrukcijose eksploatacijos metu būtina išvengti drėgmės kaupimosi:

  • kad nesikondensuotų garai ant vidinės apdailinės lentelės sienelės, vėdinamas oro tarpelis tarp lentelių ir šiltinamos medžiagos turi būti ≥30 mm, bet ne daugiau kaip 100 m;
  • viršutinė ir apatinė fasado dalis, taip pat langų ir durų angokraščiai turi turėti tiesiogines vėdinimo angas išoriniam orui patekti;
  • oro tarpo vėdinimo angų dydis nurodomas projektavimo dokumentuose, bet turi būti ne mažesnis kaip 50 cm2 vienam ilginiam (horizontaliąja kryptimi) vertikalaus oro tarpo metrui;
  • vėdinimo angos turi būti ne didesnės nei 10 mm skersmens arba turi būti naudojami specialūs profiliuočiai su vėdinimo angomis;
  • konkrečius vėdinamų kanalų ir angų dydžius pateikia projektuotojas, atsižvelgdamas į pastato paskirtį, aukštingumą;
  • tvirtinant fibrocementines lenteles prie karkaso, turi būti užtikrintas visos fasado konstrukcijos stiprumas ir pastovumas, kad ji atlaikytų vėjo apkrovas, savąjį svorį bei smūgines apkrovas, rovimo ir kirpimo apkrovas bei temperatūrinius pokyčius.
  • 1.3 Įrengiant vėdinamą fasadą ypatingą dėmesį reikia atkreipti į naudojamų medžiagų suderinamumą (pvz., aliumininiai elementai neturi liestis su cinkuotaisiais elementais, vengti elektrocheminės korozijos židinių).

    Ventiliuojamo fasado sistema montuojama pagal projektavimo reikalavimus ir turi atitikti statybos specifikacijas. (Parengta pagal FASADŲ ĮRENGIMO DARBAI. Vėdinamų fasadų su mineralinės vatos šilumos izoliacija įrengimas ST 121895674.08:2011)

    2. Cementinių dailylenčių montavimas

    2.1 Ilgaamžiškumui užtikrinti Shera Plank fibrocementines dailylentes būtina dažyti.

    Rekomenduojame prieš montuojant dailylentes nugarinę pusę dažyti/impregnuoti vieną kartą, fasadinę pusę gruntuoti ir vieną kartą dažyti. Baigus montavimo darbus dažyti fasadinę pusę antrą kartą.

    2.1 Karkaso apačioje (nemažiau 50 mm nuo žemės) tvirtinamas distancinis elementas 8 mm storio.

    2.2 Sukama lentelė nemažesniais savisriegiais kaip 4x40, galvutės matmuo nemažiau 7,8 mm.

    2.3 Lentelė ant skirtingų profilių/tašų tvirtinama dvejuose taškuose standžiai, kituose paslankiai.

    *Standus taškas - tvirtinama tiesiogiai savisriegiu.

    *Paslankus taškas - savisriegiui kurio storis 4 mm, gręžiama 5,5 mm kiaurymė ir savisriegis tvirtinamas per kiaurymės centrą.

    2.4 Nuo lentelės šono iki savisriegio centro paliekamas tarpas nemažiau kaip 20 mm.

    2.5 Nuo lentelės viršaus iki savisriegio centro paliekamas tarpas nemažiau kaip 25 mm.

    2.6 Lentelės užleidžiamos viena ant kitos nemažiau kaip 30 mm.

    2.7 Tarp lentelių paliekamas tarpas 5-8 mm, kompensuoti karkaso temperatūrines deformacijas.

    2.8 Tvirtinimo taškų negalima perspausti, rekomenduojama palikti savisriegio galvutę 0,3-1 mm iškilusę nuo lentelės paviršiaus plokštumos.

    2.9 Kompensuoti temperatūrinėms deformacijoms naudojamos EPDM tarpinės tarp karkaso ir lentelių.

    2.10 Dažniausiai daromos klaidos

    2.10.1 Pagrindinė ir didžiausia klaida - paliekamas per mažas arba visai nepaliekamas tarpas tarp lentelių (rekomenduojama palikti 5-8 mm).

    2.10.2 Negręžiama papildoma skylutė paslankiems taškams.

    2.10.3 Savisriegiai tvirtinami per arti lentelės krašto.

    2.10.4 Savisriegiai perspaudžiami.

    2.10.5 Karkasui naudojami netinkami (neišdžiovinti, blogai impregnuoti, su didelėmis ir daug šakų) bruseliai.

    2.10.6 Paliekamas per mažas oro tarpas tarp dailylenčių ir šiltinimo medžiagos (siekiant, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti, rekomenduojamas oro tarpas 30-50 mm, priklausomai nuo pastato aukščio).

    Pasekmės neteisingai sumontuoto fasado:

    3. Fibrocementinių dailylenčių pjaustymas, gręžimas ir sandėliavimas

    3.1 Dirbant su fibrocementinėmis dailylentėmis, kaip ir su kitomis statybinėmis medžiagomis, turi būti naudojamos individualios apsaugos priemonės ir laikomasi vietos įstatymų ir taisyklių.

    3.2 Dailylenčių pjovimas ir gręžimas yra dulkes sukeliantys procesai, todėl turi būti imtasi tinkamų atsargumo priemonių. Dulkės, kylančios iš fibrocementinių dailylenčių, apibūdinamos kaip mineralinės kilmės, tačiau dėl ilgalaikio poveikio gali sukelti lėtines ligas.

    3.3 Kai naudojama stacionari pjovimo įranga, tuomet dailylentės pjaunamos iš fasadinės jos pusės (pjovimo diskas visada turi pjauti iš priekinės plokštės pusės). Ribinis diskinio pjūklo greitis turėtų būti 40–50 m/s. Pjovimo gylis – 10–15 mm žemiau plokštės.

    3.4 Skylės išgręžiamos iš priekinės plokščių pusės su kietmetalio grąžtu 1500 aps./min. įrankiu. Dailylentės apačioje visada reikia padėti medinę lentą, kad būtų išvengta plokštės aptrupėjimo skylės gręžimo vietoje.

    3.5 Nupjovus dailylentę briaunos turi būti nušlifuotos smulkiu švitriniu popieriumi ir apdirbtos specialia danga, hermetikais, dažais.

    3.6 Jei reikia, dailylentės gali būti plaunamos švariu tekančiu (ne didelio slėgio!) vandeniu arba neagresyviomis valymo priemonėmis.

    3.7 Dailylenčių sandėliavimas.

    3.7.1 Dailylentės sandėliuojamos paletėmis, horizontaliai, apsaugant jas nuo drėgmės ir dulkių.

    3.7.2 Sandėliuojamos dailylentės tolygiai turi būti atremtos visu savo plotu.

    3.7.3 Apsaugai nuo išorės poveikių gali būti naudojama laikina pastogė ar pan.

    3.7.4 Dailylenčių negalima sandėliuoti po atviru dangumi.

    3.7.5 Prieš montavimą dailylentės turi būti laikomos tokiomis drėgmės sąlygomis, kuriuos atitiks būsimas jų naudojimo sąlygas.

    3.8 Dailylentes transportuojant rankomis, nešti tik vertikalioje padėtyje.

    Parengta pagal UAB PALADIJA medžiagą
    UAB PALADIJA
    UAB PALADIJA
    B.Sruogos 14, Kaunas