Šilumos tiltelių galima išvengti inovatyviomis smeigėmis

Pasikeitę naujų pastatų statybos reikalavimai sujudino ir statybinių medžiagų rinką. Energinio naudingumo kriterijus ypač paveikė pastatų šiltinimą. Šiandien nebeužtenka vien užtikrinti šilumą patalpose, būtina maksimaliai mažinti ir šilumos nuostolius. Šiais laikais įrengiant fasadą naudojama tūkstančiai smeigių, tad, nors jos sukelia tik minimalius nuostolius, šie praradimai gali būti reikšmingi. Šilumos tiltelių galima išvengti inovatyviomis smeigėmis

Tačiau jau esama fasadų šiltinimo ir apdailos sistemų gamintojų, kurie gali pasiūlyti sprendinius, efektyviai eliminuojančius šilumos tiltelius ir ilgam užtikrinančius estetišką pastato išvaizdą. Neseniai pastatyti ar renovuoti pastatai praeivių akį traukia estetiškais spalvotais fasadais. Tokių namų gyventojai džiaugiasi šiltais būstais, komfortiškomis sąlygomis ir sutvarkyta aplinka. Tačiau kartais ant fasadų išryškėja vienodais atstumais matomi apskritimai. Juos lengviau pastebėti, esant drėgniems orams ar atšalus. Šių apskritimų atsiradimą specialistai dar vadina „boružėlės efektu“. Iš tiesų tai – smeigių galvutės. Jos nėra vien estetinis trūkumas, tai – ženklas, kad pastate patiriama šilumos nuostolių.

Kam reikalingi šie fasado elementai?

Pagrindinė smeigių funkcija – atlaikyti vėjo apkrovas, kitaip tariant, užtikrinti, kad termoizoliacinių plokščių nuo fasado neatplėš smarkus vėjas.

Smeigių skaičius pastatuose gali gerokai skirtis. Jis priklauso nuo to, kur stovi namas: jei vietovėje vyrauja stiprūs vėjai (pavyzdžiui, pajūrio regione), tai fasadams, o kartu ir smeigėms tenka didesnės vėjo apkrovos. Arčiau žemės vėjas būna silpnesnis, o aukštų pastatų viršutinėje dalyje ypač reikia užtikrinti fasado atsparumą didesnėms apkrovoms. Todėl šiltinant pastatus, kuriuos veikia didesnės, nei įprasta, vėjo apkrovos, smeigių reikia kur kas daugiau.

Apskaičiuojant reikiamą smeigių skaičių, svarbūs ir kiti veiksniai: gamintojo pateikti montavimo reikalavimai, šiltinamos konstrukcijos būklė, pagrindo medžiaga, naudojamo tinko mechaninės ypatybės ir fasado įrengimo technologija.

Šilumos tiltelis šiltinamajame sluoksnyje

Įprastai smeigėmis šiltinamoji medžiaga yra perveriama kiaurai, tarsi prikalama prie konstrukcijos. Nors savo funkciją šie elementai atlieka gerai, toks smeigių tvirtinimo būdas blogina pastato šilumines charakteristikas – jos tampa tiesioginiais šilumos tilteliais. Ir kuo daugiau smeigių naudojama, tuo didesnių šilumos nuotolių patiriama.

Šiuo metu pastatai šiltinami labai storu termoizoliacinės medžiagos sluoksniu – A+ energinio naudingumo klasės pastatuose jis siekia net keliasdešimt centimetrų, tad tenka naudoti itin ilgas smeiges. Kadangi jos turi atlaikyti ne tik vėjo apkrovas, bet kartu su šiltinamuoju ir apdailos sluoksniais – ir pastato judėjimus, turi būti tuo pat metu ir tvirtos, ir elastingos. Jei smeigės neatitinka šių reikalavimų, jos gali sulūžti – taip neretai nutinka dar montavimo metu, todėl dažniausiai naudojamos metalinės ar kombinuotos plastiko ir metalo smeigės, kurios yra gana laidžios šilumai.

Ilgą smeigę tinkamai įtvirtinti ir taip yra sunku, o kuo elementas ilgesnis, tuo didesnė tikimybė, kad ji sulūš. Tai – ne tik papildomos išlaidos bei laiko sąnaudos, bet ir nereikalingos skylės šiltinamojoje medžiagoje, taigi – ir šilumos tilteliai.

Kad šilumos nuostoliai per smeiges būtų kuo mažesni, jų galvučių paviršius įgilinamas į šiltinamąją medžiagą, pavyzdžiui, polistireninį putplastį. Jame išfrezuojama smeigės galvutės skersmens duobutė, tuomet smeigė įgręžiama į šiltinamąją medžiagą ir konstrukciją, o jos galvutė uždengiama specialia putplasčio „tablete“ – tokio pat storio kaip išfrezuotos duobutės gylis. Tinkamas smeigės įgilinimas ir uždengimas ypač svarbus, jei fasadas bus dengiamas plonasluoksniu tinku; netinkamai sumontuotos smeigės bus matomos per tinką – pasireikš jau minėtas „boružėlės efektas“.

