Karkasiniai namai

Karkasiniai namai tai namai kurių sienos surinktos iš medinio karkaso, tarpai užpildyti izoliacinėmis medžiagomis, padaryta vidinė ir išorinė apdaila. Karkasiniai namai statomi iš karto statybos vietoje. Ant pamato dedama hidroizoliacija, o virš jos – apatinis karkaso vainikas. Ant jo statomi statramsčiai ir sutvirtinami ramsčiais. Paskui uždedamas viršutinis vainikas. Karkasiniai namai yra lengvi, todėl nereikia lieti masyvių pamatų. Anot specialistų, geriausia lieti monolitinius armuotus pamatus. Karkasiniams namams naudoti ir pamatinius blokus, tačiau juos reikia kruopščiau apšiltinti.
 
Karkasinio namo sienos
Visi medinio karkaso elementai paprastai daromi iš tašų. Jie sujungiami dygiais, kabėmis, plieninėmis juostelėmis ir kt. būdais. Į viršutinį vainiką remiamos perdangos sijos ir stogo gegnės. Karkaso statramsčiai dažniausiai daromi iš 100×100,  150×100 ir 150 x 50  mm tašų, išdėstomų kas 0,6 – 1,5 m. Angų vietose statomi papildomi statramsčiai. Jie kartu yra ir langų ir durų staktos elementai. Karkasas iš lauko paprastai apkalamas 20-25 mm storio dvigubo pjovimo lentomis arba 12-18 mm OSD plokštė. Po to paliekamas 20-25 mm oro tarpas ir ant laikančiųjų tašelių kalamos apdailos lentelės.
Paklojus platesnį ir tvirtesnį pamatą, karkasinės medinės sienos gali būti apmūrijamos pusės plytos storio sienute. Tarp sienos ir sienutės paliekamas 2-5 cm tarpas vandens garams pasišalinti, o mūro sienelėje apačioje ir viršuje - plyšiai orui cirkuliuoti. Karkasinio namo išorės sieną galima apkalti medinėmis dailylentėmis, naudoti dekoratyvines plytas ar dekoratyvinį tinką.
Tarp išorinio ir vidinio lentų apvalkalo dedamos lengvos mineralinės vatos plokštės ar dembliai, polistirolas ar kitos efektyvios termoizoliacinės medžiagos. Karkasinių namų sienos yra palyginus plonos, bet tinkamai pastatyto karkasinio namo šiluminės savybės yra geresnės nei kitų konstrukcijų namų. Karkasas dažniausiai renčiamas iš spygliuočių medienos. Kartais daromas tašų karkasas yra pripildomas tokių pat tašų, natūralių akmenų, plytų ar blokelių ir tinkuojamas. Kad mažiau sieną prapūstų vėjas, Gali būti klojamos ruloninės medžiagos (polietileno plėvelė, pergamentas ir kt.). Lietuvos klimato sąlygomis karkasinių namų sienas patartina šiltinti trijų sluoksnių, ne plonesniu kaip 15 cm storio akmens vatos užpildu. Perdangoms rekomenduojama kloti dar storesnį – ne mažiau kaip 20 cm storio akmens vatos sluoksnį. Karkasinio namo sienos storis priklauso nuo langų skaičiaus ir matmenų name, kad visa šilumos izoliacija sudarytų uždarą kontūrą. Namo vidaus sienos dažniausiai montuojamos iš gipskartonio plokščių. Tose vietose, kur numatoma kabinti spinteles, po gipskartonio plokštėmis gali būti tvirtinamos medžio drožlių plokštės.
Statybininkai, siūlantys karkasinius namus, pirmiausia pabrėžia, jog tokių konstrukcijų namai labai greitai pastatomi ir gali būti pritaikyti bet kokiam projektui pagal kliento pageidavimus. Karkasiniai namai savo savikaina palyginti su kitų konstrukcijų namais yra apytiksliai 20-25 procentais pigesni. Karkasinių namų išplanavimą statant galima laisvai varijuoti, nedidinant sąnaudų bei sąmatos, o taip pat  lengva remontuoti ar rekonstruoti.Karkasiniai namai