Sveikų namų taisyklės

„Sveikame kūne – sveika siela!“ – byloja liaudies išmintis. Sunku su tuo nesutikti. Sportas, tinkama mityba, neslegianti įtampa ir pozityvus požiūris daro didžiulę įtaką mūsų savijautai. Tačiau sutelkę dėmesį į savo fizinę formą dažnai pamirštame mus supančią aplinką, kuri taip pat svarbi. Sveikų namų taisyklės

Pagrindinis veiksnys – oras. Kalbame ne apie tuos orus, kuriuos žinių laidos pabaigoje praneša sinoptikai, o apie mus supantį namuose. Specialistai sako, kad puikiai savijautai palaikyti namų temperatūra turi būti 18–22 ºC, santykinis oro drėgnis – 40–60 proc. Energijos taupymui tampant vis aktualesniam ir populiarėjant pasyviems namams, itin didelis dėmesys skiriamas šilumos izoliacijai ir sandarumui. Taupūs namai leidžia sutaupyti lėšų šildymui, mažiau teršia aplinką. Jie energetiškai efektyvesni, tačiau ir sandaresni. Patalpose dažnai susikaupia daugiau teršalų nei sankryžose per spūstis.

Prastas patalpų oras gali sukelti galvos skausmus, alergijas, nuovargį, miego sutrikimus, dirginti kvėpavimo takus. Galiausiai ne mažiau svarbu – namuose su artimaisiais leidžiamas laikas nėra toks malonus.

Dizainerė Kristina Lukauskienė pasakoja, kad šiandien užsakovai pageidauja ne vien gražaus interjero. Savo svajonių būste jie nori gerai jaustis. „Didelės įtakos savijautai turi patalpų oro kokybė. Ieškoti sprendimų verčia ir sveikatos problemos. Šiais laikais įvairiausios alergijos vargina ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius“, – teigia dizainerė.

Šiuolaikinis žmogus uždarose patalpose praleidžia apie 90 proc. laiko. Neabejotinai kyla klausimas, kas gali padėti namuose jaustis gerai. „Akivaizdu, kad oras yra pats svarbiausias elementas gyvybei palaikyti. Keista, kad ieškodami sveikesnio maisto sau ir savo šeimos nariams atidžiai skaitome produktų etiketes, stengiamės vartoti ekologiškus produktus, bandome sureguliuoti mitybą, tačiau dažniausiai visai nesusimąstome, kokiu oru kvėpuojame“, – sako „Baumit“ direktorius Edmundas Radavičius.

Didžiausio Europos statybinių medžiagų tyrimo parko „Vivapark“ specialistai pirmieji ėmėsi nuodugniai tirti statybinių ir apdailos medžiagų įtaką patalpų oro kokybei. Šis projektas vykdomas nuo 2015 m. Austrijoje atidarytame tyrimų parke, kurį įsteigė „Baumit“, bendradarbiaudama su įvairiomis įstaigomis, tarp kurių yra Austrijos pa statų biologijos ir ekologijos institutas, Vienos medicinos universitetas. Čia įrengta 10 vienodų, bet iš skirtingų medžiagų pastatytų namų. Visi 20 m2 ploto namai turi vienodą skaičių langų ir durų. Kiekviename iš jų įtaisyti 33 davikliai, kurie visą parą fiksuoja įvairius parametrus: temperatūrą, oro drėgnį, lakiųjų dalelių kiekį ore ir kt. Visus pastatus veikia toks pats klimatas: vasaromis kaitri saulė, žiemomis žema temperatūra. Gauti duomenys leidžia tirti statybinių medžiagų poveikį žmogaus organizmui. Remiantis šiuo projektu galima aiškiai ir tvirtai pasakyti, kaip jos tikrai lemia namo mikroklimatą ir žmogaus savijautą. Ši patirtis pritaikoma kuriant „Baumit“ produktus, todėl klientams jų galime pasiūlyti geriausių.

