Saulės energija ir parama gyventojams

Iškastinis kuras pramonėje vis dar dominuoja. Anglis (39%) ir dujos (23%) yra daugiausiai naudojama žaliava elektros energijos gamyboje, o tokie skaičiai verčia sunerimti. „ Mes deginsim ir sudeginsim viską, ką turim. Anglį, dujas ir visa kita, bet poreikis auga keleriopai, dėl to, kad Kinija ir Indija auga, o jie irgi nori gyventi kaip europiečiai.“ – sako įmonės „Solet Technics“ pardavimų direktorius Tomas Ridikas. Anot eksperto žmonės turėtų atsigręžti į saulės energiją, nes tai - mūsų ateitis. Saulės energija ir parama gyventojams

Yra nusistovėjęs mitas, kad Lietuvoje nėra pakankamai saulės, kad būtų galima gaminti pakankamai elektros. Tai - netiesa, kadangi saulėtomis dienomis pagaminta perteklinė energija keliauja į ESO saugyklą, o kai saulės mums nebeužtenka, mes paprasčiausiai susigrąžiname savo pagamintą energiją, kuri bus tris kartus pigesnė, nei įprasta elektros kaina. Taigi, saulės energetikos sritis turi begalę potencialo tiek dabar, tiek ateityje. Šį potencialą bandoma atskleisti suteikiant paramą gyventojams pasistačiusiems saulės jėgaines.

ES parama saulės elektrinėms

Europos Sąjunga aktyviai prisideda prie ekologijos ir kasmet skiria didžiules kompensacijas gyventojams, kurie diegiasi atsinaujinančius energijos šaltinius. Kiekviena valstybė gauna skirtingas sumas, o Lietuva šiemet surinko rekordinį biudžetą. Kaip yra gaunami pinigai? Parduodant taršos leidimus. Kiekviena šalis turi CO2 kvotą, kurios yra parduodamos kitoms šalims ir už tai yra gaunami pinigai. Tokiu būdu aplinkos apsaugos fondas renka lėšas, kurias gali panaudoti tik atsinaujinantiems energijos šaltiniams. 2019 buvo surinktas apie 80 mln. eurų biudžetas, kuris bus panaudotas atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrai, bei subsidijoms išmokėti.

Aplinkos projektų valdymo agentūra planuoja skelbti kvietimus, kurių metu gyventojai galės gauti paramą, o pirmasis kvietimas planuojamas jau 2019 metų gegužės mėnesį.

Kam gali būti skirta parama?

·Viešosios paskirties pastatams bus skirta apie 9,5 mln., eurų ir 80% subsidiją ( darželiai, mokyklos, ligoninės ir t.t.). Todėl jei paprastai saulės elektrinė atsiperka per 10 metų, su šia subsidija viskas atsipirks kur kas greičiau, per 3-4 metus, o idealiu atveju ir per kelerius metus.

· Fiziniams asmenims 16 mln., eurų. Juos Aplinkos projektų valdymo agentūra tikisi išdalinti per 5 metus (kitaip fiziškai nespės). 2018 metais buvo 3,5 mln., parama kuri buvo akimirksniu išnaudota. Už 1 kW galingumo saulės jėgainę fiziniams asmenims bus skirta 323 eurų kompensacija. Fiziniai asmenys šiuo metu gali statytis iki 10 kW galingumo saulės elektrinę, o nuo rudens galės statytis iki 30 kW galingumo jėgaines.

·Daugiabučių namų bendrijoms ir bendruomenėms 10,4 mln., eurų ir 30 % subsidija.

·Įmonėms, kurios užsiima gamyba ir pagamina ne mažiau kaip 80 % savo produkcijos, gali užsidėti saulės elektrinę ir gauti 80 % kompensaciją.

Reikalavimai

·Fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties vieno arba dviejų

butų namą arba sodo namą, ir žemės sklypą, jei elektrinė bus įrengiama ant žemės;

·Pastatas ir žemė privalo būti įregistruoti registrų centre.

·Įranga turi būti nauja (nenaudota) ir atitikti įrangai keliamus ES standartus.

·Saulės moduliams turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc.

·efektyvumo garantija;

·Inverteriui turi būti suteikta 5 m. produkto garantija.

·Sąskaitos ir apmokėjimai gali būti išrašyti nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Sąskaitos išrašytos ankščiau į paramą nepretenduos.

·Verslo plotas veikiantis name ar bute bus eliminuojamas, o kvadratūra perskaičiuojama jau be verslo ploto.

·5 metus be Aplinkos projektų valdymo agentūros rašytinio sutikimo negali perleisti, parduoti, įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti teisę į elektrinę.

·Taip pat per pirmus 5 metus negalima elektros energijos parduoti komercinei veiklai.

Ateities vizija

Elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių šiuo metu pasaulyje sudaro tik 5 %, todėl bus siekiama šį procentą užauginti.

