Ar langai saugūs tik už grotų

Jei leidžia galimybės, tikslinga investuoti į namų saugumą stiprinančias priemones (signalizaciją, langus, duris, staktas, spynas ir pan.) Anot specialistų, nauji langai – ne būtinai saugesni. Senų ir naujų langų saugumo lygmens santykis priklauso ir nuo naujųjų langų tipo bei techninių-technologinių charakteristikų. Įvyksta pakankamai daug vagysčių, kurių įvykdymo būdas įvardinamas kaip „į patalpas patenkama atspaudus plastikinio lango rėmą“. Taigi, perkant langus, reiktų įvertinti grėsmes ir, galbūt, pasitarus su specialistais ir pritaikius papildomas priemones, kiek įmanoma labiau sustiprinti įsigyjamo lango saugumą.

Siekiant užtikrinti langų saugumą, grotos - ne vienintelė išeitis. Apsisaugoti gali padėti ir papildomos apsaugos detalės, apkaustai. Jie gali apsaugoti ne tik nuo įsilaužimo, bet ir nuo nelaimingų atsitikimų. Padidintas langų saugumas ypač aktualus tiems, kurie gyvena nuosavuose namuose, pirmuose ir paskutiniuose daugiabučių aukštuose, kur per langus ar balkonus nesudėtinga patekti į patalpų vidų – tokiu atveju patartina rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančiais priedais. Jei ketinate drausti savo butą ar namą, draudimo kompanijų atstovai taip pat atsižvelgia į langų saugumą ir taiko atitinkamas lengvatas. Anot Draudimo kompanijos „Lietuvos draudimas“ atstovės ryšiams su visuomene Ernestos Dapkienės, draudžiant butus bei namus yra kreipiamas dėmesys į langų bei durų stovį, jų saugumą. Tam pritarė ir UADB „ERGO Lietuva“ Turto draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius: „sustiprinto saugumo priemonės yra labai aktualios, gyvenant pirmojo aukšto bute, kur galima patekti per langą ar balkoną, o draudimo kompanija dažniausiai atsižvelgia į saugumo priemones ir įvertinusi jas, gali pritaikyti net iki 10% nuolaidą.“

Kaip apsaugoti savo langus?

Papildomi langų priedai ne tik palengvina langų naudojimą, bet ir padidina jų saugumą. Jie sudaryti iš detalių, kurios kaip „lego“ kaladėlės jungiamos tarpusavyje. Apkaustai gali būti įvairaus saugumo lygio – tai priklauso nuo individualaus pasirinkimo ir poreikio.
Grybo formos varstomosios lango dalies fiksatoriai („grybukai“). Dažniausiai per langus įsilaužiama ne išdaužiant stiklą, o laužtuvu iškeliant lango varstomąją dalį. Vadinamieji „grybukai“ apsaugo nuo tokio paprasto lango iškėlimo. Pasirinkus aukšto saugumo apkaustus, skirtingose lango vietose papildomai sumontuojami net trys grybo formos varstomosios dalies fiksatoriai, taip pat specialus blokatorius ar speciali, nuo apkaustų prasukimo apsauganti rankenėlė „Secustic“ (tarp rankenos ir varstomosios lango dalies), kuri neleidžia prasukti apkaustų ir atidaryti lango iš išorės. O nuo lango atidarymo, pragręžiant profilį, gali apsaugoti nepragręžiama plokštelė. Pasirinkus apkaustų komplektą, dažniausiai rekomenduoja ir klaidingo rankenos veiksmo blokuotę, kuri neleidžia sugadinti apkaustų, atlikus klaidingą veiksmą (pvz. pasukus rankeną neleistina kryptimi), ir užtikrina, kad varstomoji dalis neišsinertų iš vyrių.
Rakinama rankenėlė. Naudojama kaip apsauga nuo vaikų, taip pat neleidžia atidaryti išdaužto lango.
Varstomosios dalies užrakinimas. Užrakintas mechanizmas leidžia praverti langą ir vėdinti patalpą, tačiau neleidžia atidaryti jo viso – tai puiki apsauga nuo smalsių mažylių, kurie gali lengvai atidaryti langą ir persisverti, norėdami pažiūrėti žemyn ar pagauti iškritusį daiktą.

Saugumo detalės gali būti ir patogios, ir net stilingos
Apkaustuose įtaisyti specialūs guoliai švelniai pristabdo lango atvėrimą – realus pasipriešinimas, atidarant langą, beveik nejuntamas, tačiau varstomoji lango dalis nejudės nuo vėjo gūsių. Pakėlimo mechanizmas neleidžia varstomai lango daliai nusėsti. Ši detalė turi grybo formos fiksatorių ir mechanizmą su dviem ratukais, kuriems užvažiavus ant fiksacinės plokštelės, varstomoji lango dalis pakeliama. Be to, visos matomos apkaustų dalys gali būti uždengtos įvairių spalvų gaubteliais, suderintais su tų pačių spalvų rankenėlėmis.

Ar brangūs, tai būtinai saugūs langai?

Langų saugumas nebūtinai priklauso nuo jų kainos. Dažniausiai langų kaina priklauso nuo visai kitų charakteristikų – dydžio, dizaino, spalvos ar net įmonės vardo. Todėl esant saugumo poreikiui, visada reikia domėtis juose įmontuotais mechanizmais, jų kokybe, patvarumu ir pan. Patikimai apsaugoti savo patalpas galima ir pasirinkus nebrangų langų variantą, bet įmontavus juose papildomas apsaugos detales.

Pagrindiniai patarimai, renkantis saugius langus
Turint omenyje vis didėjantį vagysčių skaičių, visgi patartina investuoti į namų bei butų saugumo priemones. Žinoma, kiekvienas žmogus turi įvertinti savo saugumo ir finansinę padėtį, tartis su aplinkiniais bei saugumo įrangos specialistais. Užsisakant langus, reiktų būtinai pasiteirauti ir dėl jų saugumo – ar yra apsauga, kokio ji lygio ir kokie apkaustai įmontuoti. Žinoma, papildomi priedai negali 100% užtikrinti apsaugos nuo įsilaužimo, tačiau bet kuriuo atveju tai prailgina įsilaužimo laiką bei apsunkina patį procesą – laužiantis reikia ne tik specialios įrangos, bet ir žinių, kaip ja pasinaudoti. Be to, saugumo lygis priklauso ir nuo to, kaip įmontuotas langas ir įtvirtintas stiklo paketas. Dėl surūdijimo grėsmės neverta nuogąstauti, nes visi apkaustai cinkuoti. Jei jūsų langų varstomoji dalis yra sunki, reiktų montuoti ir jos pakėlimo mechanizmą. Pirmiausia reiktų nuspręsti, kokio saugumo lygio langų norėtumėte, nes kiekvienam gaminiui galima individualiai jį parinkti. Jūsų saugumas – Jūsų rankose! Ar langai saugūs tik už grotų