Lauko baldų restauravimas ir priežiūra

Klausimas:
Kokios priemonės būtų geriausios seniems lauko baldams restauruoti? Kaip lauko baldus prižiūrėti, kad jie nebluktų nuo saulės ir drėgmės?
Komentarai:
Pirmiausia reikia žinoti iš kokio medžio yra pagaminti baldai. Paprastai lauko baldai būna iš kietmedžio. Jei baldai pagaminti Lietuvoje - tikriausiai bus iš ąžuolo, jei užsienietiški - gali būti ir Lietuvoje neaugančių medžių mediena. Pagal tai, koks medis panaudotas baldų gamybai, galimi keli restauravimo variantai. Jei medis „nebrangus" ir galimybės leidžia - reikėtų pažeistus ar papilkėjusius paviršius nušlifuoti iki gryno medžio, gerai nuvalyti dulkes ir alyvuoti. Lauko sąlygomis geriausia medienos apsauga - alyvavimas. Čia vėlgi reikia nepamiršti, kad bet kokio aliejaus naudojimas gali sugadinti medinius paviršius. Todėl patarčiau naudoti tik tam skirtas medžiagas. Viena iš tokių galėtų būti Rubio Monocoat Duo System - dviguba sistema naudojama mediniams paviršiams, skirtiems lauko salygoms, apdoroti. Šios sistemos sudedamosios dalys yra spalvotas gruntas (24 standartinės spalvos) ir atitinkamos spalvos alyva skirta vertikaliems paviršiams arba dvikomponentė skaidri alyva naudojama horizontaliems paviršiams. Pirmiausia naudojamas Spalvotas Rubio monocoat gruntas, kurio pigmento sudėtyje esančios nano dalelės prasiskverbia i celiuliozės molekulės vidų ir tenai deaktyvuoja laisvuosius radikalus. Taip yra maksimaliai pristabdomas kenksmingas saules UV spindulių poveikis mediniam paviršiui. Taip pat grunte esantys priedai leidžia apsaugoti medieną nuo pelėsių. Gruntui susigėrus ir išdžiūvus (o tai įvyksta maždaug per 1h) galima naudoti antrą sistemos komponentą - alyvą. Alyva suteikia paviršiui hidrofobiškumą ir neleidžia vandeniui patekti į medienos vidų. Čia jau reiktų atsižvelgti ir į tai, kokios paskirties yra baldas. Jei restauruojame stalą, suolą ar gultą, tai po gruntavimo reiktų naudoti dvikomponentę skaidrią alyvą - ji yra atsparesnė trinčiai. Jei restauruojame baldus, ant kurių nesėdėsite ar nevaikščiosite - kitaip tariant nebus horizontalaus, o tik vertikalus paviršius - reiktų naudoti tos pačios spalvos kaip ir gruntas alyvą skirtą vertikaliems paviršiams.Jei medis yra „brangus", jo paviršių geriau atnaujinti ne šlifuojant, o naudojant specialius valiklius, kurie savo sudėtyje neturi chloro. Tokiu būdu mediena atgauna savo natūralią išvaizdą. Alyvuotus paviršius reikia prižiūrėti taip, kaip nurodo restauravimui panaudotų medžiagų gamintojas. Svarbiausia laiku sutvarkyti pažeistas, ar supurvintas vietas, neleisti nešvarumams ilgainiui įsigerti į medžio paviršių.
Nerijus Zubrys, Tonacija, UAB
Sodo mediniai dekoratyviniai elementai nuo drėgmės, temperatūros ir vėjo gali prarasti spalvą, formą, todėl padenkite juos impregnantu, skirtu medienos apsaugai.
Eksploatuojant baldus lauko sąlygomis, patariame juos laikyti pastogėje. Žiemą medinius baldus reikia įnešti į pastato vidų arba laikyti terasoje su stogeliu. Įnešti į vidų baldus svarbu tam, kad jie neįtrūkinėtų. Po žiemos medis bus tokios pat malonios išvaizdos, kaip ir praėjusią vasarą.
Kartą per 2-3 metus medinius baldus patartina nuvalyti ir perlakuoti arba padengti specialia, medžiui skirta alyva, impregnantu.
Rimas Noreika, DURIMA, UAB
 
Sritis:
Sritis: