Šlaitinių stogų šiltinimas polistireniniu putplasčiu tarp gegnių

Šlaitinio stogo šiltinimas polistireniniu putplasčiu tinka gyvenamiesiems, viešosios paskirties ir pramoniniams pastatams, namams su laikančiomis sienomis ir karkasiniams pastatams. Svarbiausias pranašumas, lyginant su pluoštinėmis termoizoliacinėmis medžiagomis – itin maža vandens įgertis ir nepalyginamai mažesni šilumos laidumo koeficiento pokyčiai. Šlaitinių stogų šiltinimas polistireniniu putplasčiu tarp gegnių

Stogo konstrukcija iš polistireninio putplasčio

Lietuvoje šlaitiniai stogai dažniausiai daromi mažaaukščiuose pastatuose. Tokių stogų laikantieji elementai (gegnės, ilginiai, statramsčiai ir kt.) dažniausiai yra mediniai. Metaliniai, gelžbetoniniai arba kitokie laikantieji elementai dažniausiai pasitaiko pramoniniuose bei viešosios paskirties pastatuose. Stogų mediniai laikantieji elementai privalo būti antiseptinti. Medinių elementų masinis drėgnis turi būti ne didesnis kaip 20 % ir ne mažesnis kaip 8 % (rekomenduojama 10–12 %). Visais atvejais šlaitinių stogų pastogės turi būti gerai vėdinamos.

Darant pastogėse gyvenamąsias patalpas, stogo šilumos izoliacijos sluoksnio storis būna 25–50 cm. Siekiant šlaitinio stogo konstrukcijos mažesnio storio, šilumos izoliacija dažniausiai dedama tarp gegnių su papildomais šilumos izoliacijos sluoksniais virš gegnių arba po jomis. Dėl susidarančio šlaitinio stogo konstrukcijos didelio storio, šilumos izoliacija tik virš gegnių arba tik po jomis dedama rečiau. Kai šilumos izoliacija daroma iš kelių sluoksnių, jų tarpusavio siūlės perstumiamos ≥200 mm.

Apatinių polistireninio putplasčio plokščių siūlės turi būti ties horizontalių tašų viduriu. Polistireninio putplasčio plokštės tarp gegnių įspraudžiamos standžiai. Tarpai ir plyšiai, pasitaikantys tarp polistireninio putplasčio plokščių, užsandarinami standžiai polistireninio putplasčio atraižomis arba montažinėmis putomis. Polistireninio putplasčio plokščių ir jų sandūrų paviršiai turi būti lygus, kad ant jų arba prie jų nesusilaikytų drėgmė.

Polistireninio putplasčio tarp gegnių dedama prie jų apačios pritvirtinus horizontalius 40x40–80 mm tašus. Plokštės vienu ar dviem sluoksniais standžiai įspraudžiamos tarp gegnių. Rekomenduotina plokštes pjauti statybvietėje pagal atstumą tarp gegnių.

Kai daromi kelių šilumos izoliacijos sluoksniai, jų siūlės perstumiamos ≥ 200 mm. Apatinių plokščių siūlės turi būti ties horizontalių tašų viduriu. Tarp putplasčio plokščių esančius tarpus bei plyšius būtina užpurkšti montažinėmis putomis arba sandarinti polistireninio putplasčio atraižomis. Visi paviršiai turi būti lygūs, kad ant jų arba prie jų nesusilaikytų drėgmė.

Šlaitinio stogo karnize turi būti įrengtos vėdinimo angos ne mažiau kaip 200 cm2 karnizo metrui. Šlaitinio stogo kraigas irgi turi būti vėdinamas. Jame turi būti įrengtos vėdinimo angos į abi puses. Jų plotas kiekvienoje kraigo pusėje turi būti ne mažiau 50 cm2 kraigo metrui.

Kad į stogą, sienas ir kitas atitvaras nepatektų vanduo, viršutinė skardos dalis turi būti įleista į vertikalią atitarą ir patikimai užsandarinta.