Deja, net ir toks smeigių montavimo būdas nėra labai veiksmingas – termovizinėse nuotraukose jų vietos labai aiškiai matomos.

Tad ką daryti? Apie smeigių skaičiaus mažinimą negali būti nė kalbos, nes tai prieštarautų taisyklingai įrengto fasado reikalavimams, tačiau ir šilumos nuostolių niekas nenori patirti.

Fasado šiltinimo schema su „Baumit StarTrack“

1. Laikančioji konstrukcija

2. Senas tinkas (iki40 mm storio sluoksnis)

3. „Baumit StarTrack Orange“ smeigė(tvirtinimo gylis – 40 mm)

4. Klijavimo ir armavimo mišinys

5. Polistireninio putplasčio (EPS) plokštė

6. Armuojamasis sluoksnis su tinkliuku ir apdailos paviršius

SPECIALISTO KOMENTARAS: Jurgita Šniepienė Architektė, UAB „Dviejų grupė“.

Tenka matyti ne vieną netinkamai įrengto fasado problemą: aplink palanges nubėgusio vandens pėdsakai, išmetamųjų dujų, žiedadulkių ir sakų užteršti paviršiai, samanos šiaurinėje fasado pusėje, pratrūkusios lietaus kanalizacijos padariniai. Viena iš vizualiai labai matomų problemų – per tinką prasišviečiančios smeigės.

Netinkamai pasirinktos ir įtvirtintos smeigės ne tik gadina estetinį vaizdą, dėl tokio broko patiriama ir rimtų šilumos nuostolių. Anksčiau, iki įsigaliojant griežtiems energinio naudingumo reikalavimams, projektuojant nereikėdavo skaičiuoti šiluminių tiltelių, tad projekte smeigės visai nebuvo minimos. Tačiau per jas netenkama nemažai šilumos, kad būtų galima nekreipti dėmesio. Taigi dabar, kai reikia pasiekti A+ energinę klasę, projektuotojai skaičiuoja ne tik kiek smeigių reikia vienam kvadratiniam metrui šiltinamosios medžiagos pritvirtinti, bet ir smeigių šilumos tiltelių koeficientus.

Griežtėjantys energiniai reikalavimai natūraliai skatina projektuotojus ir rangovus pereiti prie pažangesnių smeigių, gaminamų iš šilumai mažai laidžių medžiagų.

1 Smeiges išdėstyti reikiamu atstumu patogu naudojant virvelę.
2 Gręžiamos kiaurymės gylis turėtų siekti bent 55 mm. Išlaikyti tinkamus atstumus tarp kiaurymių padeda specialus šablonas.
3 „StarTrack“ į kiaurymę spraudžiama ranka, kol atsiremia į pagrindą. Tuomet plaktuku iki galo įkalama plastikinė vinis.
4 „StarTrack“ išdėstomos grotelių principu.
5 Ant smeigių klijų skiedinys užtepamas 1–2 cm storio sluoksniu.
6 Tvirtinant termoizoliacinę medžiagą, klijų taškai ant plokštės ir smeigių gali nesutapti.

4 „STARTRACK“ SMEIGIŲ TIPAI:

„Baumit StarTrack Orange“ – universalios įsukamos smeigės, tinkamiausios betono, pilnavidurių blokelių, tuščiavidurių blokelių, akytbetonio konstrukcijoms. Maksimalus seno tinko sluoksnio storis – 40 mm.

„Baumit StarTrack Duplex“ specialiai pritaikytos dvigubos izoliacijos pagrindui – jos puikiai tinka renovuojamiems pastatams, kurie anksčiau jau buvo apšiltinti nedidelio storio (maksimalus esamos dangos storis – 90 mm) termoizoliacine medžiaga. Smeigę galima įsukti į betono, pilnavidurių blokelių, tuščiavidurių blokelių, akytbetonio konstrukcijas.

„Baumit StarTrack Blue“ idealiai tinka betono, taip pat pilnavidurių ir tuščiavidurių blokelių konstrukcijoms be jokios esamos dangos. Šias kalamas smeiges geriausia rinktis šiltinant naujai statomus pastatus.

„Baumit StarTrack Red“ kalamas smeiges ypač patartina naudoti šiltinant konstrukcijas iš tuščiavidurių blokelių, nors jos puikiai tinka ir pilnavidurių blokelių bei betoninėms konstrukcijoms. Maksimalus seno tinko storis – 40 mm.

Novatoriškos smeigės „StarTrack“

Fasadų šiltinimo ir apdailos sistemų gamintojai stengiasi pasiūlyti tokius gaminius, su kuriais minėtų problemų nebeliktų. Vieni tokių – inovatyvios „Baumit StarTrack“ smeigės, kurios radikaliai skiriasi nuo įprastų. Esminė šių smeigių ypatybė ta, kad jos nekerta šiltinamosios medžiagos – yra įsukamos arba įkalamos (atsižvelgiant į naudojamą tipą) tiesiai į sieną prieš klijuojant šiltinamąsias plokštes.

