Slankiosios sistemos su stumdomomis durimis

Tapusios kone tradiciniu ir itin praktišku būsto elementu, slankiosios sistemos taupo erdvę ir pagyvina interjerą. Pagrindinė slankiųjų sistemų savybė – minimalūs reikalavimai erdvei, kurioje jos gali būti įrengiamos bei paprastas mechanizmas, leidžiantis atidaryti ir uždaryti sistemos duris, jas judinant vienoje plokštumoje. Taigi, toliau aptarsime esminius šių sistemų ypatumus, pritaikymo erdvėje galimybes, akcentuosime, į ką būtina atkreipti dėmesį, norint jas įsirengti savame būste. Slankiosios sistemos su stumdomomis durimis

Slankiųjų sistemų elementai

Slankiosios sistemos gali būti naudojamos įvairiose būsto vietose: prieškambaryje, svetainėje, valgomajame, miegamajame, vaikų ar darbo kambariuose, sandėliukuose, drabužinėse, biure. Joms nereikalinga iš anksto paruošta speciali vieta. Iš slankiųjų sistemų gali būti montuojamos ne tik spintos, drabužinės bet ir kambarių, atskirų erdvių pertvaros – sistema leidžia išnaudoti kiekvieną erdvės centimetrą. Į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis slankiąsias sistemas savo individualiam būstui?

Slankioji sistema – tai sistema, kurią sudaro stumdomieji profiliai, durų užpildas ir rateliai. Slankiosios sistemos, pagal naudojimo rūšį, gali būti skirstomos į stumdomųjų durų spintas, stumdomųjų durų drabužines ar stumdomąsias pertvaras. Kiekviena minėtoji slankioji sistema, turi savų ypatybių, kurios daro jas išskirtinėmis. Taigi racionalu, jog visų pirma akcentuojame elementų svarbą, kurių visuma ir sudaro slankiąją sistemą, turi įtakos jos patvarumui.

Be abejonės, svarbiausias slankiųjų sistemų elementas – profilis. Pagal profilį, slankiosios sistemos gali būti plieno arba aliuminio. Plieninis profilis pasižymi tvirtumu ir ilgaamžiškumu, kadangi yra sudarytas iš kelių kamerų, padidinančių rėmo stabilumą. Tuo tarpu aliuminio profilio populiarumą įtakoja kur kas mažesnė kaina. Aliuminio profilis taip pat yra kiek lengvesnis, nei pastarasis plieno, tvirtumui padidinti, dažnai turi specialius kabliukus, kurie neleidžia stumdomoms durims išslysti iš bėgelių.

Tiek plieninės, tiek ir aliuminio sistemos, standartiškai gali būti gaminamos su plastiko ar iš kietos gumos pagamintais vinilo ratukais su guoliais. Vinilo ratukai su guoliais – tvirtesni už minėtuosius plastiko, tačiau – brangesni. Tuo tarpu plastikinius ratelius galima kur kas lengviau išstumti bėgelio, šie rateliai greičiau nusidėvi. Papildomai, plieno ir aliuminio sistemos, turi sandarinimo šepetėlius, kurie nepraleidžia dulkių į vidų ir amortizacinius šepetėlius, kurie sugeria garsą bei sušvelnina durų smūgius.

Slankiųjų sistemų tipai

Slankiosios sistemos, pagal bėgelių tvirtinimo metodus, papildomai yra skirstomos į: slankiąsias sistemas su bėgeliais, kabančiąsias sistemas, berėmes stumdomųjų durų sistemas. Slankiosios sistemos su veržiamais ar klijuojami prie grindų bėgeliais – standartinis pasirinkimas. Tokia sistema yra tvirta, stabili. Nukreipiančioji sistema, šiuo atveju, yra viršuje.

Būtina paminėti, jog yra ir taip vadinamų kabančiųjų sistemų. Tokių sistemų svoris – viršuje, o nukreipiančioji dalis – apačioje, taigi, sistemai pritvirtinti reikia tvirtų lubų (montuoti jas iš gipso kartono lubas – nepatartina). Visgi, Lietuvoje mažai populiarios, mat yra gana brangios. Tiek slankiosios sistemos su bėgeliais, tiek kabančiosios sistemos, standartiškai yra naudojamos spintų, drabužinių įrengimui, tuo tarpu berėmės slankiosios sistemos naudojamos pertvaroms tarp erdvių. Nors bėrėmės konstrukcijos lengvos, dažniausiai – gaminamos su grūdinto stiklo užpildu, visgi tebėra gana nedažnas pasirinkimas individualioms namų erdvėms.

