Sodybos apsauga ir valdymas M2M technologijų pagalba

Visada malonu grįžti į saugius namus, dar pakeliui pasirūpinus, jog šaltesnį vakarą čia įsijungtų šildymas, o karštą dieną – vejos laistymo sistema. Ir tai ne futuristinė svajonė! Įsivaizduokime, kad karštą vasaros dieną dirbate biure, o Jūsų sodyboje saulės kaitroje džiūsta išpuoselėta veja ir gėlynai. O gal biure šviečia saulė, o sodyboje „pila“ lietus? Ką daryti? Kaip žinoti, koks sodyboje oras ir kaip išgelbėti sodybos žaliąją aplinką? Šiuolaikinės technologijos gali atsakyti į šiuos klausimus ir nebrangiai išgelbėti sodybos aplinką, bei sutaupyti Jūsų laiką ir pinigus. Sodybos apsauga ir valdymas M2M technologijų pagalba

Sodybos valdymas nuotoliniu būdu

Kompiuterio ekrane ar savo mobiliąjame telefone galite matyti sodybos oro temperatūrą, dirvos santykinę drėgmę procentais. Kompiuteriu ar savo mobiliuju telefonu valdyti sodybos priežiūrą nuotoliniu būdu. Tam užtenka išsiųsti žinutę: „Įjungti vejos laistymą“.
Lygiai tą patį Jūs galite padaryti žiemos metu. Prieš vykstant į sodybą išsiunčiate SMS žinutes: „įjungti sodybos šildymą“; „įjungti priešpirčio šildymą“. Tuomet Jūsų jau lauks šilta ir jauki sodyba, įjungsite ar pakursite pirtelės kaitintuvą ir netrukus galėsite mėgautis pirtelės malonumais.
Galiausiai šiuolaikinės technologijos pasirūpins Jūsų saugumu. Jei atėjo kažkas nepažįstamas, kažkas iš artimųjų susižeidė, staiga pablogėjo savijauta ar netoliese pradėjo degti žolė – spaudžiate pagalbos mygtuką, esate sujungiamas su profesionaliu operatorium, kuris nedelsiant Jums iškviečia policijos ar kitų specialiųjų tarnybų pagalbą.

M2M technologijos

Visa tai – ne fantastika, o realybė. Visų šių situacijų realybės pagrindas yra telemetrija (toliau – M2M (angl. machine to machine)). M2M tai gebėjimas tarp dviejų elektroninių įrenginių „kalbėtis“ per nuotolį. Duomenų perdavimo technologijos tiesiogine prasme nuolat ar tam tikrais laiko intervalais perdavinėja įvairios apimties duomenų srautus. M2M yra duomenų perdavimo technologijos dalis, kurios specifinis bruožas yra skirtingais (dažniausiai kas keletą sekundžių/minučių) laiko intervalais keistis nedidelės apimties duomenų – informacijos kiekiu. M2M dažniausiai naudojamos aktualaus momento ir realaus laiko technologijos. Esminiai technologijų skirtumai: aktualaus mometo technologijoje naudojama komutuojamo ryšio duomenų perdavimo technologija, kuri yra pakankamai brangi, norint keistis duomenimis daugiau nei kartą per parą, užima ryšio paslaugų teikėjo fizines linijas, tačiau užtikrina didesnę duomenų perdavimo spartą; realaus laiko technologijos pagrindas yra paketinio duomenų perdavimo technologija, bendrais ryšio kanalais (nenaudojamos fizinės linijos) veikianti IP (internet protocol) pagrindu, kuri pasižymi ypatinga duomenų perdavimo „skvarba“ ir minimaliais kaštais užtikrina nuolatinį bei spartų duomenų perdavimą. Tam puikiausiai tinka GSM GPRS/EDGE technologijos. Viena iš pagrindinių M2M paslaugų naudojimo ypatybių – tai nėra tiesioginio vartojimo produktas, kadangi šių paslaugų vartojimui reikalinga pakankamai gili ir specifinė kompetencija. Be abejo yra verslo vartotojų, kurie tiesiogiai naudojasi M2M paslaugomis, tačiau visi jie turi pakankamai aukšto lygio IT personalą.

Įrenginių valdymas M2M technologijomis

M2M paslaugų vartojimas globaliu mastu nuolat auga. Nacionaliniu mastu M2M paslaugų vartojimas auga ypač sparčiai. Tai sąlygoja ryšio paslaugų teikėjų inovatyvūs duomenų perdavimo tinklai, nuolat auganti M2M aplikacinių paslaugų kompetencija, bei rinkos branda ir pasiruošimas M2M paslaugų vartojimui. Taip pat pastebima, kad M2M paslaugos naudojamos įvairesnėse srityse. Autoriaus, kaip eksperto nuomonė - M2M paslaugos veikimo užtikrinimui yra būtina aukšto lygio specifinė kompetencija, todėl vartotojui M2M turi būti pateikiama kaip paslauga, suteikianti tiesioginiam vartotojui pridėtinę vertę, o ne parduodama kaip sprendimas.
Vartotojui adaptuotas M2M sprendimas leidžia per neribotą atstumą iš bet kurios vietos kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu prižiūrėti savo būstą ir kontroliuoti jame įdiegtas sudėtingas technologines sistemas bei įrenginius – reguliuoti šilumą, vėdinimą, įjungti ar išjungti elektros prietaisus, apšvietimą, o išvykus – užtikrinti namų saugumą gaunant informaciją apie judesio ar gaisro jutiklių suveikimą, signalizacijos įjungimo būseną.

Šiandien M2M paslaugomis naudojasi tik nedaugelis privačių vartotojų. Tiesioginiam M2M vartojimui yra reikalingas vartojimo įpročio suformavimas, kadangi daugelis vartotojų M2M paslaugas supranta kaip „religiją“ – dauguma žino, kad M2M paslaugos yra, tačiau nedaugelis jas yra išbandę arba bijo, kad tai brangiai kainuos ar sukels tam tikrų nepatogumų. Autoriaus nuomone tai tik laiko klausimas, kada privatūs vartotojai pradės šias paslaugas naudoti tiesiogiai. Daugelis vartotojų netiesiogiai naudojasi M2M paslaugomis kartais nesuvokdami, kad tam yra naudojama M2M, t. y. gaudami kokią nors paslaugą (pvz. atsiskaitydami banko kortele už kavinėje suteiktas paslaugas ar interneto svetainėje matydami hidrometeorologinę informaciją).
Ekonominis resursų bei tiesioginių kaštų valdymas yra ne mažesnis, nei 20%, o kartais siekia ir 35%. Kartais ekonominės naudos tiesiogiai įvertinti negalima, kadangi be M2M tai yra visai neįmanoma. Pvz. gauti operatyvią informaciją apie namo šildymo sistemos ar elektros energijos tiekimo gedimą, žiemą važiuojant į sodybą pasišildyti patalpas. Jei pvz. penktadienį namas „užšals“ ar nebus elektros energijos, gali būti daug nepatogumų praleidžiant savaitgalį namie, o kokios gali būti pasekmės išvykus atostogauti į užsienį. Investicijos į M2M įrangą per sukuriamą ekonominę vertę dažniausiai atsiperka per 1-6 mėn., o M2M paslaugų kaina sudaro labai neženklius kaštus bendrose objekto kaštuose. Taigi galimybe visiškai supaprastinti savo gyvenamojo namo aplinkos priežiūrą nuotoliniu būdų, įmanoma ir, be abejonės, verta.