Garso izoliacija karkasiniuose namuose

Garso izoliacija svarbi ne tik daugiabučiuose bet ir individualiuose namuose. Nors dažnai esame nepatenkinti, jei iš kaimynų buto girdime bent mažiausią triukšmą, vargu ar pagalvojame, kad galime trukdyti kitiems. Nuosavame name norime visapusiško komforto, visiems. Todėl gera atskirų patalpų garso izoliacija, suteiks galimybę vieniems šeimos nariams žiūrėti televizorių, klausytis muzikos ar žaisti, tuo pat metu nekliudydami kitiems ilsėtis ar mokytis, apsaugos nuo šildymo ar vėdinimo įrangos keliamo triukšmo. Garso izoliacija karkasiniuose namuose

Vidaus pertvarų garso izoliacija

Lengvos daugiasluoksnės pertvaros (sistema masė-spyruoklė-masė) leidžia pasiekti gerus garso izoliavimo rezultatus. Tokio tipo konstrukcijose „masė“ yra pertvaros lakštai (pvz. gipso kartono plokštės), „spyruoklė“ – oras, jungiantis du pertvaros lakštus. Daugiasluoksnių lengvų pertvarų garso izoliacinės savybės priklauso nuo daugelio veiksnių:
- vidinės pertvaros storio. Neužpildytos pertvaros storio padidinimas du kartus turi nedidelę teigiamą įtaką ≈1dB.
- oro tarpo užpildymo izoliacine medžiaga. Užpildant oro tarpą izoliuojančiomis medžiagomis, mažinamas „spyruoklės“ standumas. Priklausomai nuo pertvaros konstrukcijos, dalinio ar pilno užpildymo, pertvaros garso izoliacinės savybės gerėja 5-12 dB ir daugiau. Svarbu, kad izoliacinė medžiaga pilnai užpildytų ertmę tarp statramsčių, rekomenduojama 10-20 mm įvarža, kas užtikrina izoliacinės medžiagos patikimą „tvirtinimą“. Klaidingai manoma, kad izoliacinės medžiagos didesnis tankis gerina pertvarų garso izoliacines savybes. Atvirkščiai, naudojant didelio tankio izoliacines medžiagas, garso izoliacinės savybės gali blogėti dėl standaus kontakto su pertvaros lakštais. Mineralinių izoliacinių medžiagų tinkamumą nusako oro varža R >5 [kPa x s/m2] ir karkaso medžiagos ir įrengimo būdas. Medis yra lengva, tvirta, tačiau lyginant su metalo profiliais standesnė medžiaga. Dėl standaus kontakto su pertvaros lakštais viengubų medinių karkasų pertvarų garso izoliacinės savybės ≈3-6dB blogesnės nei pertvarų su metalo profiliais. Įtaka yra minimali (≈2dB) naudojant atskirtus karkasus. Siekiant gerų rezultatų, rekomenduojama naudoti pertvaras su atskirtais karkasais. Garso izoliacinės savybės priklauso nuo:
- paviršiaus lakštų masės. Pertvaros garso izoliacinės savybės gerėja, didinant lakštų paviršiaus ploto vieneto masę. Dvigubai padidinus pertvaros paviršiaus masę, garso izoliacijos rodiklis pagerėja ≈4-6dB.
- pertvarų sujungimo su kitomis pastato dalimis. Šios jungtys yra garso tiltai. Rekomenduojama naudoti elastingas tarpines. Netinkamai suprojektuotos/ sumontuotos pertvaros garso izoliacinės savybės gali pablogėti keliais ar net keliolika decibelų.
- pertvaros įrengimo, darbų kokybės. Svarbu sandarinti visus plyšius, užtikrinant pertvaros sandarumą. Oro tilteliai (lygu - garso tilteliai) žymiai sumažina pertvaros izoliavimo gebą. Negalima kištukinių lizdų ar kitų elektros prietaisų išdėstyti vienas prieš kitą, rekomenduojama perstumti bent 800-900 mm atstumu vienas nuo kito. Neleistina pertvarose palikti statybinių atliekų ir šiukšlių (gipso kartono atraižos, plytos ir pan.).

1. Pav. Pertvarų pavyzdžiai, pateikiamos vidutinės garso izoliacijos vertės dB

Garso izoliacijos rodikliai žymimi skirtingai, priklausomai nuo to, kaip jie gaunami (skaičiavimais, bandymais labaratorijoje, natūrinėmis sąlygomis), ar įvertintas garso sklidimas per šonines konstrukcijas - greta esančias sienas, perdangas. Rw – rodiklis yra išmatuotas labaratorijoje arba apskaičiuotas, neįvertinant garso sklidimo per šonines konstrukcijas. Natūrinėmis sąlygomis išmatuoti rodikliai ar apskaičiuoti įvertinant garso sklidimą per šonines konstrukcijas žymimi R‘w.

Medinės perdangos konstrukcija

Perdangų konstrukcijos turi gerai izoliuoti ir oro, ir smūgio garsą. Lengvų medinių perdangų konstrukcijos negali užtikrinti geros garso izoliacijos (dažnai visiškai nepatenkinama). Efektyviausias (dažnai vienintelis) būdas pasiekti reikalingą garso izoliaciją - įrengti judriųjų grindų konstrukciją ir užpildyti izoliacinėmis medžiagomis tuštumas tarp medžio sijų. Medinės perdangos su judriosiomis grindimis schema pateikta paveikslėlyje.

2. Pav. Medinės perdangos konstrukcija Rw = 62-67dB Ln,w = 46-53dB

Medinės perdangos konstrukcijos aprašymas :
- 40 mm išlyginamasis cementinis sluoksnis / 2 x 15mm g/k plokštė GYPROC GL15
- 30 mm stiklo vata ISOVER FLO / OL-A / ORSIL-N
- 19-22 mm paklotas OSB, medienos drožlių plokštė
- medinės sijos (matmenys, žingsnis parenkama pagal apkrovas)
- 100-200 mm stiklo vata ISOVER KT-40 / KL-37 / KT-37
- 12.5 (12.5 x 2 )mm g/k plokštės apdaila GYPROC GN13

Jeigu perdangos neizoliuojamos, darbai atliekami neteisingai ar naudojamos netinkamos medžiagos, vėliau ištaisyti klaidas yra sudėtinga ir brangu, neretai neįmanoma.

Įrengiant judriąsias grindis svarbu:
- smūgio garso izoliacijai naudojamų izoliacinių medžiagų dinaminis standumas s‘ MN/m3 turi būti kaip galima mažesnis. Rekomenduojama, kad s ≤ 20MN/m3.
- viršutinis judriųjų grindų sluoksnis (cementinis/lakštinis sluoksnis, apdaila) negali liestis ar būti kietai sujungtas su apylankinėmis ar laikančiomis konstrukcijomis (pertvaromis, laikančiu perdenginiu ir pan).

Ne visai teisingai manoma, kad garso izoliaciją tarp patalpų galima pagerinti akustinėmis medžiagomis (mineralinės vatos lubos, kamštinė danga ir pan.). Iš tikrųjų, specialios akustinės medžiagos pasižymi itin geromis garsą absorbuojančiomis savybėmis ir, visų pirma, skirtos patalpų akustiniam komfortui padidinti (aidėjimo trukmės sumažinimui). Garso izoliacijai tarp patalpų, šių medžiagų įtaka yra nedidelė. Akustines lubas (ar sienines plokštes) rekomenduojama įrengti jeigu patalpose jaučiate aidą (mažėja garso aiškumas, prastėja kalbos artikuliacija) ar norite pagerinti patalpų akustinį komfortą, pvz. namų kino patalpose.