Sienų apdailai vertėtų ieškoti gaminių iš natūralių medžiagų, kurių sudėtyje nėra kenksmingų dalelių. Jie ne tik sukels norimą estetinį efektą, bet ir padės sukurti sveiką mikroklimatą.

Sveikos namų aplinkos pionierius „Baumit“ siūlo įvairių produktų, kurie išskiria minimalų kiekį kenksmingų dalelių ir reguliuoja patalpų oro drėgnį. Ši savybė didelio energetinio efektyvumo namuose įgauna papildomą prasmę.

„Baumit Klima“ – kalkių ir ir specialaus mikroporų užpildo pagrindu sukurti produktai – natūraliai reguliuoja oro kokybę. Šiais specialios sudėties produktais apdorotos sienos „kvėpuoja“ – sugeria dalį drėgmės, kai jos patalpoje būna per daug, ir palaipsniui grąžina, kai oras tampa per sausas.

Dėl aukšto kalkių šarmingumo „Klima“ puikiai apsaugo nuo grybelio ir pelėsio. Ji puikiai veikia net ir tose patalpose, kur vandens garų kiekis yra didesnis – vonios kambaryje ar virtuvėje.

Analizuojant „Vivapark“ duomenis pastebėta, kad labai svarbu, jog įrengto namo sienos neturėtų elektrostatinio krūvio ir netrauktų dulkių, nesukeltų alergijos. Be to, sienos turėtų būti masyvios, nes jų gebėjimas akumuliuoti šilumą užtikrina stabilesnę temperatūrą patalpose. Ši mažiau priklauso nuo išorinės temperatūros svyravimų ir ekstremumų, mažina komforto priklausomybę nuo šildymo sistemos. Taip įrengtuose pastatuose karštą vasaros dieną bus vėsu ir be kondicionieriaus, o žiemą šilta, net jei dėl kokių nors priežasčių kelioms dienoms nutrūks šildymas. Namo izoliacija, be abejo, yra labai svarbi, tačiau ji tik izoliuoja vidaus erdvę nuo išorės ir nedaro jokio poveikio šilumos cirkuliacijai.

„Mums labai svarbus sisteminis požiūris į problemų sprendimą. Turėdami ilgametę patirtį ištobulinome savo siūlomas fasadų sistemas, todėl „Baumit Klima“ buvo natūralus ir logiškas kitas žingsnis. Kaip atsakingas gamintojas, mes siekiame, kad žmonės gyventų sveikoje, energetiškai efektyvioje ir gražioje aplinkoje“, – sako „Baumit“ atstovybės Lietuvoje vadovas E. Radavičius.

Įsivaizduokime, kad pastatų sienos yra lyg mūsų oda. Norint, kad oda efektyviai saugotų nuo neigiamo aplinkos poveikio, ja reikia rūpintis: tinkamai maitintis, naudoti tik natūralią kosmetiką.

Panašiai ir pastatų atveju. Fasadas turi būti gerai termiškai izoliuotas. Kitaip tariant, jis turi saugoti nuo šilumos nuostolių ir neleisti į sienas įsigerti vandeniui. O tokia vidaus apdailos sistema kaip „Baumit Klima“ leidžia žmonėms patalpose jaustis itin komfortiškai, nes juos visuomet supa švarus ir sveikas oras.

Gyventojų savijautą lemia daugybė veiksnių: pastato konstrukcija ir sienų apšiltinimas, išorės ir vidaus tinkas, dažai ir kitos apdailos medžiagos. Tik darniai tarpusavyje suderinus sistemos komponentus ir parinkus tinkamas statybines medžiagas, jūsų vaikai augs sveikesni, o jūs po sunkios darbo dienos ir nuo beprotiško gyvenimo tempo galėsite pailsėti ir atgauti jėgas savo namuose.

Įmonės adresas
Ukmergės g. 364, Vilnius,
LT-14190