Gipso lipdiniai moderniame interjere

Daugelis klasikinių gipso lipdiniais puoštų interjerų buvo įrengti dar XIX a. ir būtų neblogai išsilaikę, jei ne susiklosčiusios istorinės aplinkybės. Tad gausaus pasirinkimo šiuo požiūriu nesama, nes nemažai senųjų interjerų gerokai nukentėjo sovietiniais laikais, kai istorinius pastatus sudarkė vadinamieji komunaliniai būstai. Gipso lipdiniai moderniame interjere

Jų gyventojai dažniausiai ne tik nesuprato autentiškų interjerų vertės, bet ir niokojo juos. Dėl šių priežasčių Vilniuje palyginti nedaug turime išlikusio senojo dekoro pavyzdžių, tačiau jo yra – ne tik vertingo, bet ir kokybiškai restauruoto.

Su klasikiniu interjeru siejami sienų ir lubų dekoro lipdiniai atgimsta ne tik rekonstruojamo paveldo objektuose, bet dizainerių sėkmingai pritaikomi ir šiuolaikiniams mišrių stilių interjerams bei santūrios klasikos mėgėjų būstams.


Pavargusiems nuo modernaus šalto minimalizmo interjerų sienų ir lubų gipso lipdiniai sukuria nekasdienišką, šventinę nuotaiką, atrodo itin dekoratyviai ir stilistiškai turtingai. Interjero dizaineriai naudojasi plačiomis šio dekoro pritaikymo galimybėmis, kurių suteikia ir šiuolaikinės medžiagos – polistirenas, cementas, kompozitas, polimerbetonis, stiklo pluoštas, bei vienas populiariausių – iš poliuretano pagamintas dekoras.

Gipso lipdiniai dažniau naudojami restauruojamuose architektūros paveldo interjeruose, poliuretanu paprasčiau dekoruoti lenktas formas, su juo mažiau darbo. Tačiau gipsas nepakeičiamas kuriant individualius ir įmantrius piešinius. Ši medžiaga reikalauja ne tik meistrų išmanymo, nes tai sunku ir trapi medžiaga, bet ir gero skonio, kad interjeras nepaverstų kiču.

Beje, šiuolaikiniai dizaineriai siūlo plačias gipso lipdinių pritaikymo galimybes, ryškių spalvų paletes, metalo ir akmens faktūrą imituojančius piešinius, taip kurdami interjero apdailos medžiagų ir dekoro elementų kontrastą. Dažiausiai lipdiniai dažomi akriliniais dažais, plokšti elementai – voleliu, o smulkioms detalėms naudojamas purkštuvas. Vertinantys natūralumą rinksis gipsą, nes poliuretanas – tai sintetinė medžiaga, nors ir turinti savų privalumų – ji lengva, tvirta, ilgaamžė, atspari drėgmei.