Ką reiškia osmosinių filtrų žymėjimas

KĄ REIŠKIA SIMBOLIAI RO3, RO5, RO6? Ką reiškia osmosinių filtrų žymėjimas

Be osmosinės membranos, RO sistemose yra papildomų pirminių filtrų, kurie valo vandenį nuo didesnių priemaišų, kol jis pasiekia membraną. Be jų membrana labai greitai užsikimštų. Kiti - antriniai filtrai dedami po osmosinės membranos. Kai kurių gamintojų naudojami žymėjimai RO3 arba RO6 reiškia, kad sistemą sudaro atitinkamai trys arba šeši filtravimo etapai (įskaitant osmosinę membraną).

KĄ REIŠKIA SKAIČIAI SISTEMŲ PAVADINIMUOSE, PVZ.: 50GPD, 75GPD?

Osmosinės membranos veikia skirtingai. Membranų pavadinimuose (o kartais ir visos sistemos pavadinime) gamintojai nurodo membranos pralaidumą vienetais, vadinamais GPD. Tai yra vandens kiekis galonais, kurį galima pagaminti per dieną (galonai per dieną). 1 galonas yra maždaug 3,785 litrai. Pavyzdžiui, 75GPD reiškia, kad ši membrana per dieną gali pagaminti daugiausia 285 litrus švaraus vandens. Padalinus tai iš 24 valandų, gauname beveik 12 litrų per valandą rezultatą.

Reikėtų prisiminti, kad tai yra maksimali vertė, išbandyta idealiomis sąlygomis ir priklauso nuo pvz. vandens temperatūros ir slėgio, taip pat membranos nusidėvėjimo. Praktiškai vandentiekio vanduo yra daug šaltesnis, nei tas, kurį gamintojas naudoja bandymams. Dažnai faktinis našumas gali būti tik pusė deklaruojamo našumo.

Daugelyje RO sistemų gali būti papildomai įrengtas vandens slėgį didinantis siurblys. Toks siurblys užtikrina stabilų sistemos veikimą. Sistemos su siurbliu veikimo netrikdo vandentiekio vandens slėgio ir temperatūros pokyčiai, ir tokiu būdu išgaunamas maksimalus vandens srautas. Šis sprendimas ypač rekomenduojamas ten, kur vandentiekio vandens slėgis yra žemas, arba jeigu vanduo tiekiamas iš šulinio.

DEKLARUOJAMAS IR FAKTINIS OSMOSINIŲ MEMBRANŲ EFEKTYVUMAS

Prieš keliolika metų 24 GPD našumo (šiek tiek daugiau nei 90 litrų per dieną) membrana buvo laikoma pakankama keleto žmonių šeimai. Šiandien 50 ir 75 GPD, o vis dažniau ir 100 GPD membranos, laikomos standartinėmis. Kuo didesnė membranos talpa, tuo greičiau ji pagamina tam tikrą kiekį vandens. Tačiau šiais laikais, vis dažniau rekomenduojami įrenginiai su vis didesnio našumo membranomis.

Tačiau kartais vartotojui reikia dar daugiau vandens ir staiga paaiškėja, kad membrana neapdoroja tiek, kiek deklaruoja gamintojas. Kodėl?

KELETAS FAKTŲ APIE OSMOSINES MEMBRANAS

1°C sumažėjus tiekiamo vandens temperatūrai, membranos efektyvumas sumažėja 3%.
Membrana pilną efektyvumą pasiekia, kai vandens temperatūra yra 32°C. Jeigu čiaupo vanduo yra 10°C žemesnis (22°C), membranos našumas sumažės net 30%, o tai reiškia, kad 100 GPD (385 litrų per dieną) našumo membrana apdoros 70 litrų vandens mažiau (maždaug 270 litrų vandens). Taip pat verta prisiminti, kad žiemą vandens temperatūra vandentiekyje nukrinta net iki 5°C.

Tiekiamo vandens slėgio svyravimai sumažina efektyvumą

Mažiausias rekomenduojamas osmosinėms membranoms slėgis yra 2,8 baro. Ar to pakanka, kad membrana veiktų efektyviai? Iš esmės taip, bet tada nereikėtų tikėtis, kad membrana veiks visu pajėgumu. Ar membrana veiks esant žemesniam slėgiui? Yra įrenginių veikiančių kai slėgis yra šiek tiek didesnis nei 2 barai - membranos veikia, tačiau išmeta daug daugiau vandens į kanalizaciją, o ir apdoroto vandens kokybė - blogesnė.

Kuo didesnis tiekiamo vandens druskingumas, tuo labiau mažėja našumas

Neapdoroto vandens druskingumu vadinamas vandenyje ištirpusių komponentų (druskų), kurios patenka į membraną, kiekis. Tai labai svyruojantis parametras ir visur skirtingas. Kuo didesnis druskingumas, tuo membranos darbas sudėtingesnis - reikia išfiltruoti daugiau dalelių. Todėl vandenyje, kurio druskingumas yra 100 ppm (1 ppm = 1 druskingumo vienetas), membrana veiks geriau nei vandenyje, kurio druskingumas yra 300 ppm. Vandens druskingumą ir membranos apdoroto vandens kokybę galima išmatuoti TDS skaitikliu. Vidutinis vandens druskingumas Lietuvoje yra apie 300 ppm.

Vandens talpykla sukuria priešinį slėgį

Švaraus vandens talpyklos padalintos į dvi dalis: vienoje iš jų yra oras (paprastai 0,5 baro), kitoje kaupiamas membranos apdorotas vanduo. Viduryje - guminė diafragma. Didėjant švaraus vandens kiekiui, diafragma lenkiasi, oras susispaudžia. Kai atidarome filtro čiaupą, suspaustas oras stumia vandenį į čiaupą. Didelis vandens kiekis talpykloje ir suspaustas oras apsunkina membranos darbą - todėl padidėja vandens išmetimas į kanalizaciją.

Kiti faktai

Osmosinių membranų bandymai ir efektyvumo tikrinimas atliekami kontroliuojamomis sąlygomis: pastovi vandens temperatūra (32°C), pastovus slėgis (priklauso nuo gamintojo - apie 4,5–5 barai) ir vandens druskingumas (dažniausiai 100 ppm). Bet koks šių verčių pokytis keičia diafragmos darbą. Reikia nepamiršti, kad membranos tikrinamos nepertraukiamai, t.y. gamina vandenį iškart, nenaudojant išsiplėtimo indo (rezervuaro vandeniui kaupti), todėl nesukuriamas priešinis slėgis.

KOKIE SPRENDIMAI?

1. Gal laikas keisti membraną?

Jei įrenginį naudojote jau kurį laiką, apsvarstykite galimybę pakeisti membraną. Tai ne tik efektyvumo, bet ir apdoroto vandens kokybės klausimas.

2. Investuokite į modernų įrenginį!

Pasirinkite modernią atvirkštinio osmoso sistemą. Šiuolaikiniai įrenginiai turi didelio efektyvumo membranas, švarų vandenį gamina tiesiogiai (nereikia švaraus vandens kaupimo indo), pasižymi tuo, kad į kanalizaciją išmeta mažiau vandens ir užima tikrai mažai vietos (net 2/3 mažiau nei tradicinės sistemos). Jei nežinote, ką pasirinkti, ar ieškote individualaus sprendimo - paskambinkite mums.

Įmonės adresas
P. Višinskio g. 102, Kaunas
Įvažiavimas iš J. Žemgulio g.