Elektros instaliacijos įrengimas

Patalpų elektros instaliacijos projektavimo metu turi būti griežtai laikomasi instrukcijų ir taisyklių, kuriose nurodyti konkretūs atstumai nuo grindų, lubų, langų ir t.t.. Prieš pradedant darbus reikia gerai pagalvoti, kur bus tiesiami laidai. Paprastai laidai tiesiami prieš apdailos darbus, prikalant arba specialiais įrankiais darant rėžius betone, plytų mūre ir t.t.. Laidus paslėpus plastikiniuose vamzdžiuose ar metaliniuose kanaluose, šie rėžiai užglaistomi ir paslepiami sienose. Ilgesnėse patalpose rekomenduotina instaliaciją išvedžioti vamzdžiais po grindimis. Be to, pagrindines laidų tranšėjas galima tiesti ir lubose, vėliau paslepiant po apdaila.
Elektros energijos skaitiklį pasirinkite 2 tarifų. Tai atpigins elektros energiją naktimis ir savaitgaliais, padės taupyti pinigus. Darant sutartį su elektros tinklais reikia deklaruoti, kad naudosite elektrinę viryklę, jei nenaudosite dujinės viryklės. Tuomet jums bus pritaikytas lengvatinis elektros energijos mokesčio tarifas.
Įvadinis apskaitos skydelis montuojamas lauke prie sklypo, kad elektros skirstomųjų tinklų darbuotojai galėtų pasižiūrėti, ką rodo jūsų skaitiklis. Jei namas dviejų ar daugiau aukštų, kiekviename aukšte rekomenduojama statyti paskirstymo skydelius: tai sutaupys kabelių bei sumažins galimą painiavą ateityje.
Taigi sekantis žingsnis būtų, teisingas kabelių pasirinkimas. Kabeliai gali būti vienalaidžiai, dvilaidžiai ir daugialaidžiai. Dažniausiai naudojami yra daugialaidžiai kabeliai, nes pagrindinis tokių kabelių privalumas yra jų lankstumas. Jie lengviau instaliuojami, permontuojami, ir todėl ilgaamžiškesni, rečiau lūžta. Todėl renkantis kabelius namo sistemoms pagrindiniai pasirinkimo kriterijai yra šie: elektrinės charakteristikos, montavimo būdas, lankstumas ir skersmuo. Elektros instaliacijos įrengimas

Ekranavimas
Montuojant elektros instaliaciją svarbu atsižvelgti į ekranavimą. Siekiant išvengti trikdžių grandinėse, jungiančiose jautrią aparatūrą ar jos elementus būtina atskirti signalinius kabelius nuo galios arba maitinimo kabelių. Atstumas tarp tokių kabelių ar jų grupių turi būti ne mažesnis kaip 15 cm. Be kabelių grupavimo dar siekiant išvengti trikdžių naudojami ekranuoti bei vytos poros kabeliai. Tokiu atveju labai svarbu teisingai sujungti ir įžeminti kabelius, kad ekranavimas būtų efektyvus.

Eksterjeras ir interjeras
Toliau reikėtų išanalizuoti, interjerą ir eksterjerą, numatyti geriausias ir patogiausias vietas rozetėms ir jungikliams, apie tai geriau pasikonsultuoti su specialistu. Po remonto tai kainuos Jums brangiau ir suteiks daug nepatogumų, pvz.: rozetės ar jungiklio perkėlimas į kitą vietą. Visa tai vertėtų daryti su specialisto konsultacija.
Svarbu, kokią valdymo sistemą pasirinksime. Nuo to priklausys kabelių grandinės, jų ilgis ir vieta. Jei planuojate valdyti apšvietimą iš kelių vietų, kas dabar įprasta miegamajame, koridoriuje, laiptinėje, reikia pakloti atitinkamus kabelius.