Stogui naudojami mediniai laikantys elementai visada privalo būti antiseptikuoti. Medinių elementų masinis drėgnis turi būti ne didesnis 20% ir ne mažesnis kaip 8% (rekomenduojama 10-12%).

Šlaitinis stogas su šilumos izoliacija tarp gegnių ir papildomais sluoksniais virš jų ir po jomis:

Šlaitinis stogas su šilumos izoliacijos sluoksniu tarp gegnių:

Šlaitinio stogo karnize turi būti įrengtos vėdinimo angos, ne mažesnės kaip 0,2% stogo šlaito 1 m pločio juostos ploto ir ne mažiau kaip 200 cm² karnizo tiesiniam metrui. Šlaitinio stogo kraigas taip pat turi būti vėdinamas. Vėdinimas turi vykti į abi puses. Kraigo vėdinimo tarpų plotas kiekvienoje pusėje turi būti ne mažesnis kaip 0,05 % stogo šlaito 1 metro pločio juostos ploto ir ne mažiau kaip 50 cm² kraigo tiesiniam metrui. Kad į stogą pro kraigus nepatektų lietaus vandens, sniego bei teršalų, į kraigą reikia dėti specialius intarpus. Dažniausiai tam naudojami difuziniai tarpikliai. Stogo viduje esančio vėdinimo tarpo skerspjūvio plotas turi būti ne mažesnis kaip 200 cm²/m. Vėdinimo tarpo aukštis turi būti 20–40 mm. Šlaitinių stogų dangoms naudojamos keraminės ir cementinės čerpės, lygūs arba profiliuotieji skardos lakštai su čerpių imitacija, bituminės čerpės, lygūs arba banguoti plaušacemenčio lakštai, medinės skiedros, nendrės, šiaudai ir kt. Stogų dangų atsparumas tūriniam šaldymui turi būti ne mažesnis kaip F(RE)>150.

Šlaitinis stogas su šilumos izoliacija virš gegnių:

Čerpių stogo nuolydžiai ir čerpių tvirtinimas turi atitikti čerpių gamintojo reikalavimus. Jei stogo nuolydis yra didesnis nei 50º, turi būti tvirtinamos visos čerpės. Antenų stovai, jų atotampos ir kiti ant stogo esantys elementai turi būti tvirtai pritvirtinti prie stogo laikančiųjų konstrukcijų. Skylės stogo dangoje turi būti patikimai užsandarintos. Lygi ir profiliuotoji skardos danga naudotina šlaitiniams stogams su 7° ir didesniu nuolydžiu. Lygūs lakštai tarpusavyje jungiami falcais. Kai stogo nuolydis yra mažesnis už 25° ir stogo šlaitų susikirtimo vietose, prie švieslangių bei kitose galimo vandens susikaupimo vietose visos lygios skardos jungtys turi būti su dvigubais falcais. Kai ši danga daroma ant medinių grebėstų, atstumas tarp grebėstų turi būti ne didesnis kaip 200 mm. Siekiant išvengti nevaldomo vandens ir teršalų nutekėjimo, statūs skardos falcai skersai stogo ir jo parapetų nuolydžio kryptimi yra neleistini. Visais atvejais falcai neturi trukdyti vandeniui nutekėti. Falcai daromi ties grebėstais. Atstumas tarp tvirtinimų ≤600 mm.