Slankiųjų sistemų durų užpildo rūšys

Slenkančiųjų sistemų durų užpildams, gali būti naudojama plati medžiagų įvairovė: laminuota medžio plokštė, veidrodis, stiklas, plastikas. Vienas populiariausių slankiųjų sistemų užpildų – stiklas. Standartiškai tai – grūdintas, smūgiams atsparus stiklas, kuris gali būti matinis, dengtas įvariais raštais. Toks į sistemą montuojamas stiklas taip pat gali būti ir skaidrus, atsparus ugniai ir karščiui, įvairaus storio. Atkreipiame dėmesį, jog visi stikliniai slankiosios sistemos elementai iš vidaus gali būti padengiami apsauginėmis plėvelėmis, kurios, dūžio metu, neleidžia veidrodžiams ar stiklams iškristi iš rėmo.

Dar vienas slankiųjų sistemų durų dizaino pasirinkimas, 6 – 8 mm storio laminuotos medžio ploštės (LMDP). Tokiam durų užpildui nereikalingi papildomi kanteliai, kadangi plokštė yra apribota aliuminio ar plieno (priklausomai nuo pasirinkto sistemos profilio), juostele. Kartais, durų krašteliai yra padengiami PVC kanteliu. Jei pasirinkama berėmė slankioji sistema, kurios durų užpildas stiklinis – tuomet kantelis yra visai nereikalingas. Stiklo krašteliai, gamybos proceso metu yra užapvalinami. Iš laminuotos medžio plokštės pagamintas durų užpildas savo išvaizda, beveik nesiskiria nuo natūralios medienos, tačiau yra gerokai praktiškesnis. Jis ne tik storesnis, dėl ko išvengiama galimų durų lūžių, bet ir tinkamas intensyviam naudojimui: sunkiau braižosi, yra neteplus ir greitai valomas, atsparus blukimui (jei slankioji sistema nuolatinėje yra saulėkaitoje).

Žinoma, slankiosios sistemos durų užpildui, galima rinktis ir kitas medžiagas. Vertinantieji natūralumą, dažnai renkasi natūralias medžiagas: rataną (pintą natūralų plaušą), odą ar medžio masyvą. Renkantis natūralius durų užpildus, galima improvizuoti ir rinktis įvairias pintos tekstūros/stiklo, odos/pintos tekstūros, medžio masyvo/pintos tekstūros ir pan. kombinacijas.

Slankiosios sistemos spintų, drabužinių įrengimui

Slankiosios sistemos, kaip jau minėjome, gali būti pritaikomos spintų, drabužinių įrengimui. Nors tai – iš pirmo žvilgsnio mažai kuo besiskiriančios erdvės, slankiosios sistemos įrengimo ir montavimo atžvilgiu, tai du, visiškai skirtingi dalykai. Visų pirma, spintos ir drabužinės įrengimas skiriasi pasirenkamu slankiosios sistemos tipu. Spintoms kur kas dažniau renkamasi tvirtai bėgeliais prie žemės tvirtinamos sistemos, tuo tarpu drabužinėms tinka tiek pastarosios, tiek kabančiosios. Dar vienas veiksnys, turintis įtakos sistemos skirtybėms: sistema apribojama erdvė. Drabužinės, paprastai yra erdvios, į jas galima įeiti visu ūgiu. Spintos – skirtos talpiai sudėti daiktus, drabužius. Taigi šiuo atveju, galima kalbėti apie slankiosios sistemos formuojamos erdvės (spintos ar drabužinės) vidaus įrengimą.