Komunikacijos
Taip pat nederėtų palikti be dėmesio komunikacijų. Telefono ryšį dabar galima spręsti labai įvairiai. Internetas tapo beveik privaloma universalia informacine sistema. Bendrovės siūlo DSL, ISDN, eternetinį ryšį per kompiuterio tinklo plokštę. Tai geriausia užsakyti bendrovėse - internetinio ryšio teikėjose. Reikėtų atkreipti dėmesį į ryšio šakučių lizdus. Šiuo metu dauguma gamintojų gamina to paties dizaino jungiklius, lizdus, TV įjungimo lizdus ir pan. prietaisus. Rekomenduotina juos naudoti. Plinta namų kino įrenginiai. Kai kurios bendrovės pradėjo gaminti to paties dizaino akustinių sistemų įjungimo lizdus. Gero garso sistemai reikia bent keturių lizdų, iki kurių tikslinga po tinklu išvedžioti specialius laidus. Jų padėtis, laidų storis priklauso nuo namų kino įrenginių, todėl derėtų pasikonsultuoti parduotuvėje, kur žadate pirkti įrengimus.
Planuodami apšvietimą nepamirškite, kad tai yra patalpų dizaino sudedamoji dalis, kurią reikėtų susieti su erdvėmis, baldais, patalpų funkcija.

Saugumo reikalavimai
Įrengiant elektros instaliaciją būtina paisyti bendrųjų saugumo reikalavimų - visi laidai ir kabeliai turi būti su dviguba izoliacija, pagal galimybę visos prietaisų jungimo į tinklą vietos turi būti įžemintos, atskiroms prietaisų grupėms pajungti rekomenduojama naudoti automatinius išjungiklius. Be to, drėgnose patalpose (rūsys, vonios kambarys, garažas, ūkinis pastatas) būtina paisyti padidintų apsaugos reikalavimų. Patalpose, kuriose būna maži vaikai, rekomenduotina pasirinkti kištukinius lizdus su apsaugine plokštele. Taip pat tokiose patalpose rekomenduojama kištukinius lizdus prijungti per srovės nuotėkio apsaugą.

Montavimo darbai
Pradėkime montavimo darbus. Pirmas iškylantis klausimas - kokiame aukštyje įrengti jungiklius ir kištukinius lizdus? Jungikliai ir kištukiniai lizdai turi negadinti bendro kambario interjero bei būti pasiekiami su minimaliausiomis pastangomis, jungiklius reikėtų įrengti 90 cm aukštyje nuo grindų. Jungiklius sąlyginai retai naudojamoms tamsioms patalpoms (tualetams, vonioms, sandėliukams ir t. t.) geriausiai įrengti prieš įėjimo duris, durų atsidarymo pusėje. Tuomet šviesa įjungiama prieš įeinant į tamsią patalpą ir išjungiama išėjus iš jos. Tuo tarpu nuolatinio vartojimo kambariuose (svetainėse, vaikų kambariuose, biuro pasitarimo kambaryje ir net miegamuosiuose) jungiklius rekomenduojame įrengti tik praėjus įėjimo duris, durų atsidarymo pusėje. Jei kambarys yra tamsus, rekomenduojame įsirengti jungiklį su pašvietimo lempute.

Gyvenamosiose patalpose, siekiant išlaikyti interjero grožį, elektros kištukinius lizdus rekomenduojama įrengti 30cm aukštyje nuo grindų. Tokiu būdu į juos įjungtų elektros prietaisų prijungimo laidai bus mažiausiai matomi sienos fone ir negadins interjero. Šitoks kištukinių lizdų instaliavimo būdas taikomas galvojant apie stacionarią buitinę techniką. Tuo tarpu virtuvėje, rekomenduojame įrengti kištukinių lizdų bloką, rekomenduojame įrengti virš virtuvės baldų stalviršio, t.y. 120 cm virš grindų. Atitinkamus kištukinių lizdų blokus rekomenduojame įsirengti ir tose vietose, kur numatoma galimybė prijungti daugiau buitinių prietaisų. Vonioje ar kitose drėgnose patalpose yra poreikis turėti kištukinius lizdus skalbimo mašinai, barzdaskutei ar kitiems buitiniams aparatams prijungti.

Tokiu atveju rekomenduojame įsirengti lizdus su nuotėkio srovės rele bei dangteliu. Nuotėkio srovės relė yra jau integruota pačiame lizde, kuris instaliuojamas į įprastinę, potinkinę elektros instaliacijos montažine dėžutę. Dangtelis apsaugos nuo galimo tiesioginio vandens papuolimo į lizdą, o nuotėkio srovės relė automatiškai išjungs įtampą lizde, atsiradus mažiausiam 30mA nuotėkiui. Elektros įrankius darbui kieme ar sode taip pat patariame jungti tik į lizdus apsaugotus nuotėkio srovės relėmis. Taip Jūs būsite apsaugotas nuo srovės smūgio, atsitiktinai sugedus elektros įrankiui.