„Baumit Open“ – patikima, „kvėpuojanti“ termoizoliacija

Statybų terminologijoje dažnai galima išgirsti žodžius „kvėpuojanti medžiaga“, „kvėpuojanti konstrukcija“. Tai toli gražu nereiškia, kad namo sienos yra kiauros, o per konstrukcijas skverbiasi oras. Terminas „kvėpuojanti medžiaga“ statyboje apibūdina jos laidumą vandens garams, ne orui. Šiltinimo medžiaga privalo praleisti vandens garus, kad iš statinio konstrukcijų, jas apšiltinus, lengvai pasišalintų drėgmė, jose nesiveistų pelėsis, nepradėtų rūdyti konstrukcijose esanti armatūra. Kuo šiltinimo medžiaga sandaresnė, tuo geriau ji saugo šilumą. Visgi vandens garai, judantys iš patalpų vidaus į išorę turi lengvai pasišalinti, o ne kauptis atitvarose. Todėl labai svarbu, teisingai pasirinkti termoizoliacinę medžiagą. „Baumit Open“ – patikima, „kvėpuojanti“ termoizoliacija

Susidaro dideli drėgmės kiekiai

Naujas namas termoizoliaciniais kailiniais apvelkamas tuomet, kai mūro sienos jau būna pradžiuvusios. Tačiau atliekant vadinamuosius šlapius vidaus apdailos darbus, konstrukcijos vėl sudrėksta, patalpoje susikaupia nemažas kiekis drėgmės. Išvėdinti patalpas paprasčiausia atidarant langus, tačiau siekiant jų nesutepti, atliekant vidaus apdailos darbus langai dažniausiai uždengiami apsaugine plėvele.

Vėdinimo sistema statybos metu irgi dažniausiai nebūna sumontuota. Todėl namo viduje susikaupusi drėgmė, neturėdama kaip pasišalinti, ima gertis į sienų, perdangų, pertvarų konstrukcijas.

Izoliuojant sienas nekvėpuojančia sistema, drėgmė susikaupia tarp mūro paviršiaus bei izoliacinės medžiagos. Čia susidaro drėgna ir šilta terpė, tiesiog ideali aplinka veistis pelėsiui, dumbliams. Be to klijai, kuriais klijuota termoizoliacinė medžiaga, negali gerai išdžiūti, būna nuolat drėgni, o tai mažina sukibimą su paviržiumi. Todėl termoizoliacinis sluoksnis gali atšokti nuo paviršiaus.

Dar daugiau problemų gali kilti renovuojant senus daugiabučius namus. Apšiltinus tokius pastatus ir pakeitus senus langus, namai tampa sandarūs. Dėl prastos ventiliacijos drėgmė kondensuojasi ant sienų ir langų, smelkiasi į konstrukcijas. Įdrėkusios sienos ne tik gadina vidaus apdailą ir baldus, bet ir sudaro puikią terpę veistis pelėsiui. Be to, dėl per didelio santykinio oro drėgnio patalpose neįmanoma užtikrinti komfortiško mikroklimato.

Jeigu drėgmė ir persismelkia per išorinę sieną, ji atsimuša į šiltinamąjį ir išorinės apdailos sluoksnį. Tuomet čia susidaro vadinamasis rasos taškas – vieta, kurioje kondensuojasi drėgmė. Fasadas ima šlapti, ant jo atsiranda dėmės, atšoka tinkas, o kartais – ir armuojamasis sluoksnis. Spustėjus šalčiui, drėgmė virsta ledu, kuris sukelia įvairių mechaninių išorinių sluoksnių pažeidimų.

Perteklinė drėgmė namo vidaus patalpose susidaro ne tik statybos metu. Įvairūs buities darbai, tokie kaip maisto gaminimas ar skalbinių džiovinimas taip pat didina santykinį oro drėgnį. Net ir kvėpuodami žmonės išskiria daug drėgmės. Yra paskaičiuota, kad iš vieno namų ūkio į aplinką per dieną išgaruoja apie 10 litrų vandens. Ši drėgmė, jeigu jos nepašalina mechaninio vėdinimo sistema, kondensuojasi ant vėsesnių paviršių – išorinių sienų vidaus paviršiaus ir langų. Jei patalpoje vyrauja 19–22°C temperatūra, santykinis oro drėgnis turėtų siekti 40–60 proc.

Kai drėgmės per daug, būtina užtikrinti tinkamą jos pasišalinimą, kad ši nepažeistų nei pastato konstrukcijų, nei šiltinamojo, nei apdailos sluoksnių.

Suderinti visi komponentai

Tam, kad konstrukcijose susikaupusi drėgmė galėtų netrukdoma išeiti, dažniausiai įrengiami ventiliuojamieji fasadai. Tokios sistemos šiltinamajam sluoksniui dažniausiai naudojama vandens garams laidi mineralinė vata. Tačiau dažniau užsakovai būna linkę rinktis tinkuojamąją sistemą – pastarąją ne taip sudėtinga įrengti, ji yra pigesnė. Daug reikšmės geram rezultatui turi ir darbus atliekančių specialistų kvalifikacija, jų kruopštumas.

