Tapetai sienų dekoravimui

Įprasti ir jau gerai žinomi popieriniai, viniliniai, stiklo pluošto, tekstiliniai, natūralių medžiagų tapetai, įvairaus dydžio fototapetai – didžiulė pasirinkimo įvairovė, neribotos galimybės derinti jų tekstūras, spalvas ne tik tarpuavyje, bet ir su kitais interjero akcentais. Greitas ir nesudėtingas sienų, lubų padengimas tapetais bei galimybė keisti juos, jų spalvą kai tik užsinorėsite – pagrindiniai privalumai renkantis šią sienų dangą. Straipsnyje pateikiame informaciją apie esmines tapetų savybes , dangų ypatumus, pritaikymo galimybes individualioje erdvėje. Tapetai sienų dekoravimui

Tapetai – nuo seno žinoma ir plačiai paplitusi patalpų dekoravimo priemonė. Tapetuojant galima užmaskuoti nedidelius sienų defektus – įtrūkimus, nelygumus, sukurti prabangos įspūdį erdvėje, pagyvinti vidaus interjerą. Renkantis bet kokio tipo tapetus, svarbiausia nepamiršti įvertinti sienų būklę. Jei sienų tinkas yra senas, linkęs skilinėti, geriausia rinktis stiprius tapetus, kurie atitiktų apsauginio sluoksnio funkciją. Tokiomis savybėmis pasižymi stiprūs viniliniai tapetai. Tačiau tam, puikiai gali tikti ir popieriniai tapetai su vinilo sluoksniu. Tačiau apie viską – nuo pradžių.

Popieriniai tapetai, tai tapetai, gaminami iš viengubo ar dvigubo popieriaus. Žinoma, viengubo popieriaus tapetai, lyginant su pastaraisiais dvigubo, yra kur kas plonesni. Tiesa, tai gali būti įvardijama ir kaip tapetų privalumas – dėl to juos gali būti kiek lengviau klijuoti. Tačiau kita vertus, tokie tapetai kur kas greičiau plyšta. Tai būtina turėti galvoje ne tik mąstant apie tapetų eksploataciją, bet ir klijavimo darbus, mat klijais sudrėkintus tokius tapetus, klijuoti reikia itin kruopščiai ir atsargiai. Kiek brangesni už viensluoksnius, dvisluoksniai popieriniai tapetai, kitaip dar vadinami dupleksiniais, yra pagaminti naudojant du popieriaus sluoksnius. Vienas jų, kokybiškesnio popieriaus, yra marginamas, kitas – puresnis, suteikia pagrindą ir itin gerai sugeria klijus. Būtent todėl, dvisluoksniai popieriniai tapetai geriau prilimpa prie sienos Šių tapetų privalumas – nuplėšus viršutinį tapeto sluoksnį, ant sienos likusios apatinio galima klijuoti naujus. Popieriniai tapetai – ekologiškiausi, lengvai praleidžia drėgmę. Dėl šios ypoatybės, popieriniais tapetais dengtos sienos, yra linkę mažiau pelyti, sugerti drėgmę.

Vinilinai tapetai
dažniausiai pasirenkami todėl, jog lyginant su popieriniais, yra gerokai atsparesni mechaniniam poveikiui. Kartu, šios rūšies tapetus lengva plauti, jie atsparūs ultraviolatiniams saulės spinduliams, todėl kur kas lėčiau blunka. Vinilinių tapetų paviršiuje atspausta smulki šilkinė faktūra turi šilko blizgesį, kuris tapetams suteikia papildomo estetinio grožio. Vinilinius tapetus lengva valyti, plauti, jie gali būti dažomi. Visgi, vinilinių tapetų nepatariama klijuoti ant drėkstančių sienų, kadangi šie tapetai gerai sugeria drėgmę, todėl su laiku gli pradėti pelyti.

