Rąstinio namo įrengimas ir interjero apdaila

Šiandien interjero dizainas tai ištisas mokslas, sudėtingas ir daugiapusis. Interjere svarbu viskas: spalvų suderinamumas, naudojamos medžiagos ir jų tekstūra, šviesos kritimo kampas, patalpų ir baldų jose išsidėstymas...
Tačiau iki tol kai reikės išdėstyti baldus ir sustatyti asmeninius daiktus į savo vietas, Jums reikės praeti pakankamai nelengvą ir sudėtingą pasirinkimų kelią. Kokias apdailos medžiagas pasirinkti rąstinių sienų apdailai? Kokias grindis kloti? Kokią apšildymo sistemą naudoti? Kokius langus ir duris montuoti? Kokias pertvaras ar lubas daryti? Kaip įrengti san. mazgą? Kokie bus laiptai? Šiuos klausimus galima vardinti be galo. Rąstinio namo įrengimas ir interjero apdaila


Mes taip įpratome gyventi akmeniniuose namuose, kad sunkiai begalime įsivaizduoti , kad gali būti ir kitaip. Todėl dažnai statydami rąstinį namą, mes perkeliame savo stereotipus medžiagų ir interjero pasirinkime. Arba, atvirkščiai, metames į kitą kraštutinumą, stengdamiesi naudoti tik naturalias medžiagas, jei jau turime tokią galimybę.

Interjero apdailos medžiagos
Prieš pasirinkdami apdailos medžiagas ir interjero elementus, bandykime kartu išsiaiškinti kai kuriuos klausimus. Taigi rąstinę namo dalį ir stogą jums sumontavo. Pirmas dalykas kurį jus turite nuspręsti - tai kokias rąstinės sienų apdailos medžiagas naudosite. Nepatariame naudoti medžiagas sudarančias plėveles ant rąstinių paviršių. Jūs lyg įvelkate medieną į plėvelę, neleisdami medienai kvėpuoti. Naudokite medienos dažus - įsigeriančius impregnantus, kurie ne tik suteikia medienai norimą atspalvį, bet ir leidžia jai kvėpuoti, apsaugo nuo biologinių kenkėjų, atmosferos bei saulės poveikio.

Sienų dažymas

Prieš tai kai pradedate sienų apdailą, padarykite bandomajį tepimą. Jei nesijaučiate tikras del atspalvio – pradėkite nuo šviesenio, nes visada lengviau vėliau medinį paviršių patamsinti, nei atvirkščiai. Atminkite, kad skirtingi medienos paviršiai skirtingai įgeria dažus. Netgi tas pats rąstas, priklausomai nuo to ar jis pjautas, obliuotas ar šlifuotas, gali įgyti skirtingą atspalvį. Todėl jeigu nusprendėte sieną obliuoti ar šlifuoti – darykite tai visame paviršiuje, kad vėliau nesigautų skirtingi atspalviai ant vienos sienos. Dažant nesustokite nudažę puse paviršiaus, pratesę darbą sekančią dieną, garantuotai turėsite nors nežymų, bet skirtingą atspalvį. Patariame net teptuką naudoti tą patį, kurį naudojojte tepdami pavyzdį.

Jei prieš tepant dažais pastebėjote, kad Jūsų sienos patamsėjo, ar atsirado pamėlinijimų, tai nėra didelė problema ir dažniausiai ne gamintojų brokas. Tokiais arvejais naudokite balintojus. Jų pagalba nesunkiai, nutepus vieną ar du kartus, galima atsatyti medienos spalvą.
Dažus tepkite ne mažiau kaip du kartus tiek viduje, tiek įšorėje ir būtinai neužmirškite tų vietų, kurios po galutinės apdailos, nesimatys. Jas reikia apdirbti impregnantais ypač kruopščiai. Nes uždengus panelėmis, dailylentėmis ar plytelėmis vėliau prieiti prie galimai pažeistų biologiniais kenkėjais vietų bus praktiškai neįmanoma.
Jeigu įsigijote medienos dažus, kurių instrukcijoje rekomenduojama prieš tai naudoti gruntą – napagailėkite pinigų ir atlikite ir šią procedurą. Nuo to kaip jus impregnavote rąstines namo sienas priklauso namo ilgaamžiškumas ir kaip ilgai Jūsų namas atrodys dekoratyviai. Naudojant gerus dažus sekantį kartą impregnuoti reikės gal tik po 15-20 metų. Del to gerai išnagrinėkite dažų naudojimo instrukcijas ir pasikonsultuokite keliose prekybinėse įmonėse, o ne pirkite pirmoje pakeliui pasitaikiusioje, kur Jums patiko kaip vadybininkas giria savo prekę. Neužmirškite kad tai jo darbas, o pasirinkti turite Jus pats.

