Kodėl medžio kompozitas yra natūraliau už medį ir iš kur atsirado pirmosios dailylentės

Medžio plastiko kompozitas (WPC) yra sudėtinė medžiaga, kuri pagaminta iš medienos ir termo-reaktingų arba termoplastinių dalių. Nepaisant to, kad keletą dešimtmečių jis yra plačiai žinomas ir yra atlikta daug tyrimų, tai dar nauja medžiaga daugeliui žmonių. Visai neseniai medienos plastiko pramonė išaugo nepaprastai visame pasaulyje, iš Šiaurės Amerikos į Europą ir Aziją. Mes šiandien pažvelgsime atgal į medžio plastiko pramonės vystymosi istoriją. Kodėl medžio kompozitas yra natūraliau už medį ir iš kur atsirado pirmosios dailylentės

Pradžioje, mediena buvo naudojamas kaip užpildas už termoplastikui kartu su panaudotomis perdirbtomis medienos plokštėmis ar medienos miltais. Ji turi kai kurių akivaizdžių privalumų palyginti su neorganiniais užpildais ir sutvirtinimais: lengvesnis, mažiau šlifavimo, atsinaujinančios ir nebrangios. Be to, jis pagerina standumą ir matmenų stabilumą su minimaliu svorio padidėjimu. Vis dėlto, tai buvo ribotai naudojamas medienos-plastiko mišinys iki 1980-ųjų dešimtmečio dėl ypatybių nežinojimo tarp medienos ir plastiko pramonės. Bendrai paėmus yra labai nedaug medžiagų bei įrangos tiekėjų ir proceso medžiagos labai skirtingos ir skirtingai matuojamos. Pirmasis pramoninis eksperimentas iš WPC buvo automobilių interjero, kurį pagamino amerikietis Woodstock 1983 metais. Jie gamino WPC (angl.wood plastic composite) medžiagą iš substratų pagal Italijos ekstruzijos technologiją. Polipropilenas su maždaug 50 % medienos miltų buvo išspaustas į plokščio lapą, kuris tada suformuotas į įvairias formas vidaus automobilių apdailai. Tai buvo viena pirmųjų didžiausių apraiškų medžio plastiko-kompozito technologijos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Ankstyvaisiais 1990-aisiais, išplėstinės aplinkos perdirbimo technologija (AERT) ir Mobil chemijos kompanijos padalinys (vėliau tapo Trex) pradėjo gaminti kietąjį WPC sudarytą iš maždaug 50 % medienos pluošto ir polietileno. Šiems produktams priskiriama terasinės (denio) lentos, kraštovaizdžio mediena, iškylose naudojamiems stalams ir pramoninės grindys. Panašūs mišiniai buvo naudojami kaip langų ir durų profilių komponentas. Šiandien, terasinių lentų iš medžio kompozito rinka yra didžiausia ir sparčiausiai auganti WPC rinkoje.

Taip pat 1990 m. pradžioje, Strandex Corporation pradėjo gaminti ekstruzijos būdu WPC profilius ir formas tiesiai į galutinę formą, nenaudojant frezavimo arba kitokių vėlesnių formavimo įrankių. 1993 m. Anderseno korporacija pradėjo daryti WPC- PVC pagrindu, pvz., durų profiliai, o tada langų rėmai. Kadangi viduryje 1990 m., kiti WPC gamintojai jau pradėjo plėsti šią rinką.

1996 m. kelios JAV bendrovės pradėjo teikti granuliuotas pašarų atsargas nuo medienos ar kitų natūralių pluoštų ir plastiko (WPC vadinamas junginys) daugeliui perdirbėjų, kurie nenorėjo gaminti mišinio iš savo medžiagos. Ir nuo 1990 m. vidurio veiklos WPC pramonėje labai išaugo su greitai išvystyta technologija ir daug žaidėjų prisijungė prie rinkos. Pirmoji tarptautinėje konferenca apie medžio pluošto - plastikinį kompozitą buvo sušaukta Viskonsino valstijoje, JAV, 1991 m., kur mokslininkai ir pramonės atstovai iš plastiko ir medžio pramonės dalinosi idėjomis ir siekė bendradarbiavimo.

WPC rinkos augimas yra tikrai įspūdingas, iš maždaug 50 000 tonų 1995 m. iki 600,000 tonų 2003 m., ir pasiekia 1,3 milijono tonų 2015 tik JAV rinkai. Ji užima 48 % viso pasaulio rinkos dalį, toliau eina Kinija ir Europa atitinkamai 33 % ir 9 %. Statybose, ypač terasos ir tvoros, vis dar yra didžiausia WPC rinka ir tik po to automobilių interjero ir baldų.

Auganti paklausa medžio plastiko kompozicinių gaminių rinkoje, kaip nebrangus ir ekologiškas produktas pakeisti plastiko ir plieno komponentus turėtų skatinti statybos rinkos augimą.

Parengta pagal 2M BALTIC, UAB medžiagą
S. Lozoraičio g. 19, 50111 Kaunas, Garliava