Ar konvektoriai Konveka tinka darbui su kondensaciniais katilais?

Kondensaciniai katilai didžiausią savo efektyvumą pasiekia dirbdami su žema grįžtamo vandens temperatūra Ar konvektoriai Konveka tinka darbui su kondensaciniais katilais?

Konvektoriai Konveka su priverstine konvekcija (su ventiliatoriais) FH4-H yra vieni iš labiausiai tinkančių darbui su kondensaciniais katilais šildymo prietaisų, nes:

1. Jie maksimaliai išnaudoja kondensacinių katilų efektyvumą, užtikrindami žemą grįžtamojo vandens temperatūrą,

2. Būdami greitaeigiai (neinertiški), jie išnaudoja nemokamą žmogaus veiklos ir saulės energijos šilumą.

3. Jų išvystomas galingumas yra pakankamas netgi dirbant su labai žemomis vandens temperatūromis.

Įleidžiami konvektoriai Konveka su priverstine konvekcija (su ventiliatoriais) FH4-H yra vieni iš labiausiai tinkančių darbui su kondensaciniais katilais šildymo prietaisų:

1. Jų išvystomas galingumas yra pakankamas B, A, A+ ir A++ energetinio efektyvumo klasės pastatų šildymui netgi dirbant su žemomis šilumnešio (toliau tekste – vandens) temperatūromis, pvz. 45/25°C.

2. Jie užtikrina žemą grįžtamojo vandens temperatūrą - taip pasiekiamas aukščiausias kondensacinio katilo efektyvumas.

3. Itin mažas jų inertiškumas, t. y. gebėjimas itin greitai ir tiksliai reaguoti į patalpos temperatūros pokyčius, leidžia maksimaliai išnaudoti papildomą šilumą, gaunamą iš žmogaus veiklos ir saulės energijos.

Kondensaciniai katilai (dujiniai ar skystojo kuro) didžiausią savo efektyvumą pasiekia dirbdami su žemos temperatūros vandeniu. Reikia patikslinti, kad kalba eina apie grįžtamo iš šildymo sistemos vandens temperatūrą. Būtent šis vanduo naudojamas išmetamų dujų aušinimui ir kondensacijai.

1 pav. Ne kondensacinio ir kondensacinio katilų schemos

Viskas vyksta taip (žr. 1 pav.): išmetamųjų iš katilo dujų su degimo produktais temperatūra siekia 140 - 200°C. Kondensaciniame katile prieš patekdamos į kaminą, jos pirmiausia pereina per kondensatorių – spec. šilumokaitį (paveikslėlyje apibrauktas raudonai), kuriame savo šilumą perduoda grįžtamam iš šildymo sistemos vandeniui. Todėl į degimo kamerą patenka jau pašildytas vanduo ir tam, kad jo temperatūrą pakelti iki reikiamos, sunaudojama mažiau kuro.

Be to, jei į kondensatorių patenkančio grįžtamo vandens temperatūra neviršija 54°C, vyksta vandens garų, esančių išmetamose dujose, kondensacija, kurios metu papildomai gaunama ir panaudojama vandens garavimo energija. Tokiame, taip vadinamame „kondensaciniame“, režime katilas dirba efektyviausiai – iš sunaudotų dujų pagamina daugiausiai šilumos. Iš katilo efektyvumo kreivės (žr. pav. 2) matyti, kad, dar labiau mažinant grįžtamojo vandens temperatūrą, katilo efektyvumas toliau didėja, todėl svarbu palaikyti kuo mažesnę grįžtamojo vandens temperatūrą.

2 pav. Kondensacinio katilo efektyvumo kreivė

Žemiausias, iki 24-25°C, grįžtamojo vandens temperatūras galima pasiekti šildymo sistemose su grindiniu šildymu arba konvektoriais.

Tačiau grindinis šildymas, nors ir maksimaliai išnaudoja kondensacinių katilų efektyvumą, dėl didžiulės inercijos, beveik visiškai neišnaudoja papildomai gaunamos šilumos, išskiriamos žmonių, buitinių prietaisų arba saulės. Dėl to neišnaudojamas nemokamai gaunamas šilumos kiekis, kuris gali siekti iki 15-20% bendro šilumos poreikio. Todėl šio šildymo būdo negalima laikyti efektyviu.

Tuo tarpu, konvektoriai FH4-H yra vieni iš mažiausiai inertiškų šildymo prietaisų, todėl maksimaliai išnaudoja minėtą papildomai gaunamą energiją. Būdami galingi, netgi dirbdami su žemomis grįžtamojo vandens temperatūroms, ir neinertiški, konvektoriai FH4-H idealiai tinka darbui su kondensaciniais katilais.

Kaip parinkti ir eksploatuoti konvektorius FH4-H?

Aukščiau pateiktoje medžiagoje aptarėme grįžtamo iš šildymo sistemos vandens temperatūros svarbą kondensacinių katilų efektyvumui. Tuo tarpu paduodamo vandens temperatūra efektyvumui įtakos neturi. Todėl, norint geriau išnaudoti FH4-H galimybes, rekomenduojame paduodamo vandens temperatūrą laikyti aukštesnę, pvz. 55°C. Tokiu būdu, turėsime pakankamą galią ir padorų jos rezervą (esant reikalui prietaisas gali dirbti ir su 95°C vandeniu).

Taip pat visada aktualus šildymo prietaisų skleidžiamo garso lygis, todėl konvektorius FH4-H rekomenduojame parinkti ir eksploatuoti esant ventiliatorių sukimosi greičiui, ne didesniam už:

1. 40% nuo maksimalaus miegamuosiuose kambariuose;

2. 60% nuo maksimalaus kitos paskirties kambariuose.

Tokiu būdu, jų darbas bus praktiškai betriukšmis.

Lentelėje 1 pateikiami apytiksliai plotai patalpų, kurias galima apšildyti su vienu tam tikro ilgio įleidžiamu konvektoriumi FH4-H.

Lentelė 1. Šildomų patalpų plotai, parenkant įvairaus ilgio įleidžiamus konvektorius FH4-H. Duomenys pateikti, esant paduodamo vandens / grįžtamo vandens / patalpos temperatūroms atitinkamai 55/25/20°C ir ventiliatorių sukimosi greičiui – 40% nuo maksimalaus.

Pavyzdys. Pagal lentelėje 1 pateiktus duomenis matome, kad vieno 190 cm ilgio įleidžiamo konvektoriaus FH4-H galios užtenka 19 m² patalpai A energinio naudingumo klasės pastate.

Ką daryti, jei prietaisų galios per mažai? Žemesnio energinio efektyvumo pastatuose prietaisų galios gali neužtekti. Tokiu atveju rekomenduojame padidinti paduodamo vandens temperatūrą sumažinant srautą tiek, kad grįžtamo vandens temperatūra nepadidėtų. Jei to dar nepakanka, galima padidinti ventiliatorių sukimosi greitį iki 80% nuo maksimalaus. Prie tokio greičio ventiliatoriai vis dar dirba pakankamai tyliai – jų skleidžiamas garso slėgis yra 21 – 25 dB(A) priklausomai nuo ilgio.

Parengta pagal UAB Konveka medžiagą
UAB Konveka
UAB Konveka
Vokiečių g. 185, Kaunas