Stiklo pluošto audinio tapetai, taip pat kaip ir anksčiau minėtieji popieriniai tapetai, yra sudaryti iš stiklo pluošto gijų, yra vieno ar dviejų sluoksnių. Pastarieji dvisluoksniai stiklo pluošto audinio tapetai, yra sudaryti iš stiklo pluošto ir popieriaus sluoksnio, viensluoksniai, kadangi yra plonesni, papildomai apdirbami. Stiklo pluošto audirnio tapetai standartiškai yra naudojami kaip faktūrinis, sienos paviršių armuojantis pagrindas. Šis pagrindas, vėliau yra dažomas. Stiklo pluošto audinio tapetais paviršiai yra ne tik dekoruojami. Stiklo pluošto tapetus dažniausiai rekomenduojama riktis norins greitai suremontuoti suskilinėjusias ar nelygiai nutinkuotas sienas, paslėpti betono plokščių sūsidurimus. Tad juos rekomanduojame rinktis, kai reikia greitai suremontuoti suskilinėjusias nelygiai nutinkuotas sienas, paslėpti plokščių sudūrimus ir kitais panašiais atvejais. Tokius tapetus, po klijavimo, geriausia padengti lateksu ar dažais. Jie – ilgaamžiai, nepralaidūs drėgmei, gali būti perdažomi iki dešimties kartų.

Tekstiliniai tapetai
, arba kitaip tiesiog tekstilinė sienų danga, sienų apmušalai – prabangus pasirinkimas, tinkantis iškirtinio interjero būstuose. Tekstilinei sienų dangai gaminti, dažniausiai naudojamos šildo, lino, viskozės medvilnės, lino medžiagos. Tokių dangų gamybos procese, minėtieji natūralaus pluošto audiniai yra maišomi su sintetiniais. Taip gaunamas dvisluoksnis pagrindas, kurio viršuje – natūrali medžiaga, apačioje – sintetinis, vadinamasis flizelino, pagrindas. Standartiškai, tekstiliniai tapetai yra impregnuoti antistatine, dulkes atstumiančia medžiaga. Tekstiliniai tapetai reikalauja kur kas didesnės priežiūros, ne anksčiau minėtieji tapetai. Jie neatsparūs mechaniniam poveikiui, negali būti valomi drėgnu būdu, turi būti saugomi nuo dulkių. Visgi, jų išvaizda, priežiūra skirtą laiką ir jėgas, atperka su kaupu.

Natūralių medžiagų tapetai
, tai tapetai, pagaminti tik iš natūralių komponentų. Jie gali būti gaminami iš augalinio pluošto (bambuko tekstūros, dziuto, lino, nendrių ir pan.), neaustos tekstilės, laminuoto popieriaus, viskozės ir poliamido. Tokių tapetų paviršius, siekiant jį apsaugoti nuo nepageidaujamo teplumo, standartiškai yra dengiamas specialia, nuo tepimosi apsaugančia danga. Ši danga leidžia ne tik apsaugoti tapeto tekstūrą. Kartu ši speciali apsauga leidžia natūralių medžiagų tapetus plauti drėgnuoju būdu.

Fototapetai
– naujovė tapetų rinkoje. Šie tapetai gali būti gaminami iš vinilo ir flizelino, ar – tik flizelino. Esminis tokių fototapetų privalumas – galimybę pasirinkti paveikslą, kurį norite matyti savo būsto erdvėje. Visos fototapetams naudojamos nuotraukos (kurios gali būti ir Jūsų asmeninės) yra spausdinamos ant aukštos kokybės vinilinio popieriaus. Šis popierius pasižymi atsparumu tiesioginiams saulės spinduliams bei plovimui. Fototapetas – ne tik originalus, bet ir praktiškas pasirinkimas, galintis efektingai pagyvinti virtuvės, miegamojo, poilsio kambario sienas. Tokie tapetai gali būti tinkami dekoruoti visa sienai, tik jos daliai, spintoms, pertvaroms, durims. Nors jie gana ilgai nesusidėvi, nėra itin tinkami drėgnoms patalpoms, kadangi laikui bėgant, gali pradėti pelyti.

Kalbant apie tapetų derinimą įvairios stilistikos interjeruose, būtina paminėti, jog svarbu nepamiršti, kad pasirinkta sienų spalva ir tekstūra, taps vyraujančia interjero detale. Dėl to, stenkitės, jog ilgainiui sienų dangos raštai ar spalva nepradėtų erzinti, greit nepabostų. Stenkitės skirti laiko tapetų priežiūrai, ypatingai jei tai – tekstiliniai ar natūralaus pluošto tapetai.
Žinoma, neapsieisime be patarimo sienų dangą, t.y. tapetus rinktis pagal tai, kokio stiliaus baldus ketinate įsigyti. Atsižvelkite ir į erdves. Didesnėms glite rinktis sodresnių spalvų tapetus, tuo tarpu mažesnėms, kur kas labiau tiks pastelinių spalvų tapetai ar sienų apmušalai. Atminkite, jog apgalvotai formuojamas vieningas, spalviškai derantis interjeras – esminis stilingo ir originalaus būsto savininko siekis.