Langai ir durys
Sekantis klausimas kuris jums kyla tai kokius langus ir lauko duris pasirinkti. Šiuolaikiniai gaminami langai gali būti atidaromi į vidų („euro“) arba išorę („skandinaviški“). Abi šios sistemos turi savų privalumų. „Euro“ gali atsidarynėti keliomis padėtimis, „skandinaviški“ atidaryti neužima vidaus erdvės. Atkreipkite dėmesį kad langų montavimas rąstiniuose namuose turi savų įpatumų. Išpjautų angų šonuose esančių rąstų galuose (angokraščiuose), langų ar durų statramsčiui („šliaužikliui“) įstatyti išpjaunamas griovelis į kurį įstatomas bruselis, prie kurio vėliau tvirtinama lango konstrukcija. Būtent konstrukcija, lango rėmo negalima tvirtinti tiesiai prie rąsto, nes rąstams sėdant langas gali būti pažeistas. Langai surenkami tvirtinant juos prie indėklų (langų praplatinimų) ir gauta konstrukcija su medvarščiais tvirtinama prie statramsčių. Apvadai irgi montuojami tik prie lango konstrukcijos, kad netrukdytų sėdimui. Indėklai gali buti naudojami kelių rušių, kaip parodyta brežinukuose.
Pasirenkant įmonę gamintoją, būtinai pasidomėkite ar ji yra gaminusi ir montavusi langus rąstiniam namui ir ,esant galimybei, tegu parodo kaip tai atliko.
Tas pats pasakytina apie lauko durų montavimą, tik čia galima iš karto staktą padaryti sienos storio. Keistai atrodo rąstiniame name metalinės „seifinės“ durys. Vagiui jos tikrai ne kliūtis. Tam tereikia gero pjūklo ir per kelias minutes šalia bus nauja skylė. Geriau pasirinkite klijuoto tašo medines duris su termo izoliacija. Kai kurios įmonės siūlo medines lauko duris kuriose mediniame rėme sumontuotas termo paketas su medine apdaila, ženkliai sumažinantis energetinius nuostolius ir yra dekoratyvios.

Montuojant langus ir duris būtinai palikite vietos rąstų sėdimui. Tai tūrėtų būti ne mažiau kaip 7-9 centimetrai. Todėl ir apvadus(bent jau viršutinius) užsakynėkite platesnius - 9-10cm pločio.
Namą „uždarėme“. Persikelkime į vidų. Atminkite, kad rąstinio namo apdaila gali mažai kuo skirtis nuo įprasto namo apdailos. Čia gali būti naudojamos beveik visos apdailos medžiagos naudojamos įprastos apdailos metu. Gal tik kai kurie technologiniai rąstinio namo statybos niuansai apsprendžia apvadų plotį ar aukštį, pertavarinių sistemų konstrukciją, santechninių prietaisų išsidėstymą ir kt..

