Geležis vandenyje – ką būtina žinoti?

Du trečdalius planetos paviršiaus dengia vanduo. Gėlas vanduo sudaro tik labai mažytę dalį viso šio kiekio – vos 3 procentus. Tačiau gėlas – tai dar nebūtinai tinkamas gerti. Gerti tinkamo vandens žemėje dar mažiau – vos trečdalis procento. Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kuri gali didžiuotis gausiais požeminio vandens ištekliais. Nepaisant to, ne viso vandens kokybė mūsų šalyje yra gera. Kai kurių Lietuvos regionų gyventojai skundžiasi, kad jų namuose iš čiaupo bėga rusvas arba, kitais žodžiais tariant, pernelyg geležingas vanduo. Geležis vandenyje – ką būtina žinoti?

Kas išduoda, kad vanduo yra geležingas?

Natūraliai gamtoje geležies junginių galima rasti praktiškai visuose požeminiuose vandens šaltiniuose. Tai lemia natūraliai dūlančios ir tirpstančios kalnų uolienos. Jei dėl kokių nors gamtinių aplinkybių ar žmogaus veiklos, pavyzdžiui, dėl metalurgijos, metalo perdirbimo, tekstilės, lakų ir dažų pramonės, žemės ūkio nuotekų geležies koncentracija vandenyje tampa didesnė nei 0,2-0,3 mg/l, toks vanduo įgauna metalo prieskonį, nemaloniai kvepia. Kitaip tariant, pasikeičia juslinės vandens savybės. Maža to, geležingas vanduo turi įtakos santechnikai ir buityje naudojamai technikai – rūdys kaupiasi buitinės technikos mechanizmuose, tad šie tarnauja trumpiau. Gana dažnai pernelyg geležingas vanduo tampa ir prasto vandens spaudimo vandentiekyje priežastimi. Naudojant tokį vandenį kenčia ir vonios keramika, skalbiniai – plytelės netrunka pasidengti rudomis nuosėdomis, o šviesūs skalbiniai jau po kelių skalbimų paruduoja.

Beje, pravartu žinoti, kad geriamajame vandenyje geležies perviršis gali atsirasti ir dėl senų bei surūdijusių vamzdynų.

Kaip geležingas vanduo veikia sveikatą?

Kaip tvirtina gydytojai, žmogaus sveikatai gali būti pakenkta tik tuomet, kai per trumpą laiką į organizmą patenka labai didelis kiekis geležies arba jei asmuo serga paveldima liga – hemochromatoze (sergančiojo organizmas linkęs kaupti per dideles geležies atsargas, o tokia būklė organams yra toksiška). Ar įmanoma tokį kiekį geležies gauti iš geriamo vandens? Tokia situacija itin reta, nebent žmogus nuolat geria ir maistui ruošti vartoja visiškai rudą nuo geležies nuosėdų vandenį.

Vartojant pernelyg geležingą vandenį, apsinuodyti – gana nesunku. Žmogus tokiais atvejais jaučiasi blogai, jį pradeda pykinti, asmuo gali vemti, darytis mieguistas. Jei žinoma ar įtariama, kad žmogus galėjo apsinuodyti geležimi, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Ar iš vandens galima pašalinti geležį?

Taip. Tai padaryti padeda specialūs vandens valymo įrenginiai, valymo sistemos ar vandens nugeležinimo filtrai. Tuo tarpu anksčiau žmonės vandenyje geležies kiekį mažindavo gana primityviai – palikdavo vandenį ilgesniam laikui atvirame inde, kol geležies priemaišos nusės indo dugne arba vandenį virindavo.

Kalbant apie vandens valymą, vandens nugeležinimo filtrai rekomenduojami naudoti ir tais atvejais, kai vandenyje yra ištirpusių ir kitų cheminių elementų, pavyzdžiui, sieros vandenilio, mangano, taip pat jei vandenyje gausu kitokių mechaninių priemaišų. Sunku apsispręsti, kokį būtent filtrą, kokio galingumo rinktis? Sprendimas bus lengvesnis, jei prieš tai bus atlikti išsamūs vandens tyrimai.

Vandenį nugeležinti nėra lengva, tačiau tai tikrai nėra misija neįmanoma. Svarbiausia konsultuotis su specialistais – jie tikrai padės išsirinkti kompleksišką, ekonomišką ir patikimą vandens valymo sprendimo būdą.

Parengta pagal UAB „LT Aqua“ medžiagą
UAB „LT Aqua“
UAB „LT Aqua“
Ukmergės g. 298A, Vilnius