Kokią stogo dangą pasirinkti?

Renkantis iš jau paruoštų namų projektų, labai svarbu yra atkreipti dėmesį į tai, kaip architektas suplanavo stogo dangą, kokia yra jos forma ir tipas. Todėl, kad svarbu yra atkreipti dėmesį ne tik į stogo dangos estetinį vaizdą, tačiau taip pat būtina pasidomėti, ar viskas atitinka sklypo lokalizacijos reikalavimus. Kokią stogo dangą pasirinkti?

Architektūrinių įmonių paruoštų namų projektų pasiūla pirkėjams yra didžiulė, apimanti plačią estetinių bei technologinių sprendimų gamą. Projektai yra sukurti taip, kad atitiktų skirtingo dydžio biudžetus, sklypų dydžius ir skonius. Tačiau projekto pasirinkimas - nelengva užduotis. Renkantis privalu atkreipti dėmesį į daugelį veiksnių, ne tik į tai, koks yra kambarių išsidėstymas ar garažo dydis, tačiau ir į tai, kokia yra stogo danga (forma ir tipas). Stogo danga - tai viena iš labiausiai pastebimų namo vietų, todėl ji privalo estetiškai patikti pirkėjams, tačiau negalima pamiršti ir tokių aspektų kaip: stogo dangos rūšis, stogo formos pritaikymas priklausomai nuo to, kur namas bus statomas.

Stogo danga

Peržvelgdami paruoštus namų projektus, retai atkreipiame dėmesį į tai, kokią stogo dangą suplanavo architektas. Tačiau juk būtent nuo stogo dangos tipo priklauso jo ilgaamžiškumas ir išvaizda, taip pat kaip ir kiti mažiau akivaizdūs aspektai - temperatūra ir triukšmo lygis palėpėje. Todėl rekomenduojame rinktis ilgaamžes medžiagas, tokias, kurios yra atsparios besikeičiančioms oro sąlygoms ir šalčiui. Šiuos poreikius tenkina, pavyzdžiui, keramikinė stogo danga. Be to, būtent nuo stogo dangos ir tinkamai panaudotos izoliacijos priklausys oro temperatūra palėpėje - jeigu nenorite, kad vasara ten būtų karšta, o žiemą negautumėte didžiulių sąskaitų už šildymą, rinkitės santykinai sunkios medžiagos stogo dangą, kuri neleistų lengvai tiek šiltam, tiek šaltam orui patekti į patalpą. Geriausiai tam tinka keramikinė danga su atitinkamo storio mineralinės vilnos apšildymu. Toks variantas užtikrina ne tik termoizoliaciją, bet ir akustinę izoliaciją. Kiekvienas kažkada turėjęs miegamąjį palėpėje žino, kiek nepatogumų kelia lietaus keliamas triukšmas, kai stogas yra padengtas lengva medžiaga, tokia kaip, pavyzdžiui, metalo lakštai.

Stogo forma

Kai pirkėjas nusprendžia, kuri stogo danga jam yra tinkamiausia, pakartotinai yra peržiūrimi namų projektai. Dauguma projektų iš anksto numato, kokia stogo dangos medžiaga bus naudojama namo statyboms, nes tai turi didelės įtakos kai kuriems techniniams sprendimams. Kai kurie stogų tipai smarkiai riboja stogo dangos pasirinkimą - ypač plokščias stogas. Namo projektas visada turi tam tikras gaires, į kurias privalo atsižvelgti tiek pirkėjas, tiek stogdengiai. Statybų metu negalima keisti stogo dangos prieš tai nepasitarus su architektu arba projektuotoju, nes tai gali pareikalauti pokyčių projekto struktūroje. Panašiai ir su kitais elementais - pirkėjas negali pats įsirengti langus stoge ar kitaip pakeisti jo struktūrą. Jeigu projektas buvo savavališkai modifikuojamas ir statybų metu atsirado klaidų, pirkėjas nelaimėtų teismo ir negautų draudimo.

Stogų kainos

Kalbant apie bet kokią investiciją, labai svarbus yra statyboms skirtas biudžetas. Vertėtų atsiminti faktą, kad kuo sudėtingesnė forma, tuo didesnės įgyvendinimo išlaidos. Stogas, susidedantis iš nedidelio plotmių skaičiaus ir neturintis daug dekoratyvinių elementų, reikalaus mažesnių išlaidų. Kitas elementas, svarbus skaičiuojant išlaidas, yra įvairūs konstrukciniai elementai, tokie kaip stogo langai, reikalaujantys papildomų sandarinimo medžiagų ir didesnių darbo sąnaudų apdorojant.

Pastato lokalizacija

Kitas svarbus klausimas, tai klimato sąlygos vietoje, kurioje yra planuojamos statybos. Jeigu pastatas bus atviroje erdvėje, pavyzdžiui, tarp dviejų miško fragmentų, reikia nepamiršti, kad tokiu atveju teks susidurti su stipriais vėjo gūsiais, dideliu kiekiu sniego ir lietaus kritulių.

Tokiais atvejais yra rekomenduojamas status stogas. Be to, jeigu namas yra netoli miško, egzistuoja didelė tikimybė, kad stogas apaugs sąmanomis. Tokiu atveju verta rinkitis glazūruotą stogo dangą, kuri dėl savo slidaus paviršiaus yra atsparesnė šiam reiškiniui. Tokia stogo danga savarankiškai nusivalo kritulių metu. Jeigu projekto pasirinkimo metu atsižvelgsite į šiuos kelis pagrindinius klausimus, stogas ilgus metus tenkins Jūsų reikalavimus.