Grindys ir perdanga
Grindys ir perdanga - svarbūs namo elementai turintys savų išpildymo įpatybių. Pirmame aukšte jūs galite įsirengti grindis kaip ir bet kokiame pastate. Tai gali būti plytelės, parketas, medinės masyvo grindys, parketlentės... Tik prieš duodami nurodymus statybininkams kokias grindis įrengti būtinai sudarykite statybinius brėžinius su tiksliais nurodymais kokias medžiagas norėtumete naudoti grindų įrengimui. Priklausomai nuo to bus ruošiamas grindų pagrindas. Reikia atminti , norint kad plytelės būtų viename lygyje su masyvo grindimis, pagrindą pytelėms reikia paruošti 7-8 centimetrais (priklausomai nuo grindinių lentų storio) aukštesnį. Tai daroma dėl to, kad prieš klojant medines grindis montuojami gulekšniai, kurie įprastai būna 5 cm aukščio, o ir pačios grindinės lentos būna 27, 30 ar 35 milimetrų storio. Dažnai pirmame aukšte montuojamos šildomos grindys, kai šildomieji elementai sumontuojami viršutiniame betoniniame grindų pagrindo sluoksnyje. Tuomet atminkite, kad dėl temperatūrų kaitos nepatariama naudoti masyvo grindų, o ir naudojant parketlentes rinkites parketlentes su „kliko“ sistema. Tai neleis atsirasti plyšiams tarp eilių nuo temperatūrinių matmenų pasikeitimų.
Perdangos tarp pirmojo ir antrojo aukšto gali būti montuojamos keliais būdais.
Pirmasis naudojamas, kai virš perdengimo Jūs neįrenginėjate jokių patalpų. Kiti du varianatai praktiškai analogiški. Antrasis leidžia sutaupyti apie dešimt centimetrų aukščio, tačiau trečiasis sudaro geresnę garso izoliaciją. Ir šiais atvejais antrame aukšte galima kloti parketlentes ar kiliminę dangą, tik prieš tai reikia pakloti sluoksnį iš plokštinės medžiagos – OSB, MDP ar kitos panašios. Taip pat galima įrengti šildomas grindis, tačiau neužmirškite kad medinis perdengimas nėra toks pat tvirtas kaip betoninis ir galimas grindų įlinkis, vibracija ar „vaikščiojimas“ gali į nieką suvesti Jūsų norą įrengti kaip pvz grindis iš plytelių dideliame plote. Geriau , kad išvengti galimų problemų, pasirinkite parketlentes su danga atsparia drėgmės poveikiui.

Lubos ir pertvaros
Lubos taip pat galima montuoti tiek pakalant dailylentėmis, tiek įrengiant gipso kartoną ir vėliau dažant ar apklijuojant tapetais. Tik antrame aukšte atkreipkite dėmesį, kad rąstinis namas del savo specifikos ypač pirmaisiais keliais metais „vaikšto“ ir dėl to ties gipsokartono siūlėmis patariame įrengti dekoratyvines juosteles, kas ne tik paslėps galimus sutrūkimus, bet ir priduos savo „šarmo“ interjerui.
Ko gero didžiausio dėmesio reikalauja pertvarų montavimas rąstiniuose namuose. Juk čia reikia numatyti tokį svarbų momentą, kaip namo sėdimas. Pastačius namą, jis per kelis metus susėda apie 3 сentimetrus vienam aukščio metrui. Todėl ir pertvaras reikia įrenginėti, numatant namo sėdimą, dažniausiai viršutinėje pertvaros dalyje įrengiant kompensacinius kaiščius, o šoniniame tvirtinime vertikalias išpjovas varžtams ar kitiems tvirtinimo būdams, kas leidžia namui sėsti nepažeidžiant pertvaros. Sumontavus tinkamai pervaros konstrukciją galima naudoti bet kokias apdailos medžiagas – pyteles, tapetus, dailylentes, dažyta gipso kartoną, taip pat derinti jas tarpusavyje.
Montuojant bet kokias medžiagas ant vertikalių paviršių, nesvarbu ar tai pertvara ar siena, viršuje reikia palikti 7-8 centimetrų tarpą sėdimui kompensuoti, kurį vėliau galima paslėpti plačiais apvadais 9-10 centimetrų pločio. Vėliau (po 2-3 metų), kai namas susės, juos bus galima pakeisti siauresniais.

Laiptai

Laiptai - dažnai būna svarbi dekoratyvinė namo interjero detalė. Čia jau ir patarti sunku kokio stiliaus laiptus reikėtų pasirinkti. Laiptus patartume montuoti bendrąjame kambaryje, tolimesniame nuo virtuvės kampe arba hole. Pastaruoju atveju jūs izoliuojate pasikėlimą į antrą aukštą nuo bendrojo kambario, išsaugodami papildomą naudingą plotą namo viduje. Laiptus esančius viduje darykite atvirus, nes lengva, ažūrinė laiptų konstrukcija vizualiai nemažina patalpos. Laiptus orientuokite taip, kad galva nekliudyti nuožulnių mansardos lubų lipant į viršų. Jeigu laiptai Jums reikalinga tik kaip priemonė užlipti į antrą aukštą, tuomet juos įrengite hole ar verandoje, tuomet po jais dar galėsite sumontuoti rūbų kabyklą ar spintą daiktams sudėti.

Židinys

Rąstiniame name galima naudoti bet kokią šildymo sistemą, tačiau vis tiek dažnai židinys yra labai svarbus tiek interjero, tiek namo apšildymo elementas. Tinkamai išvedžiojus ortakius galima apšildyti ne tik patalpą kurioje sumontuotas židinys, tačiau šalia ir virš jos esančias patalpas.