Kompanija „Baumit“ siūlo unikalų sprendimą – tinkuojamąją fasadų šiltinimo ir apdailos sistemą, leidžiančią pasišalinti drėgmei iš pastato konstrukcijų. „Baumit Open“ – tai sistema, kurios pagrindą sudaro specialios perforuotos polistireninio putplasčio (EPS) plokštės „Baumit OpenTherm“. Nors įprastas EPS yra mažai laidus vandens garams, „OpenTherm“ plokštėse esančios ertmės užtikrina gerą vandens garų laidumą. Per šias ertmes drėgmės perteklius netrukdomas prasiskverbia į pastato išorę. „Baumit Open“ sistema “kvėpuoja” panašiai kaip plytų mūras. Tačiau ši ypatybė nė kiek nepablogina šilumos izoliavimo charakteristikų, taigi patalpose išlaikomas komfortiškas mikroklimatas.

Sistemos apdailinė dalis – dekoratyvinis „NanoporTop“ tinkas. Jis užtikrina, kad „BaumitOpen“ sistema apšiltintas fasadas savaime nusivalo nuo purvo. Tinko sudėtyje yra aktyvių fotokatalizatorių, kurie, veikiant saulės šviesai, lietui ir vėjui, padeda fasadui nuolat išlikti švariam.

„Baumit Open“ sistemą sudarančius produktus sieja viena pagrindinė savybė – labai geras vandens garų laidumas. „Kvėpuojančios“ sienos padeda palaikyti optimalias gyvenimo sąlygas tiek žiemą, tiek vasarą. „StarContact White“ klijavimo ir armavimo mišinyje yra kvarcinio smėlio, todėl išdžiuvusio mišinio mikrostruktūra yra labiau porėta, taigi drėgmei lengviau pasišalinti iš šio sluoksnio.

„OpenTherm Reflect“ polistireno plokštėse yra daugybė mažų (maždaug 2–3 mm skersmens) skylučių, per kurias pasišalina drėgmė. Kadangi šias skylutes ir jose esantį orą iš abiejų pusių uždaro vandens garams laidus klijavimo ir armavimo mišinys, plokštės šiluminės ypatybės nė kiek nesuprastėja – iš esmės susidaro tokia pati uždara nejudančio oro sistema, kaip ir naudojant įprastą polistireninį putplastį. Be to, „OpenTherm Reflect“ plokštės padengtos specialia saulės šilumą atspindinčia „Open Reflect“ danga, kuri leidžia išvengti neretai fasado šiltinimo metu dėl saulės poveikio atsirandančių polistireno plokščių deformacijų, kurios sugadina fasado estetinę išvaizdą ir sutrumpina eksploatavimo laikotarpį.

Grunto „UniPrimer“ svarbiausia funkcija – pagerinti armuojamojo sluoksnio sukibtį su dekoratyviniu tinku. Jis yra pakankamai laidus vandens garams, todėl nekliudo drėgmei iš gilesnių sluoksnų keliauti pastato išorę.

Lyginant „Open Therm Reflect“ sistemą su kitomis tinkuojamosiomis sistemomis, būtina paminėti ir jos tvirtinimo „StarTrack“ smeigėmis, kurios neleidžia susidaryti šilumos tilteliams. Lankstūs ir platūs šių smeigių „lapeliai“ užtikrina didelę sukibimo jėgą. Svarbiausia šių smeigių ypatybė – jos neperduria termoizoliacinės plokštės kiaurai, todėl nesudaro prielaidų atsirasti šilumos tilteliams. Be to, jos tinka bet kokio storio termoizoliacinėms plokštėms tvirtinti.

Perforuotos „OpenTherm Reflect“ polistireno plokštės turi ir dar vieną didžiulį privalumą, kuris sutrumpina statybos laiką, – jas galima klijuoti ant nevisiškai išdžiuvusio mūro, fasadą šiltinti tuo pat metu atliekant ir „šlapius“ vidaus darbus. Darbai vyksta greičiau, kadangi nereikia laukti kol iš pastato vidaus pasišalina perteklinė drėgmė. Neretai statybininkai fasadus šiltina nelaukdami, kol konstrukcijos išdžius. Tačiau, pasirinkus drėgmei nelaidžias termoizoliacines medžiagas, vėliau galima susidurti su daugybe jau paminėtų problemų.

Gerina šilumines savybes

„Open Therm Reflect “ sistema apšiltintos konstrukcijos padidina pastato energinį naudingumą. Šiandien polistireno putplasčio šiluminės savybės yra geresnės už mineralinės vatos, todėl atitvaro aukštesnis energetinis naudingumas pasiekiamas su mažesniu medžiagos storiu. Polistireno plokščių „Open Therm Reflect“ šilumos laidumas (λ) – 0,031 W/(mK), t. y. jis mažesnis nei įprasto dažnai naudojamo EPS 70 ir mineralinės vatos.

„Open Therm Reflect“ sistema gali būti naudojama kaip mineraline vata šiltinto fasado alternatyva – gaunamas „kvėpuojantis“, vandens garams laidus fasadas, pasižymintis geresnėmis termoizoliacinėmis savybėmis.

Pasitelkus novatoriškas idėjas, renovuojamuose ir naujos statybos namuose su drėgmės keliamomis problemomis galima kovoti lengviau ir paprasčiau. Nauji fasado šiltinimo sprendimai leidžia supaprastinti bei pagreitinti fasado įrengimo darbus, sutaupyti laiko, lėšų, išvengti rūpesčių. Ir, be abejo, užtikrinti kokybę.

Įmonės adresas
Ukmergės g. 364, Vilnius,
LT-14190