Pirtis bute. Ką pravartu žinoti įrengiant tokią pirtį

Pirtis – vienas tų malonumų, kurie atgaivina ne tik kūną, bet ir sielą. Pabuvus pirtyje, neretai nustoja skaudėti nugara, užplūsta ramybės pojūtis, atsipalaiduoja kūnas. Neretas, įsikūręs erdviame bute, pagalvoja apie pirties įrengimą jame, tačiau neretai, vos pradėjęs generuoti idėjas pirties statymo laikui, susiduria su nežinomybe. Pirtis bute. Ką pravartu žinoti įrengiant tokią pirtį

Visiems susižavėjusiems pirties įrengimu bute, norime padėti atsakydami į aktualiausius klausimus kaip? kokiomis pastangomis? ir, be abejonės, kokia pirties kaina?

Populiariausiomis bei lengviausiai bute įrengiamomis pirtimis įvardijamos garinės bei infraraudonųjų spindulių pirtys. Pastarosios gerai žinomos ir dėl ypatingųjų, gydomųjų savybių: jos puikiai stimuliuoja kraujo apytaką, slopina raumenų skausmus, mažina stresą ir atpalaiduoja kūną. Garinės pirtys, savo ruožtu, pasižymi itin dideliu garų kiekiu ir puikiai tinka tiems, kurie negali ilgai būti tradicinėse pirtyse, kur nepakankamas oro kiekis ir karštis ilgainiui pradeda dusinti ar kelti silpnumo pojūtį.

Infraraudonųjų spindulių pirtys – paprasta ir saugu

Infraraudonųjų spindulių pirties įrengimas bute gana paprastas. Tokias vienvietes, dvivietes ar keturvietes pirtis, priklausomai nuo kabinos talpumo, galima statyti kone kambaryje – jos ne tik nesunkiai sumontuojamos bet ir lengvai pritaikomos įvairioms erdvėms.
Infraraudonųjų spindulių pirčių įrengimui būtina kabina ir infraraudonųjų spindulių šildytuvas, skleidžiantis panašią į saulės, sausą spindulių bangą. Kalbant apie infraraudonųjų spindulių pirties veikimą naudojant elektros energiją, svarbu tai, jog specialių reikalavimų dėl pajungimo į elektros tinklą šio tipo pirtys neturi – jos jungiamos kištuku į įprastą elektros tinklą (230V). Tokiai, iš atskirų dalių sudedamai pirčiai, nereikia ir vadinamojo trapo vandens nubėgimui.

Kalbant apie pirties išorės ir vidaus apdailą, būtina paminėti, jog joms naudojama itin atspari šilumai cūgos mediena, iš kurios daromi ir pirties gultai. Šie, savo ruožtu, prireikus, gali būti lengvai kilnojami. Dviviečių infraraudonųjų pirčių kainos, vidutiniškai svyruoja nuo 4500 iki 6200 Lt (Harvia Radiant tipo pirtys, 1200 x 1050 x 2100 mm), tuo tarpu norintiems įsirengti atsipalaidavimo oazę keturiems asmenims, šis malonumas atsieitų kiek brangiau. Keturių vietų Harvia Radiant tipo pirtys (1750 x 1200 x 2100 mm), kainuoja nuo 8000 Lt. Užsisakant pirtį kartu su montavimo darbais, kaina gali padidėti dar papildomais 1500 – 2000 Lt.

Garinės pirtys – mėgstantiems tradicinį pirties garą
Garinės, dar kitaip vadinamos suomiškos pirtys, dažniausiai mėgiamos dėl drėgnų garų, reikalauja didesnių pastangų, mat norint įsirengti tokią pirtį namuose, tam būtina atskira patalpa. Kita vertus, garinės pirtys taip pat gana kompaktiškos, tereikia gerai apgalvoto pirties įrengimo projekto. Garinės pirties svarbiausias elementas – krosnelė. Vienos populiariausių – tradicinės, malkomis kūrenamos krosnelės, tačiau svarbu prisiminti, jog norint įsirengti tokią, malkomis kūrenamą pirtelę, būtinas kaminas.

