Namo vidaus apdaila

Kokį statinį beimtume, jis turi tris plokštumų grupes – grindis, sienas ir lubas, kurioms visada reikia rinkti apdailos medžiagas, atitinkančias patalpų paskirtį, temperatūrinį ir drėgmės rėžimą bei išpildyti daugybę kitų interjerui keliamų reikalavimų. Sienos kiekvienoje erdvėje yra daugiausiai matomis ir, tuo pačiu, jų įtaka interjero formavmui yra pati didžiausia.
Reikalavimai sienų apdailai yra daug mažesni nei pavyzdžiui, grindims. Nors gyvenamajame pastate yra labai nedaug patalpų grupių, tačiau ir joms ne visoms taikomi vienodi reikalavimai sienų apdailai. Namo vidaus apdaila

Estetinius reikalavimus kiekvienam būstui apsprendžia pats būsto savininkas arba jo pasamdytas interjero architektas, tačiau techniniai reikalavimai yra diktuojami higieninėmis normomis, naudojimosi patogumu ir iš dalies – tradicijomis. Visose patalpose, kur yra dažnesnė galimybė sutepti sienas, reikia naudoti atsparias apdailos rūšis, kurias galima būtų lengvai plauti, kurios būtų atsparios lengviems mechaniniams pažeidimams. Patalpose, kur yra daug drėgmės ar vykdomi procesai, kur jos gali būti lengvai suteptos ar kaip kitaip pažeisti sienų paviršiai, patartina juos iškloti lengvai plaunama, prižiūrima, o kartais net dezinfekuojama danga. Norint pasirinkti sienų apdailą, reikia šiek tiek susipažinti su galimais dažymo ir dekoravimo būdais ir kitomis galimomis sienų apdailos medžiagomis:

Tapetai. Be dažų sienų apdailai naudojamas ir kitas būdas – sienų tapetavimas. Ant gerai išlygintų sienų paviršių klijuojamos ruloninės sieninės medžiagos, skirtos sienų apdailai. Tapetai būna:
Popieriniai. Silpni, neatsparūs plovimui, tinkami tik privačių ir intensyviai naudojamų patalpų apdalai;
Akriliniai. Tvirti, atsparūs plovimui, tinkami vidutinio drėgnumo režimo patalpoms, tokioms kaip virtuvės, didelio judėjimo patalpoms, taip pat koridoriams, holams, vestibiuliams ir pan. Tapetų pasiūla didelė, jų spalvinė ir raštų gama be galo įvairi, be to, kiekvieną tapetų komplektą galime papildyti įvairaus dekoro akcentais.
Stiklo audinio tapetai. Jie klijuojami ant ypač lygiai paruošto sienų paviršiaus. Gerai tinka restauruojamų pastatų tinko trūkimams sutvirtinti. Stiklo tapetai būna įvairių tekstūrinių raštų. Jų dažymas įmanomas visokių rūšių dažais ir netgi specialiais dekoratyviniais dažymais.
Tekstūriniai įvairių audinių tapetai. Tai – retesnė tapetų rūšis, pagaminta dažniausiai iš klasikinių raštų audeklų. Šitokio tipo tapetai dažniau naudojami restauruojamuose klasikinio stiliaus pastatuose.

Keraminės, akmens masės plytelės ir natūralaus akmens plytelės arba stiklo mozaikos plytelės
. Ant paviršių, kur yra labai didelis žmonių judėjimas, klojamos labai tvirtos, atsparios įbrėžimams, lengvai valomos it prižiūrimos poliruotos akmens masės arba natūralaus akmens masės plytelės. Tai – nepakeičiama medžiaga didelių žmonių srautų vietose, tačiau gyvenamajame name plytelių apdaila taikoma dažniausiai vonioje, sanitariniame mazge, virtuvėje, baseino patalpoje ir ūkinės paskirties patalpose, tokiose kaip katilinė ar sandėlis. Gyvemuosiuose kambariuose tai daroma rečiau, nebent panaudojamas tik vienas kitas dekoratyvinis akcentas. Funkcinėse patalpose labai svarbu pasirinkti tinkamų savybių plyteles, ypač svarbu mažas vandens įgeriamumas. Tai svarbu dušo, vonios ar baseino patalpoms. Estetiniai reikalavimai, šiuo atveju, čia – jau antroje vietoje. Tačiau kiekvienas apipavidalindamas ir funkciniams poreikiams skirtą patalpą – virtuvę, vonią, tualetą – ieško ne tik kokybiškų bet ir gražių plytelių.
Architektas, kurdamas patalpos interjerą ir naudodamas skirtingų spalvų, formatų plyteles, įdeda įvairaus dekoro elementų. Itin prabangių interjerų sprendimams naudojame unikalią ir kartu labai brangią (kainuojančią net iki kelių šimtų litų už 1 kv. m.) keramikos ar stiklo mozaiką. Kolekcijose yra rūšių, dengtų sidabro ar net gryno aukso folija ir užlietų stiko mase. Tokios mozaikos sudarančios plytelės yra labai nedidelio formato: 2x2 cm. Dėl tokio smulkumo jos labai lengvai klojamos ir ant sudėtingiausių formų. Jos labai rekomenduojamos baseinų ar pirčių kompleksuose, nes jas naudojant lengva išvengti aštrių kampų, stačių kampų, kurie ypač pavojingi šlapiose patalpose, griuvimo atveju. Mozaiką patartina naudoti netgi ir pačios vonios ar baseino sienelių išklojmui. Tik tokiu atveju, būtina pasirūpinti, jog betoninė baseino forma būtų gerai izoliuota. Plyteles reikėktų suglaistyti specialiu vandeniui nelaidžiu glaistu.

Sienų apkalimas medinėmis dailylentėmis. Tai labai mėgstama lietuvių ir dažnai pasitaikanti Lietuvoje apdaila. Visgi, reikia prisiminti, jog tokia apdaila neturi būti naudojama drėgno rėžimo patalpose, t. y. ten, kur sienų paviršiai privalo būti gerai valomi ir dezinfekuojami. Erdvė po medinių dailylenčių paviršiumi yra ideali vieta mikrobams ir nešvarumams kauptis, taigi, šią medžiagą apdailai teiktų rinktis labai apdairiai.

Sienų apdaila kamštinėmis medžiagomis
. Šią apdailos rūšį reikėtų skirti prie natūralių medžiagų. Ji graži, labai įvairi, ekologiška, sugerianti garsą ir slopinanti triukšmą, tačiau ne itin stipri. Būtent todėl, jos naudojimas ribotas – ten, kur žmonių judėjimas nedidelis. Mėgstama ir dažnai naudojama individualių namų interjere.