Stogo dangos pavadinimas

Leistinas nuolydis laipsniais

"Classic" plieninė stogo danga

Nuo 5°

Čerpes imituojanti plieninė stogo danga

Nuo 14°

Trapecinio profilio plieninė stogo danga

Nuo 7°

Šiferis

Nuo 7°

Čerpės

Nuo 14°

Bituminės čerpelės

Nuo 12°

(Ši lentelė tėra orientacinio pobūdžio. Tikslesnę informaciją gausite nuvykę pas prekybininką).

Plieninės stogo dangos - viena iš dažniausiai pasirenkamų stogo dangų Lietuvoje. Joms būdingos įvairios formos, spalvos bei padengimas. Populiariausia iš jų yra čerpės imitacija. Sprendžiant dėl plieninės stogo dangos formos, patartina išsirinkti aukštesnės bangos profilį. Dėl to stogas atrodo solidžiau, o danga yra standesnė. Dažniausiai pasitaikantis profilio ilgis - 350 mm. Nuo jo priklauso ir stogo grebėstavimas. Plieninių stogo dangų padengimų yra įvairių, tačiau dažniausiai sutinkamas - polisteris. Statytojai jį pasirenka dėl nebrangios kainos. Pranašesnis yra puralas, kuris puikiai tinka pajūrio klimatui. Be to, garantija stogo dangai su tokiu padengimu yra ilgesnė. Plieninių stogo dangų spalvos pasirenkamos pagal RR ir RAL spalvininkus.

Plieninės stogo dangos privalumai:

  1. Greitas ir nebrangus montavimas;
  2. Mažas svoris (rąstiniams namams rekomenduojama sunkesnė stogo danga);
  3. Patraukli kaina;
  4. Gražus estetinis vaizdas.

Trūkumai:

  1. Barška, jeigu nenaudojama papildoma garso izoliacija;
  2. Jeigu yra nekokybiškai sumontuota (jokiu būdu negali buti pjaustoma obrazyviniais pjūklais), gali pradėti rūdyti;
  3. Didelės skardos sąnaudos dengiant netaisyklingų formų stogus.

Šiferis Lietuvoje yra pasiteisinusi stogo danga savo ilgaamžiškumu ir patikimumu. Viena iš šiferio sudėtinių dalių anksčiau būdavo asbestas, tačiau mokslininkams įrodžius, kad asbestas kenkia sveikatai, jis buvo pakeistas į sintetinį pluoštą, kuris nėra pavojingas, be to, dar geriau atlieka armavimo funkcijas. Šiferio formų bei spalvų pasirinkimas yra mažesnis negu plieninių stogo dangų. Gražiau atrodo mažesni lapai su didesnio aukščio bangomis, tačiau tokio stogo komplektacija yra gan brangi, nors estetinis vaizdas gražesnis. Didesni lapai naudojami ūkiniams pastatams. Šiuolaikinis šiferis yra nedegus, ekologiškas ir kvėpuojantis, o tai labai pagerina stogo ventiliaciją.

Šiferio privalumai:

  1. Gera garso izoliacija;
  2. Patraukli kaina;
  3. Nerūdija;
  4. Lengvas montavimas.

Trūkumai:

  1. Trumpa spalvos garantija (išblunka dažai) - tik 5 metai;
  2. Nedidelis formų ir spalvų pasirinkimas.

Bituminės čerpelės - viena iš populiauriausių stogo dangų Amerikoje. Pasižymi gražiu estetiniu vaizdu ir formų bei spalvų įvairove. Skaičiuojant stogo sąmatą, turime žinoti, kad renkantis bitumines čerpeles, papildomai reikės OSB3 plokštės bei pakloto, dėl ko stogo kaina labai pabrangsta. Nuolydžiui esant nuo 12 iki 18 laipsnių, paklotas dedamas per visą stogą, o jeigu nuolydis didesnis - tik stogo sudūrimo vietoje bei aplink kraštus.

Bituminių čerpelių privalumai:

  1. Didelis spalvų bei raštų pasirinkimas;
  2. Mažos sąnaudos dengiant netaisyklingų formų stogus;
  3. Gražus estetinis vaizdas.

Trūkumai:

  1. Dėl OSB3 ir pakloto poreikio vieno kvadratinio metro stogo kaina pabrangsta dvigubai;
  2. Samanoja (reikalingos specialios priemonės nuo samanojimo).

Čerpės nuo senų laikų pasižymėjo prabanga ir ilgaamžiškumu. Jų būna dviejų tipų: betoninės ir keraminės. Abiejų tarnavimo laikas yra labai panašus, tačiau skiriasi atspalvis, paviršius ir gamybos technologijos. Betoninės čerpės gaminamos iš pigmentuoto betono ir dažomos iš išorės. Yra betoninių čerpių rūšis su papildomu apsauginiu sluoksniu nuo išblukimo ir samanojimo. Tokios čerpės ilgus metus atrodo kaip naujos. Keraminės čerpės dažniausiai yra natūralaus molio spalvos. Gaminamos iš molinės masės. Gamintojai siūlo ir glazūruotas molines čerpes, kurių spalvų pasirinkimas yra didesnis.

Čerpių privalumai:

  1. Ilgas tarnavimo laikas;
  2. Platus spalvų ir formų pasirinkimas;
  3. Brabangi išvaizda;
  4. Tai danga, puikiai tinkanti rąstiniams namams.

Trūkumai:

  1. Reikalinga speciali konstrukcija;
  2. Brangios stogo komplektavimo detalės;
  3. Samanoja (reikalingos specialios priemonės nuo samanojimo).

Norėdami gauti detalesnės informacijos apie stogų rūšis, gamintojus bei dengimo technologijas, kreipkitės į mūsų komandą, mielai padėsime išsirinkti.

Įmonės adresas