Įsirengiant drabužines, visų pirma, aktualu apsvarstyti stumdomosios sistemos apribota nišos dydį. Jis turėtų būti toks, jog galėtumėte į vidų patekti visu ūgiu. Spintoms kur kas aktualesnis nišos gylis. Per didelis jos gylis neleis patogiai pasiekti reikalingų jums daiktų nesulenkus nugaros. Tokiu atveju, galima teigti, optimaliausias gylis turėtų būti apie 65 cm – 55 cm. Šis skaičius skaičiuojant kartu ir durų užimamu plotu, bus kiek didesnis (apytiksliai 10 papildomų centimetrų), kadangi sarbu, jog atidarinėjant ar uždarinėjant duris, jos nekliudytų kabančių drabužių ar sustatytų daiktų.

Įsirengiant drabužinę ar spintą su stumdomomis durimis, reiktų pasvarstyti ir apie tai, kiek ir kokių lentynų, kabiklių jums prireiks – galbūt užteks kur kas mažiau, nei buvote suplanavę iš pradžių? Pirmiausiai, dėmesį reiktų atkreipti ir į lentynų išdėstymą slankiosios sistemos viduje. Drabužinėse svarbu, jog lentynos būtų patogiai sustatytos ar pritvirtintos prie sienų. Detaliau į tai atsižvelgiama įsirengiant spintas. Šiuo atveju, patogiausiu įvardijamas iki 30 cm esantis tarpas tarp lentynų. Tai – optimaliausias atstumas, kad patogiai galėtumėte pasiekti daiktus, o lentynos nebūtų pernelyg toli viena nuo kitos.

Kalbant apie kitus spintos vidaus dekoro elementus, nevertėtų itin žavėtis ir pintais krepšeliais, skirtais spintos lentynoms – nors tai itin gražus ir originalus spintos akcentas, atminkite, kad tokie krepšeliai pešioja drabužius, ilgainiui, krašteliuose išsileidžia pynimo raštas. Galbūt vietoje tokių kur kas praktiškiau rinktis metalinius, glotnaus paviršiaus krepšelius?

Kiek kitaip – nusprendus slankiąja sistema atskirti kelias erdves. Šiuo atveju, galima rinktis vienvėrę ar dvivėrę stumdomąją sistemą. Pastaroji – sudėtingiau montuojama (durų bėgiai ir kasetės turi būti paslėptos sienos viduje), tačiau yra estetišai patrauklesnė. Žinoma, tokios slenkančiosios sistemos durų užpildui, taip pat galima rinktis tiek natūralius, tiek ir dirbtinio pluošto užpildus, priklausomai nuo erdvių, kurioms atskirti stumdomąją sistemą naudosite, interjero.

Pravartu prisiminti

Atminkite, jog stumdomas slankiųjų sistemų duris – gana lengva sulaužyti, ištumti iš bėgelių vietos. Reiktų vengti neatsargaus jų pastūmimo vertikalia kryptimi. Naudojamas pertvarinių stumdomųjų sistemų durų užpildui, privalo būti matinis.

Kai kurie slankiųjų sistemų modeliai, nesulaiko garso, šilumos, kvapų, taigi, nėra itin geras pasirinkimas statyti balkonuose ar panašiose patalpose, tačiau sumontuotos gerai derės tarp virtuvės ir svetainės.

Stumdomųjų sistemų naudojimas spintoms, drabužinėms taip pat turi būti gerai apsvarstytas – jei pasirinksite veidrodžių, stiklo užpildą – jį teks dažnai valyti, jei natūralaus plaušo – prižiūrėti, jog jis nesusigadintų, neiššipešiotų, nesusiteptų.

Esant itin plačiam slankiųjų sistemų projektavimo ir dizaino sprendimų spektrui, nenuostabu, jog tampa sunku surasti racioaliausią sprendimą. Visgi, būtina įvertinti, ar erdvės, kurioje norite įrengti slankiojamąją sistemą jums pakaks, kaip dažnai ją naudosite, kiek daiktų norėsite patalpinti. O galbūt slankiąja sistema norėsite atskirti vieną erdvę nuo kitos? Tokiu atveju, prisiminkite patarimus apie slankiosios sistemos tvirtumą. Juk, ko gero, racionaliai mąstant, neverta saugumo ir slankiosios sistemos patogumo išmainyti į itin įmantrų, bet nepatogų dizaino sprendimą?

Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 394275 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3311
Iš viso buvo užduota 164465 klausimų