Mėgstantiems patogumą ir komfortą, norintiems mėgautis pirties malonumais, o ne malkų kiekiu reikiamai temperatūrai pasiekti, galima rinktis elektrines, ar kombinuotas, t.y. elektrines, su garo generatoriais, krosneles, kurios veikia naudodamos vulkaninės kilmės, 5 -10 cm skersmens akmenis. Elektrinės krosnelės patogios dar ir tuo, jog veikia palaikydamos stabilią pirties temperatūros bei drėgmės balansą. Taigi, naudojantis tokio tipo elektrinėmis krosnelėmis, galima lengvai reguliuoti temperatūrą pirtimi naudojantis suaugusiems asmenims, ar pasirenkant visai kitą balansą, kai pirtyje yra vaikai. Šių pirčių vidaus ir išorės apdailai naudojama tradicinė juodalksnio, liepos, kedro ar skandinaviškos pušies, eglės mediena, o gultai, daromi iš afrikietiškojo medžio abachi, ypatingo dėl mažų perkaitimo savybių. Norintiems mėgautis tradicinio dydžio (1505 x 1505 mm) garinės pirties teikiamais malonumais, teks investuoti apytiksliai nuo 5000 iki 17000 Lt, o besidomintiems pirties interjero elementais (dekoratyvinėmis sienelėmis, spalvų terapija, garso įranga, specialiais, raižytais durų stiklais, papildomai apytiksliai prireiktų nuo 500 iki 2000 Lt).

Turkiškos pirtys – didelėms erdvėms
Turkiškos pirtys dažniausiai rengiamos itin didelėse patalpose, taigi, norint įsirengti tokią bute, reiktų atsisakyti turkiškai pirčiai būdingo masažo ar poilsio kambario, tenkintis tik vadinama įšilimo patalpa, kurioje šildomi ne tik gultai, bet ir grindys. Šioje patalpoje dažniausiai palaikoma temperatūra yra nuo 50 iki 65 laipsnių, pastovų drėgmės ir temperatūros balansą palaikant į patalpą tiekiamais šiltais garais.
Turkiško tipo pirčių apdaila, tradiciškai diktuojama pietinių šalių interjero mados tendencijų, t.y. dažniausiai yra smulkių, mozaikinių ar didesnių keramikinių plytelių derinys. Visa tai – norinčiojo šeimininko fantazijos ir investuojamo pinigų kiekio reikalas, mat šios pirtys, sava kaina varijuoja itin plačiai: vien garo generatorius šio tipo pirčiai, kainuoja kaip viena iš brangesnių krosnelių, tačiau turkiškos pirties malonumus galima kompensuoti pigesnėmis garo kabinomis. Pirties procedūra jose užima vos 15-20 minučių, ji stimuliuoja pavargusius raumenis, apsaugo audinius nuo perkaitimo ir perdžiūvimo. Garo kabina yra buitinis prietaisas, taigi, gali būti statoma paprastos dušo kabinos ar vonios vietoje, investuojant vidutiniškai nuo 2000 iki 5000 Lt.

Svarbu nepamiršti!
Ruošiantis įsirengti pirtį namuose, prireiks ne tik kantrybės bet ir išmanymo, tikslaus žinojimo ko, kiek ir už kiek norite įsigyti. Taip pat, svarbu nepamiršti, jog būtina sąlyga pirties įrengimui – tinkama ventiliacijos sistema. Jei neįmanoma įrengti savaiminės ventiliacijos, būtina taip vadinama priverstine ventiliacija. Tai būtina tam, jog laikui bėgant pirties sienelėse „neįsigyventų“ pelėsis, grybelis ir nuolatinė drėgmė, ne tik nemaloni, bet ir kenksminga sveikatai.
Na ir žinoma, visiems, svajojantiems apie pirties įsirengimą namuose, būtina perskaityti Sveikatos apsaugos ministro 2005 m. liepos mėnesio 21 d. įsakymu patvirtintą higienos normą HN 39:2005 „Pirtys: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai“, kuri nustato pirčių įrengimo, patalpų, įrengimo ir inventoriaus priežiūros, naudojimo reikalavimus.

Parengta pagal Pirčių statyba medžiagą