Plokštės baldų gamybai pasirinkimo ypatumai

Baldinės plokštės – korpusinių baldų gamybos pagrindas ir elemetas, palengvinantis technologinius baldų kūrimo ir jų dizaino sprendimus. Baldinės plokštės pasirinkimas baldų gamybai išlieka populiariausiu sprendimu, siekiant užtikrinti baldo atsparumą drėgmei, aukštai temperatūrai, minimaliems priežiūros reikalavimams. Egzistuoja keletas baldinių plokščių pasirinkimo galimybių, kurias aptarsime plačiau, kartu išryškindami Plokštės baldų gamybai pasirinkimo ypatumai

Laminuota medžio drožlių plokštė (LMDP)
Laminuota medžio drožlių plokštė, jau bendrąja savo apibrėžtimi parodo , jog yra pagaminta iš medžio drožlių. Šio tipo ploštės gamybosproceso metu, medžio drožlės yra spaudžiamos į plokštę, kurios abi pusės dengiamos laminatu – popieriumi, įmirkytu melamino derva. Taip laminuotas paviršius tampa atsparus drėgmei, aukštai temperatūrai. Gamybos procese naudojami keli suspaudimo laipsniai, šiuo atveju, leidžia gaminti skirtingo atsparumo plokštes, kadangi labiau suspaustose – geriau laikosi medvarščiai, pati plokštė bei iš jos pagamintas baldas nekeičia formos, rečiau lūžinėja ir skilinėja plokštės krašteliai. Struktūrinės preso plokštės, gamybos proceso metu, leidžia įspausti įvairias medžio poras, reljefus, kas tokiai laminuotos medienos plokštei suteikia nuo natūralios, beveik nesiskiriantį piešinį: lygų, matinį, atkartojantį tradicinės ar egzotinės medžio tekstūros, apelsino žievelės imitaciją.
Korpusiniai baldai, pagaminti iš laminuotos medžio drožlių plokštės (LMDP), dažniausiai pasirenkami dėl jiems būdingo aukšto praktiškumo standarto: jiems reikalinga itin minimali priežiūra, jie yra atsparūs braižymui, karščiui. Dar vienas laminuotos medžio plokštės pasirinkimą įtakojantis aspektas – žema kaina. Iš šios plokštės pagaminti baldai yra kur kas pigesni lyginant su medžio masyvo ar faneruotais baldais, turi plačias galimybes būti pritakomiems įvairaus stiliaus interjere, kadangi pasižymi ne tik plačia tekstūrų, bet ir spalvų palete.
Renkantis šio tipo baldinę plokštę baldų gamybai, nepamirškite, jog būtina atkreipti dėmesį į plokštės tankį. Jį nustatyti nesunku – tereikia pažvelti į plokštę iš šono: viduriniame plokštės sluoksnyje galima matyti didesnes drožles, viršutiniuose – smulkesnes, taigi, kuo daugiau medžio drožlių sunaudojama gaminant plokštę, tuo jos tankis didesnis. Kartu tai reiškia, jog plokštė yra kokybiškesnė, atsparesnė smūgiams.

Medžio plaušo (dulkių) plokštė (MDP)
Medžio drožlių plokštė – dar vienas populiarus pasirinkimas kietųjų baldų gamybai. Tai – lakštinė medžiaga, gaminama karštai presuojant su klijais sumaišytus įvairius medienos smulkinius: drožles, nedideles skiedras, plokšteles, pjuvenas ir kitas, smulkinių pavidalo medžiagas. Viršutinis tokios ploštės sluoksnis – dekoratyvinis, padengtas specialia permatoma plėvele, suteikiančia paviršiui stiprumo. Vėliau toks MDP ploštės gamybos procesas gali būti pratęsiamas, ant minėtosios plėvelės klijuojant laminato sluoksnį. Taip gaunama HPL arba CPL santrumpomis įvardijama medžio drožlių plokštė, dengta aukšto slėgio laminatu.
HPL arba CPL tipo medžio drožlių plokštės yra itin tinkaos darbiniams paviršiams – iš jų dažnai gaminami virtuviniai stalviršiai bei biurų stalai, tačiau jų pasirinkimo retumą nulemia gana aukšta kaina. Visgi, norintiems investuoti į atsparumą ir praktiškumą – tai itin geras pasirinkimas. HPL plokštės pasižymi dideliu atsparumu smūgiams, temperatūriniams pokyčiams, dregmei ir vandeniui, cheminėms medžiagoms, juos lengva prižiūrėti ir valyti.

Vidutinio tankio medžio plaušo plokštė (MDF)
Šio tipo medžio plokštės gamybos ir naudojimo tendencijos nuolat auga. Gaminama sausuoju
būdu iš medienos plaušelių, surišamų vėlimo ir plokščio karštojo spaudimo būdu, pridedant rišamųjų medžiagų, vėliau, gamybos proceso pabaigoje, kelis kartus lakuojama itin atspariu išoriniam poveikiui, laku. Dažniausiai ji naudojama, prireikus spalvotų paviršių.
Vidutinio tankio plokštę lengva frezuoti, lengva dažyti, o kadangi nėra būtinybės klijuoti briaunų, galima išgauti kreivalinijinius paviršius, palengvėja plastiškesnių baldų gamybos tempai. MDF plokštė taip pat gali būti naudojama įrenginėjant grindis, sienas, gaminant duris ar kitoms remonto ir statybos reikmėms.

Baldinės plokštės kantavimas
Aptarus esminius baldinių plokščių bruožus, žinoma, svarbu aptarti ir šių plokščių kantavimo ypatumus. Kantavimu, šiuo atveju, vadinamas plokštės kraštų padengimas atitinkamos spalvos danga. Kantavimo proceso paskirtis – išlaikyti baldų išvaizdumą ir sudaryti barjerus patekti drėgmei į plokštės vidų, kas galėtų sukelti jos deformavimosi ir pūtimosi procesus. Plokščių kantavimui, gali būti naudojamos dviejų rūšių briaunų juostelės:
dažomos briaunų juostelės – melamino derva impregnuoto baltinto ar nebaltinto popieriaus juostelės, nelakuotos, skirtos individualiam dažymui (0,33 – 0,35 mm);
lanksčios melamino briaunų juostelės – melamino derva impregnuoto nebaltinto, baltinto, su iš anksto nupieštu medžio tekstūrą atkartojančiu piešiniu. Šio tipo juostelės gali būti pasirenkamo pageidaujamo storio.
Renkantis kantavimo juostelę, aktualu nepamiršti, jog ji skirta apsaugoti baldą nuo nusidaužymo, kitų mechaninių pažeidimų, taigi, būtina atsižvelgti į jos atsparumą ir ilgaamžiškumą, racionaliai apgalvojant, ar taupymas pasirinkus pigesnę, vėliau nebus kompensuojamas neišvaizdžiu baldu ir būtinybe kantavimo juostelę keisti nauja.