​Kaip gauti kompensaciją už efektyvesnio granulinio katilo įsigijimą

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuo gegužės 10 dienos pradeda priiminėti prašymus kompensuoti dalį efektyvesnių granulinių katilų įsigijimo išlaidų. Kaip gauti tokią kompensaciją? ​Kaip gauti kompensaciją už efektyvesnio granulinio katilo įsigijimą

Pagal APVA tinklalapyje pateiktą informaciją, aiškėja keletas svarbių šios kompensacijos sąlygų.

Kompensacija tik už biomasę naudojančius katilus

Jei name turite katilą ar krosnį, kuris yra kūrenamas malkomis, briketais ar kitu biomasės kuru neefektyviai, galima pirkti naują bent 5 efektyvumo klasės katilą ir pateikti paraišką dėl kompensacijos. Kompensacija nebus skiriama už dyzelinių, dujinių ir anglinių katilų keitimą, taip pat už židinius ir krosneles.

Procedūra gana paprasta. Perkate naują efektyvų 5 ar aukštesnės klasės katilą. Senąjį katilą nufotografuojate, tada išmontuojate ir išvežate oficialiems atliekų tvarkytojams. Ten gaunate pažymą apie priimtą juodojo metalo laužą. Šis dokumentas yra reikalingas, nes jo kopiją reikės pridėti prie prašymo kompensacijai gauti (kaip ir nuotraukas). Sumontuoti naujojo katilo iš karto nebūtina, tai reikia padaryti per 9 mėnesius nuo paraiškų teikimo pabaigos.

Dar reikalingas laisvos formos leidimas įgyvendinti tokį projektą, pasirašytas visų namo bendraturčių. Jei namas priklauso vienai šeimai, tokio leidimo nereikia.

Visus reikalingus dokumentus pateikiate APVA kartu su prašymu ir namo unikaliu numeriu, bei jį patvirtinančiu dokumentu. Tada agentūra svarsto jūsų prašymą ir priima sprendimą kompensuoti ar nekompensuoti jūsų naujai įsigyjamo katilo išlaidas.

Kiek kompensuoja?

www.apva.lt svetainėje rašoma:
„Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50 proc. sumos, kuri yra paskaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos.“

Tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į katilo rūšį ir galingumą. Granulinio nekombinuoto katilo fiksuoti įkainiai, pagal Katilų keitimo namų ūkiuose fiksuotojo įkainio nustatymo tyrimą, yra tokie:

• Iki 15 kW galingumo (imtinai) – 245,84 Eur (su PVM);
• 16-25 kW galingumo – 150 Eur (su PVM);
• Daugiau nei 26 kW galingumo – 97,50 Eur (su PVM);

Tarkime, perkate populiarųjį 15 kW galingumo Kostrzewa Mini Bio Luxury granulinį katilą, jums turėtų kompensuoti 15 kW x 245,84 Eur x 50 proc. = 1843,80 Eur. Jei katilą perkate galingesnį, pavyzdžiui 21 kW, kompensuojama suma skaičiuojama taip: 21 kW x 150 Eur x 50 proc. = 1575 Eur. 30 kW katilas kompensuojamas taip: 30 kW x 97,50 Eur x 50 proc. = 1462,50 Eur. Į komercinę katilo kainą, kurią sumokėsite katilais prekiaujančiai įmonei ar asmeniui, agentūra neatsižvelgia.

Jei name yra vystoma komercinė veikla arba keičiamas katilas stovi juridiniam asmeniui priklausančiose patalpose, kompensacija yra mažesnė, nei 50 proc.

Kitos sąlygos ir įsipareigojimai

Pagrindinė sąlyga kompensacijai gauti yra senesnis, nei 5 metai namas ir neefektyvus biomasės katilas. Tai reiškia, kad namas turi būti priduotas vėliausiai iki 2014 metų gegužės 1 dienos. Naujesniuose namuose stovintiems katilams keisti kompensacija nebus išmokama.

Kai pasikeičiate katilą, APVA turi teisę atvykti pas jus į namus ir patikrinti, kaip jūsų naujasis katilas veikia.

Jei per 5 metus ruošiatės namą parduoti, įkeisti, dovanoti ar kitaip perleisti savo turtą, reikalingas APVA raštiškas leidimas.

Svarbiausia sąlyga – naujasis katilas turi būti 5 efektyvumo klasės arba A+.

5 klasės katilai

Daugelis katilų gamintojų tik pastaruoju metu susirūpino, kad jų produktai turėtų reikalingus sertifikatus, patvirtinančius aukštą efektyvumo klasę. Populiarieji Kostrzewa katilai tokią klasę patvirtinančius sertifikatus turėjo dar iki 2012 metų, kuomet daugelis gamintojų tik pradėjo gaminti 5 klasės katilus. Kad katilai yra tikrai efektyvūs, patvirtina nepriklausomų tyrimų institutai, atlikę su katilais keletą tyrimų. Taip pirkėjams yra suteikiama tikrai patikima garantija, jog katilas, kurį jis perka, yra efektyvus iš tikrųjų, o ne „teoriškai“.

Kodėl Kostrzewa katilai yra tokie efektyvūs?

„Jokios paslapties čia nėra. 5 klasės granuliniai Kostrzewa katilai yra komplektuojami su specialiomis keraminėmis pakuromis bei ypač aukšto efektyvumo degikliais, kurie turi galimybę valdyti degimo paviršiaus plotą. Toks sprendimas leidžia sumažinti kuro sąnaudas, nes yra pasiekiamas optimalus kuro/oro mišinys visame galingumo diapazone, o dėl įmontuotos keramikos, pakuroje susidaro itin aukšta temperatūra, todėl medienos granulės dega dar efektyviau, o pelenų būna dar mažiau. Pridėkime pažangiausias katilo valdymo technologijas ir gausime kažką panašaus į kompaktiškąjį Kostrzewa Mini Bio Luxury arba Twin Bio Luxury granulinį katilą.“ – sako Tomaš Komar, UAB „KOSTRZEWA Baltic“ vadybininkas.

Šie katilai pasižymi itin aukštu naudingumo koeficientu ir itin maža aplinkos tarša. Dėl to jų įsigijimą ir kompensuoja APVA.

Minėtieji katilai yra kompensuojami ne tik Lietuvoje, bet ir Austrijoje, Olandijoje, Slovakijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Beje, Lenkijoje kompensuojama ne 50 proc., o net iki 90 proc.

Kompensacija siekiama sumažinti aplinkos taršą ir paskatinti namų savininkus įsigyti efektyvius katilus.

Parengta pagal KOSTRZEWA BALTIC, UAB medžiagą
70% rekomenduoja
10 atsiliepimai
vi
2020-05-22,
ed
2020-01-29, Vilnius
to
2019-12-12, Šilalė
to
2019-11-03,
Kai taip bendrauja net ir nesikreipsiu daugiau į tokią įmonę.
v.
2019-10-09,
g.
2019-06-12, Kėdainiai
ad
2019-06-06, Jurbarkas
en
2019-05-17, Marijampolė
va
2019-05-15,
Trūksta detalių, reikia "išprašyti".
se
2019-05-10, Prienai