Buitinių ventiliatorių tipai

Klausimas:
Mane domina buitiniai ventiliatoriai, kokie jų tipai? Kada jie montuojami, po kokių apdailos darbų?
Komentarai:
Buitiniai ventiliatoriai montuojasi po apdailos darbų, jei yra numatyta ventiliacinė anga šiam įrenginiui. Toliau yra daug gamintojų, galima rinktis pagal galingumą, dizainą, triukšmingumą.
Marius Raulinaitis, UAB IDV Group
Buitiniai lokaliniai oro šalinimo ventiliatoriai būna 2 tipų - ašiniai ir išcentriniai. Ašiniai ventiliatoriai yra skirti ten, kur oro išmetimo magistralėje nėra didelio pasipriešinimo. Dažniausiai jie tinka naudoti, kai oras išmetamas iš aptarnaujamos patalpos tiesiogiai per sieną į lauką arba oro išmetimo ortakis yra trumpas (iki 2 m). Labai dažnai ašiniai ventiliatoriai yra įrengiami klaidingai, pvz. daugiabučio namo 1-o aukšto WC. Tokioje vietoje įrengtas ašinis lokalinis ventiliatorius neatlieka jokio darbo. Jis tik sukasi bet nieko neištraukia, nes pasipriešinimas vėdinimo kanale yra didesnis, nei ventiliatorius gali nugalėti. Išcentriniai lokaliniai ventiliatoriai sukuria pakankamai didelį slėgį, todėl juos galima naudoti, kai oro išpūtimo kelias yra ilgas ir jame yra pasipriešinimų (alkūnių ar vėdinimo kanalo skerspjūvio sumažėjimų).
Optimaliausiais sprendimas yra pasirinkti ventiliatorių su keletu greičių. Tokie ventiliatoriai yra naudingi tuo, kad traukia nešvarų orą nuolatos (mažuoju greičiu), ir perjungiami į didesnį našumą, kai atsiranda tam poreikis. Kelių greičių ventiliatoriai gali būti valdomi aplinkos jutikliais (drėgmės, CO2, judesio) ir gali turėti integruotą laikmatį, užlaikantį didžiojo greičio veikimo intervalą.
Lokalinio ventiliatoriaus įrengimui reikia pasiruošti iš anksto. Turi būti pravestas ortakis nešvariam orui išpūsti, iki ventiliatoriaus montavimo vietos atvesti elektros laidai, ventiliatoriaus užmaitinimui ir valdymui, bei užtikrintas kompensacinio oro pritekėjimas iš gretimų patalpų. Oro pritekėjimas yra bene svarbiausias faktorius, kad lokalinis ventiliatorius atliktų jam skirtą darbą. Jei kompensacinio oro pritekėjimo nebus, tai ventiliatorius veiks tuščiai - nieko neištrauks. Visos vidinės durys turi būti su tarpeliu apačioje, kad netrukdytų orui judėti, kai yra uždarytos. Jei viskas yra pasiruošta iš anksto, tai lokalinis ventiliatorius įrengiamas atlikus pilną apdailą.
Gintaras, AVSA