Stogo šiltinimas akmens arba mineraline vata, kai reikalavimai pasiekė B ir A klases

Asmeniškai prieš maždaug 10 metų pradėjau dirbti su poliuretano putomis, bet galiu vienareikšmiai pasakyti, kad nesu nusistatęs prieš vatą (kokia ji bebūtų akmens, stiklo, dembliai ar eko popierius). Vata apšiltintas pirmasis Lietuvoje „Passive hause“ namo stogas (prie šio namo konstrukcijų (sienų) esu ženkliai prisidėjęs). Todėl vata nekalta, kad mūsų „meistreliai“ dirba sovietiniais metodais ir pridaro žmonėms košmariškų bėdų. O tada reikia taisyti padėtį įsikėlus į naują namą, iš naujo „išsikraustyti“ nusiimti lubas ir sandarinti stogo šiltinimą. Paskutiniu metu kreipiasi vis nauji ir nauji žmonės susidūrę su nemalonia, tačiau jau tampančia tendencija, problema, vata apšiltintas stogas šlampa, palubėse atsiranda pelėsis, per sienas bėga vanduo, greitai dingsta šiluma – atšąla patalpos, didelė drėgmė patalpose (drėgmės ištraukėjas ištraukia, nepatikėsite, iki 1000 litrų vandens ir daugiau per savaitę). Problema išryškėja, kai žmonės nesilaikydami sandaraus šiltinimo reikalavimų, apsišiltina (tai yra, užsisako, šiltinimo vata paslaugą pas „meistrus“) arba nusiperka namą su vata apšiltintu stogu. Visos bėdos atsiranda vėliau. Kodėl taip yra dabar, o anksčiau to nebuvo? Stogo šiltinimas akmens arba mineraline vata, kai reikalavimai pasiekė B ir A klases

Truputis fizikos.

Anksčiau žmonės šiltindavosi stogus gana plonu sluoksniu vatos, tai būdavo nuo 10 cm. iki 20 cm. šiltinamo sluoksnio. Kodėl anksčiau nedrėkdavo šiltinimo sluoksnis t.y. (vata) stoge, ogi todėl, kad šalčio tiltas (vieta kai šiltas oras susitinka su šaltu oru) susidarydavo virš vatos ore. Šalčio tilto vietoje susidaro rasos taškas, vadinasi toje vietoje susirenka drėgmė. Drėgnas oras išsisklaidydavo nepalikęs jokių žymių. Šiuo metu padidėjus šiluminės varžos reikalavimams, atsiradus B, A ir aukštesnėms klasėms, vatos reikia sudėti atitinkamai daugiau B klasei 25 cm., A klasei 38-40 cm., ir daugiau (storis gali keistis dėl medžiagos λ (lambda)). Ir koks gi paradoksalus reiškinys šioje vietoje gaunamas. Vatoje yra oras, todėl jei garo izoliacinė plėvelė suklijuota teisingai, vatoje susidaro tik lengva rasa, kuri išgaruoja per garo difuzinę plėvelę (didelio garų kiekio garo difuzinė nepraleidžia). Tačiau jei yra nors ir mažiausias nesandarumas ir į vatą patenka pastovus šilumos srautas (fizikoje šiluma kyla į viršų) vatoje pradeda kauptis ne be rasa, o vanduo. Vata sušlampa, nes kai vatos sluoksnis pastorėjo, rasos taškas (šalčio tiltas) randasi ne virš vatos ore, o vatoje. Kas dar nežinojo, šlapia vata džiūna be proto ilgai, ji šilumoje su laiku pradeda dar ir pelyti.

Ką reikia daryti šiltinantis vata ir kiek tai kainuoja? Arba kaip negadinti nervų statantis ar nusipirkus naujos statybos namą?

Jei jau sumanėte šiltintis vata, pasitaupykite geroms plėvelėms ir geriems meistrams. Kraštus perimetruose su lauku, tarpusavyje ir visas prikabinimo vietas reikia IDEALIAI suklijuoti. Agro plėvelė (juodas polietilenas) tikrai nėra garo izoliacinė plėvelė. Jau yra pavyzdžių, kai žmonės iš nežinojimo arba dėl kitų priežasčių vėliau, pasidžiaugę namo privalumais vasarą, buvo priversti lupti lubas ir sandarintis jas žiemos metu, kai padaryta pilna apdaila ir suvežti baldai. (pateiktos „gerų meistrų“ šiltinimo nuotraukos) Tarp kitko Norvegijoje, sumažinti klaidos tikimybę, tempiami du sluoksniai garo izoliacinių plėvelių. Kam? O gi, jei netyčia viena kažkur pasidarė nesandari, kita tikrai priklijuota sandariai.

Sandariai ne taip, kaip parodyta nuotraukose. Dabartiniai STR (statybos techninis reglamentas) reikalauja statyti namus ir šiltinti stogus pagal B klasę (~25 cm vatos) arba A klasę (~37-40 cm vatos), arba nuo 2018 m. jau ir A+ klasę (dar daugiau centimetrų). Tai tam, kad jūsų šildymo kaštai būtų iki 0,30 euro centų 1 m2 per mėnesį. Šiuo metu yra privalomas sandarumo testas, todėl norėdami neturėti bereikalingų ir labai nemalonių išlaidų ateityje, būtinai pasidarykite. Galų gale jei namas bus sandarus įskaičiuokite ir apmokėkite tą sumą namo pardavėjui, tačiau jei namas bus nesandarus..... NEPIRKITE, kol neužsandarins. Nors ir kokia beprotiškai ir fantastiškai gera kaina bebūtų. Nes anksčiau ar vėliau (pamatę šildymo kainą arba rytais kambario temperatūrą, dar blogiau pelėsį) turėsite per naują šiltintis stogo konstrukcijas.

Apie kainą. Manau neprotinga taupyti nekokybiškai ir netinkamai atliktų darbų sąskaita. Nebent turite noro ilgai bylinėtis teismuose. Jei nerandate meistrų teisingai ir tvarkingai šiltinančių vata, pagalvokite apie šiltinimą poliuretano putomis. Skaičiuokite visus variantus, bendraukite, kreipkitės patarimo.

Stogo varžos reikalavimai pagal klases:

B klasė R - 6,3
A klasė R – 10
A+ klasė R – 11,1 nuo 2018 metų
A++ klasė R – 12,5