Pasinaudokime proga sumažinti gaisrų riziką

Pasinaudokime proga sumažinti gaisrų riziką Europoje prasidėjo nauja pastatų sektoriaus revoliucija. Tačiau kaip ir visų visuomenės pokyčių metu, tokią pakilią akimirką nesunku užmiršti tai, kas svarbu. Šiandien pastatams tenka virš 40 proc. visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos, todėl natūralu, kad energijos tausojimo iniciatyvos krypsta į pastatus. ES įstatymai įpareigoja, kad iki šio dešimtmečio pabaigos visi nauji pastatai bei daugelis renovuojamų pastatų turės būti energiškai ženkliai efektyvesni nei iki šiol. Vadinasi, reikės importuoti mažiau brangių dujų iš tolimų ir kartais nepatikimų šaltinių. Kartu aplinką mažiau teršime šiltnamio dujomis, kurios pavojingai šildo atmosferą.
Tai gera žinia mūsų išlaidoms ir aplinkai. Tačiau neturėtume leisti ambicingiems energijos tausojimo siekiams užgožti kitų ne mažiau svarbių tikslų. Galbūt galėtume sutaupyti dar daugiau ir dar efektyviau kovoti su klimato atšilimu? Galbūt galėtume pasinaudoti šiuo nauju požiūriu į pastatų statybą, kad padarytume juos saugesniais?
Nors gaisrų skaičius Europoje yra stabilus, pastaraisiais metais jų mastai ir intensyvumas stipriai išaugo, todėl ženkliai didėja gaisrų padaryti nuostoliai. Kasmet dėl gaisruose patirtų sužalojimų ir apsinuodijimų dūmais apie 70 000 europiečių atsiduria ligoninėse. Gaisrų žala siekia 1 proc. Europos BVP. Todėl būtų neatsakinga praleisti galimybę į naujas statybų normas įdiegti gaisrinės saugos reikalavimus.
Gaisrinė sauga yra svarbi mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Neturėtume menkinti jai dėmesio ar dėl jos eiti į kompromisus. Tačiau į gaisrinę saugą dažnai žiūrime kaip į savaime suprantamą dalyką. Manome, kad mūsų butai, biurai, mokyklos ir ligoninės atitinka aukščiausius gaisrinės saugos reikalavimus. Deja, šie reikalavimai nuolat atsilieka nuo technologinės pažangos, todėl juos būtina nuolat atnaujinti atsižvelgiant į geriausius turimus sprendimus. Tuomet tobulas pastatas taps kartu saugus ir taupus. Nėra priežasties, dėl kurios toks idealas neturėtų tapti norma, tačiau tam būtina skirti reikiamą dėmesį, ypač šiuo pereinamuoju laikotarpiu kai visoje Europoje griežtiname pastatų energinio efektyvumo reikalavimus.
Norint pasiekti, kad pastatas vartotų mažiau energijos, reikia keisti visą pastato kevalą. Tą galima atlikti renovuojant ar statybos metu. Galbūt reikia investuoti į šilumos izoliaciją, geriau apšildant renovuojamą pastatą ar panaudojant izoliaciją ankstyvajame pastato statybos etape. Galbūt reikia naudoti naujoviškas pastatų sistemas ir medžiagas. Pastatai taip pat gali būti išmanūs - su sudėtingomis šildymo ir vėdinimo kontrolės sistemomis. Panašūs sprendimai vis dažniau naudojami statant didelius, šiuolaikinius pastatus viešosioms reikmėms, pvz., prekybos centrus, sporto arenas, naktinius klubus ar daugiaaukščius biurų pastatus - ten, kur susirenka ir potencialiame pavojuje atsiduria tūkstančiai žmonių.
Esame įgiję daug patirties dirbti su tradicinėmis statybinėmis medžiagomis ir sistemomis, tačiau statybų sritis sparčiai vystosi toliau. Kuriamos naujoviškos medžiagos ir produktai, su kuriais nei statybininkai, nei priežiūros institucijos neturi praktinės patirties. Kiekvienam statybų projektui labai svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Kilus gaisrui, neteisingas ankstesnis sprendimas gali smarkiai sumažinti pastato atsparumą gaisrui.
Jei renovacijos ir statybos metu nepamiršime gaisrinės saugos, su tokia užduotimi galėsime susidoroti. Pastato gaisrinės saugos lygis priklauso nuo daugelio faktorių bei jų sąveikos: yra aktyvioji sauga, kuri apima purškiklius, avarinių tarnybų operatyvumą ir pan., bei pasyvioji sauga ir statybos praktika, kuri apima pastato konstrukcijos tipą bei tinkamai parinktas statybines medžiagas. Rasti tinkamą gaisrinės saugos sprendimą dideliems šiuolaikiniams pastatams gali būti ypač sudėtinga, nes dar neturime pakankamai žinių, kaip minėti saugos faktoriai sąveikauja tarpusavyje. Todėl reikėtų vadovautis atsargumo principu ir geriau papildomai apsidrausti tais atvejais, kai sunku tiksliai įvertinti gaisro masto riziką.
Būtų neatsakinga neįdiegti gaisrinės saugos reikalavimų į naujas statybų normas. Jei išlaikysime blaivų mąstymą šiuo statybos normų pokyčių metu, ateities kartoms paliksime saugius ir energiškai efektyvius pastatus. Pasinaudokime proga sumažinti gaisrų riziką

Parengta pagal Paroc, UAB medžiagą
Savanorių pr. 124, LT-03153 Vilnius