Tradicinė pirtis

Tradicinės Turkiškos pirtys Turkijoje, tai dideli akmeniniai pastatai su juos puošiančiais aukštais kupolais, atliekančiais svarbią rolę garų cirkuliavimo sistemoje, pirties viduje dažniausiai matome įvairias dekoracijas, marmuro kolonas ir fontanus. Tradicinėje turkiškoje pirtyje nėra garo generatorių. Garas ten išgaunamas šlakstant vandeniu įkaitusius paviršius, tokiu būdu išgaunama beveik 100% drėgmė ir 55°- 60°C temperatūra. Tinkamos drėgmės ir temperatūros santykio palaikymui sienos ir gultai turkiškoje pirtyje turi būti pastoviai šlakstomi vandeniu. Tai daroma ir tam, kad šylant sienoms, grindims ir gultams neįkaistų oras, kad būtų lengva kvėpuoti. Tradicinė pirtis

Procedūros turkiškoje – garinėje pirtyje

Apsilankymas turkiškoje pirtyje prasideda nuo persirengimo kambario, panašaus į lietuvišką priešpirtį. Čia dažniausiai palaikoma 28-34 °C temperatūra, kurioje kūnas pamažu įšyla, pasirengdamas aukštesnei sekančių patalpų temperatūrai.

Sušilus galima eiti toliau į erdvią patalpą su akmeniniais gultais. Šie gultai Turkijoje vadinami pilvo akmenimis. Gulint ant jų labai svarbu gerai išprakaituoti ir pasiruošti eiti į garinimosi patalpas, kurių paprastai būna keletas. Turkiška pirtis yra lyginama su žmogaus delnu, kurio kiekvienas pirštas simbolizuoja atskirą garinimosi patalpą su jos individualia temperatūra.

Pasigarinus paprastai grįžtama į patalpą su akmeniniais gultais, ten ilsimasi ir vėl išprakaituojama. Vėliau iškaitintas, atpalaiduotas kūnas gerai išmasažuojamas, naudojant putas ir įvairius kvepiančius aliejus, atliekamas jo pilingas, po to panyrama į negilius baseinus, apsiplaunama duše arba apsipilama vandeniu iš kaušo. Laikantis senųjų tradicijų, patartina galvą apipilti šaltesniu, o kūną – šiltesniu vandeniu. Pirties procedūros tradiciškai baigiamos „Kaifoje”, t.y. poilsio kambaryje, kur klientai vaišinami arbata arba kava bei gali parūkyti kaljaną.

Pažymėtina, kad garinės pirties mikroklimatas puikiai tinka ir tiems, kuriems sunku ištverti karštoje saunoje. Maudymasis garinėje pirtyje rekomenduojamas sergantiems įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, besiskundžiantiems sąnarių skausmais, jis padeda prastai miegantiems ar turintiems sutrikusią medžiagų apykaitą, padeda atsikratyti antsvorio, gerina kraujotaką, atjaunina ir atgaivina visą kūną. Garinės pirties procedūros itin rekomenduojamos moterims. Reguliarūs garinės pirties seansai, puikiai padeda kovoti su celiulitu, yra puiki odos priežiūros priemonė, procedūros joje išvalo odą, padaro ją standžia ir švelnia kaip šilkas. Savo poveikiu turkiška pirtis pranašesne už suomišką pirtį. Daugeliui žmonių būtent turkiška pirtis puikiai tinka sveikatos sustiprinimui. Kiekvienas apsilankymas tokioje pirtyje suteikia kūno lengvumo ir sielos apvalymo pojūtį.

Parengta pagal Okeana, UAB medžiagą