Nacionalinė energetikos nepriklausomybės strategija yra iki 2020 metų pasiekti jog atsinaujinantys energetikos šaltiniai sudarytų ne mažiau 30 % ( 34,000 vartotojų, o šiuo metu yra apie 2000) visos pagaminamos energijos. Iki 2030 metų tikslas 45 %, o iki 2050 metų net 80 % visos pagaminamos energijos. Tikslai yra ambicingi ir sveikintini, todėl yra kur padirbėti.

Taip pat planuojama jog 2030 metais energetikos srityje trūks per 600 tūkstančių darbuotojų, todėl nereikėtų užmiršti šios potencialios darbo srities.

Plokščiasis saulės kolektorius

Saulės elektrinės – neišvengiama

„Reikia keisti savo mąstymą dėl to, kad tai yra neišvengiama.“ – sako T. Ridikas. Anot T. Ridiko, žmonės dažnai klausia ar apsimoka statytis saulės jėgaines? Bet klausimas turėtų būti kitoks - ar galiu tai sau leisti, o jei negaliu, tai kada galėsiu? Gyvenime daug dalykų neapsimoka, kaip pavyzdžiui šiukšlių rūšiavimas, ar brangesnių produktų naudojimas. Žmonės turėtų pakeisti mąstymą ir galvoti ne tik apie nauda sau, ir tik tuo metu, o ir naudą kitiems. Saulės jėgainės yra ilgaamžiškos, o garantijos suteikiamos dešimtmečiais, todėl reikėtų nepamiršti šios alternatyvos. Taip pat saulės energija gali būti lengvai suderinama su namo inžinerinėmis sistemomis tokiomis kaip rekuperatorius ar šilumos siurblys. Šias inovacijas teikia įmonės „Gedarta“ ir „Solet Technics“ veikiančios bendradarbiavimo principu. „Gedarta“ įmonės specialistai dirba pardavimų ir saulės modulių montavimo srityje, o „Solet Technics“ užsiima gamyba. Bendradarbiaudamos šios įmonės padeda nesunkiai pastatams pasiekti A+ energinę klasę. Taigi, jeigu turite atliekamų lėšų ir nežinote kur jas investuoti, saulės elektrinės yra būtent tai, kas gali ateityje duoti didelę grąžą, bei kurti gražesnį Pasaulį ateities kartoms.

Sekite mus ir Facebook

Parengta pagal UAB Gedarta medžiagą

UAB Gedarta

Žalgirio 131, 206 kab. Vilnius
Žalgirio 131, 206 kab. Vilnius
67% rekomenduoja
3 atsiliepimai
me
2020-05-01, Vilnius
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, Ruošiu lofto projektą ir ieškau sprendimo užtikrinti miegamojo (apie 12 m2) be varstomų langų ventiliaciją. Ar turite mini rekuperatorių, kuriuos būtų galima jungti prie 125 mm ventiliacijos šachtos? Nuo miegamojo sienos iki vent. šachtos yra 2m atstumas. Galimybių mini rekuperatorių pajungti per sieną nėra, loftas iš abiejų pusių ribojamas kaimynų. Jei mini rekuperatorius šiuo atveju netinka, gal turite alternatyvių pasiūlymų užtikrinti tokios patalpos vėdinimą?
ma
2020-01-13, Kaunas
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, šiuo metu statome namą A klasės vieno aukšto dviejų šlaitų 110 kv.m ir mus domina rekuperacija. Darbai rekuperacijos sumontavimui būtų planuojami gegužės pradžioje. Name yra katilinė todėl rekuperatorius gali būti tiek kabinamas ant sienos kiek virš lubų. Katilinėje planuoju dėti "amstrong" tipo lubas, nes jei bus rekuperatorius lubinis, bus paprasčiau jį aptarnauti. Norime pilno pasiūlymo, tiek rekuperatoriaus kainos, koki siūlote plokštelini ar rotorinį tiek montatvimo darbų. Rekuperacijos aptarnavimo kaštai, filtrų kainos. Kokie galimi difuzoriai ir kokios jų kainos. Ar labai bus triukšmingas rekuperatorius, nes už sienos vienas iš miegamųjų todėl norime kuo tylesnio. Taip pat kokius vamzdynus rekomenduojate. Kiek žinau ant vamzdynu montuojasi slopintuvai, kad garsas nesklistu per visus kambarius. Taip pat vonios kambario vedinimo galimybes pajungti į rekuperatorių.
vv
2019-05-31,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Ieškau katilo dujinio su integruotu boileriu, domina volf. Namas senas, baltų plytų, špižiniai radiatoriai 113 sekcijų, namas 100kv., bus naudojama dušas ir viena kriauklė, gyventojai du. Kokio galingumo katilą rekomenduotumėt?