Klijuoto tašo namų gamyba ir statyba

Klijuotas tašas atsirado maždaug prieš 30 metų ir greitai išpopuliarėjo medinės statybos pramonėje. Daugiausia klijuoto tašo namų pastatyta Suomijoje, Japonijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir  Vokietijoje. Klijuoto tašo namai turi keletą privalumų, lyginant su rąstiniais ir masyvios medienos namais. Gerai išdžiovinto klijuoto tašo drėgnumas yra apie 10-12 %, todėl jis yra žymiai tvirtesnis ir mažiau linkęs į galimus geometrinius pakitimus. Tokių pastatų „sėdimas“ neviršija 1 %, o tai suteikia galimybę labai greitai pagaminti, pastatyti ir iš karto įsikurti bei naudoti medinį namą. Taigi, nereikia laukti, kol namas „susistovės”.

Klijuoto tašo gamybos technologija
Iš pradžių rąstai  yra išpjaunami į lameles, kurios kruopščiai išdžiovinamos aukštos kokybės džiovinimo kamerose. Skirtingai nuo masyvą, lameles išdžiovinti yra paprasčiau, todėl džiovinant pasiekiamas mažesnis drėgnumas ir pati mediena išdžiūna kokybiškiau.

Lamelių išilginis klijavimas
Pasibaigus džiovinimo ciklui, mediena yra optiškai apžiūrima. Nekokybiškos ir pažeistos dalys yra išpjaunamos optimizavimo staklėmis. Kad lamelė įgautų reikiamą geometrinę formą, reikalingas kalibravimas. Po kalibravimo visos lamelės klijuojamos pagal reikiamą ilgį.
Lamelių klijavimui naudojami dvikomponenčiai melamino – karbamido klijai. Svarbu, kad klijai atitiktų ES standartą, skirtą klijams, naudojamiems krūvį nešančioms konstrukcijoms gaminti. Klijų maišymas ir užnešimas ant lamelių yra kompiuterizuotas. Todėl klijų ir kietiklio santykis idealiai atitinka nustatytą poreikį. Tai leidžia išvengti klijų ir kietiklio proporcijų neatitikimo. Melamino – karbamido klijai yra atsparūs ne tik drėgmei, bet ir vandeniui. Tokiu būdu suklijuota lamelė gali būti naudojama ne tik vidaus patalpose, bet ir lauko statiniams.Klijuoto tašo namų gamyba ir statybaTašo klijavimas

Suklijavus medieną reikiamais ilgiais, lamelės yra kartu ir obliuojamos, ir automatiškai užliejamos klijais sekančiam procesui. Tam, kad klijuotas tašas būtų pagamintas kokybiškai, laikantis visų technologinių normų, klijų užliejimo procesą turi valdyti kompiuterizuotos staklės. Tokiu būdu yra išvengiama žmogaus padaromų klaidų ir netikslumų. Tad automatinio klijų užliejimo procesą taip pat valdo kompiuterinės staklės. Šiam procesui naudojama dvikomponentė vandens pagrindo emulsija su izacijonato kietikliu. Reikalingi atsparūs vandeniui klijai, tad konstrukcijos yra naudojamos tiek viduje, tiek ir lauke, bei agresyvios aplinkos sąlygomis (kur yra padidintas drėgnumas, t.y. baseinai ir kt.).

Lamelių presavimas

Užliejus reikiamą kiekį klijų, visos lamelės sudedamos į hidraulinį presą. Hidraulinio preso užkrovimo laikas yra apie 12 min. Didelė sparta reikalinga tam, kad nebūtų pažeista klijavimo technologija. Prese suspaustos lamelės laikomos atitinkamą laiką. Išėmus sijas iš preso, jos paliekamos 24 valandoms stovėti iki visiško klijų išdžiūvimo. Praėjus parai laiko atliekamas obliavimas, medinės sijos obliuojamos ir profiliuojamos.

Tašo frezavimas

Obliuotas ir profiliuotas tašas toliau apdirbamas staklėmis. Padaroma kertė (sąspara), išgręžiamos skylės, reikalingos elektros instaliacijai, jungtukams, rozetėms. Frezos pagalba paruošiamos vietos elektros paskirstymo skydams. Išfrezuojamos perdengimo sijos, gegnės.Klijuoto tašo namų technologijų privalumai
Klijuotas tašas – tai ekologiškai švari, atitinkanti aukščiausius technologinius reikalavimus statybinė medžiaga. Namuose, pastatytuose iš šios statybinės medžiagos, vyrauja geras klimatas. Oras šiuose namuose įgauna ypatingas savybes, t.y. žmonės mažiau serga kvėpavimo takų ligomis, alerginiais susirgimais. Klijuoto tašo namuose nebereikalinga brangiai kainuojanti priverstinė ventiliacija. Tokiems namams nereikia papildomos nei išorinės, nei vidinės apdailos, kadangi montuojant klijuotus tašus vieną ant kito, jie gula labai tolygiai, tvirtai susispaudžia ir gerai fiksuojasi, tampa lyg monolitas.

- klijuotas tašas nekeičia savo formos visą naudojimo laiką;
- yra stipus ir tvirtas;
- mažai pralaidus šilumai;
- mažai sėda;
- neskyla;
- turi aukštą apdailos kokybę;
- sumontuojamas ir pritaikomas naudojimui per trumpą laiką.

Taigi, galima teigti, kad klijuoto tašo namai apjungia ne tik natūralumo ir ekologijos, bet ir modernumo bei praktiškumo aspektus.