Bituminės čerpės taikytinos šlaitiniams stogams, kurių nuolydis ne mažesnis kaip 10°. Stogo, dengiamo bituminėmis čerpėmis, plokštumų susikirtimo vietos ir apšiltinimo jungtys su nešiltintomis atitvaromis turi būti sutvirtintos papildomais hidroizoliaciniais sluoksniais. Visais atvejais bituminės čerpės turi būti patikimai pritvirtintos prie pagrindo – pakloto. Banguoto plaušacemenčio lakštai naudotini šlaitiniams stogams irgi su 7° ir didesniu nuolydžiu. Šie lakštai tvirtinami ties bangos viršumi. Plaušacemenčio dangoje stogo nuolydžio kryptimi kas 18 m turi būti įrengtos deformacinės siūlės. Kai pastato ilgis yra iki 25 m, deformacinės siūlės nebūtinos. Stogo vietose, kur yra vaikščiojimo zonos, turi būti įrengti ≥400 mm pločio takai – paklotai.

Darant visas stogų dangas, būtina vadovautis dangų gamintojų ir tiekėjų nuorodomis. Vanduo nuo šlaitinių stogų turi būti nuleidžiamas taip, kad nepakenktų pastato konstrukcijoms, keliams, šaligatviams, greta esantiems statiniams ir nedarytų žalos gamtai. Kai karnizai yra aukščiau kaip 6 m nuo žemės paviršiaus, vanduo nuo stogo turi būti nuleidžiamas lietvamzdžiais. Visas nuo stogo nutekantis vanduo turi patekti į stogo lataką. Išorinis stogo latako kraštas turi būti ne žemiau kaip 25 mm nuo stogo plokštumos tęsinio. Kai latako išorinis kraštas yra žemiau, tada vanduo nuo stogo teka virš latako. Stogo latakai turi būti pritvirtinami ne didesniais kaip 900 mm atstumais. Latakų nuolydis turi būti ne mažesnis kaip 0,28º. Jei stogo nuolydis viršija 30º, čerpėmis dengtų stogų atbrailose, virš įėjimų į pastatus bei kitų žmonių vaikščiojimo zonų būtina įrengti sniego gaudytuvus. Šlaitinių stogų lietvamzdžiai turi būti atitraukti nuo sienos ne mažiau kaip 20 mm. Įrengti lietvamzdžius uždarose nišose neleidžiama. Atstumas tarp lietvamzdžių turi būti pagrįstas skaičiavimais, bet ne didesnis kaip 12 m. Vienam stogo m² lietvamzdžio arba latako skerspjūvyje tenka 1,5 cm².

Stogo konstrukcijos iš polistireninio putplasčio savybės

Putplastis atsparus temperatūros pokyčiams. Šiloporas EPS 70, tiek Šiloporas Neo minkštėja tik pasiekus 95–105o C temperatūrą, bet tokią temperatūrą sudėtinga pasiekti net po skardiniu stogu.

Įvertinant priešgaisrinius reikalavimus, šlaitinių stogų šiltinimo polistireniniu putplasčiu variantas taikytinas:

a. III laipsnio atsparumo ugniai statinių stogams be apribojimų;

b. II laipsnio atsparumo ugniai statinių stogams pagal Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų (2010-12-07 Nr. 1-338) 3 priedo lentelėje nurodytą stogo plotą ir pastato aukštingumą.

Šlaitinio stogo šiltinimas „Kauno šilas brėžiniai:

Šlaitinio stogo jungties su karnizu šiltinimas. Katalogo brėžinys ŠS 02:

Šlaitinio stogo jungties su pastogės perdanga šiltinimas. Katalogo brėžinys ŠS 03:

Šlaitinio stogo kraigo šiltinimas. Katalogo brėžinys ŠS 04:

Šlaitinio stogo jungtis su vidaus siena. Katalogo brėžinys ŠS 05:

Šlaitinio stogo jungties su švieslangiu šiltinimas. Katalogo brėžinys ŠS 09:

Šlaitinio stogo jungties su dūmtraukiu šiltinimas. Katalogo brėžinys ŠS 10:


Parengta pagal UAB Kauno šilas medžiagą
UAB Kauno šilas
UAB Kauno šilas
Parduotuvė „Šiloporas“
Energetikų g.12, Kaunas

Parduotuvė „Šiloporas“
Šilo g.1, Kalakutiškės, Rietavas