„StarTrack“ smeigių galvutės yra gerokai didesnio ploto nei įprastų, galvutė turi minkštus, lanksčius „sparnelius“. Montuojant galvutė padengiama tais pačiais klijais kaip ir šiltinamoji medžiaga. Kadangi sienoje smeigės išdėstomos kas 40 cm tiek vertikaliai, tiek horizontaliai (kiek tankiau montuojama kraštuose, palei cokolio profilį ir kitose didesnių apkrovų veikiamose vietose), didesnio ploto galvutės padidina šiltinamo paviršiaus ir termoizoliacinės medžiagos sukibties plotą. Fasadui tenkančios išorinės apkrovos perduodamos klijavimo ir armavimo mišiniui bei smeigėms, tik tuomet – laikančiajai konstrukcijai. Taigi „StarTrack“ smeigės užtikrina didelę sukibimo jėgą ir atsparumą plokštės atplėšimui nuo konstrukcijos.

„StarTrack“ smeigės ir jų montavimo būdas turi ir daugiau privalumų. Kadangi jas paslepia termoizoliacinės plokštės, nelieka nė menkiausios galimybės susidaryti šilumos tilteliams. Tad tokia pati (ar net didesnė) kaip ir įprastų smeigių laikančioji geba pasiekiama neprarandant šilumos, o kadangi smeigių reikia tikrai nemažai, tai su „StarTrack“ pasiekiama geresnių viso konstrukcijos „sumuštinio“ šiluminių charakteristikų.

Kaip minėta, „StarTrack“ smeigės nepažeidžia šiltinamosios medžiagos, jų nereikia įgręžti, užglaistyti galvučių, taigi sumažėja ir paviršiaus nelygumų tikimybė. O, naudojant tradicines smeiges, tenka nemažai laiko ir pastangų skirti nelygumams šlifuoti.

Ir, žinoma, – paprastesnis bei greitesnis montavimas. Kadangi smeigės montuojamos prieš klijuojant termoizoliaciją, lengva sužiūrėti, kad jos būtų išdėstytos tinkamais atstumais, reikiamu dažnumu ir tinkamose vietose (ne mūro siūlėse). O tai, kad vieno tipo „StarTrack“ smeigės tinka tvirtinant įvairaus storio šiltinamąsias plokštes, tik dar supaprastina darbų atlikimą, taigi sumažina klaidų tikimybę, sutrumpina montavimo laiką ir sumažina sandėliavimo išlaidas.

Naudojant įprastas smeiges, mechaniškai tvirtinti termoizoliacines plokštes galima tik jas priklijavus prie konstrukcijos. Kadangi šaltu oru šiltinamųjų plokščių klijuoti negalima – nėra statybinių mišinių, su kuriais būtų galima dirbti esant neigiamai aplinkos temperatūrai, darbus tenka stabdyti. O su „StarTrack“ galima nepaisyti orų sąlygų, šias smeiges tvirtinti į sieną galima net ir esant neigiamai aplinkos temperatūrai.

Įsigalioję aukšti energinio naudingumo reikalavimai, „YIT Kausta“ Konstruktorių technologų skyriaus vadovo Ramūno Narbunto manymu, „situaciją statybose apvertė aukštyn kojomis: pasikeitė instaliavimo technologijos, tobulėja ir pačios medžiagos, reikalingas daug storesnis šiltinamosios medžiagos sluoksnis, būtina užtikrinti sandarumą, pašalinti šilumos tiltelius... Tai, kas dar visai neseniai buvo naudojama, šiandien jau nebetinka“.

Akivaizdu, kad daugelį problemų gali išspręsti inovatyvūs produktai. Puikiu tokio gaminio pavyzdžiu R. Narbuntas laiko „StarTrack“ smeiges, kurios padeda atsikratyti krūvos fasado įrengimo bėdų: jos eliminuoja šilumos tiltelius, nesudaro sąlygų atsirasti „boružėlės efektui“, leidžia paankstinti ir pagreitinti fasado įrengimo darbus, o kartais – ir sutaupyti.

Tiek statant naują namą, tiek renovuojant senesnį, vienas pagrindinių darbų yra jo šiltinimas. Todėl ne vienos su pastatų šiltinimu susijusios problemos padedančios išvengti inovatyvios „StarTrack“ smeigės yra geriausias pasirinkimas:projektuotojams jos yra puiki priemonė, leidžianti išspręsti aktualiausią šių dienų problemą – užtikrinti pastato energinį efektyvumą; statytojui jos sudaro galimybę pateikti užsakovui ekonomiškai naudingesnius sprendimus; namo ar būsto šeimininkui – džiaugtis estetišku ir šilumą tausojančiu fasadu.

Įmonės adresas
Ukmergės g. 364, Vilnius,
LT-14190