Rąstiniai namai

Rąstinių namų skirtumai. Ką būtina žinoti?

Prieš daugiau nei penkis dešimtmečius į statybų rinką įžengus klijuoto tašo namams, ilgus metus statyti rąstiniai namai gerokai prarado savo populiarumą. Tokias dideles permainas lėmė tai, kad daugumą gerųjų rąstinių namų savybių išsaugoję klijuoto tašo namai nebeturėjo pagrindinių trūkumų, tokių kaip rąstų trūkinėjimas, sėdimas ar sukinėjimasis, būdingų natūralaus medžio masyvo namams. Vis dėlto prabangių rastinių namų statyba vis dar gana populiari išskirtinumo ieškančių ir natūralumą vertinančių užsakovų tarpe. Rąstinių namų skirtumai. Ką būtina žinoti?

Tam, kad sprendimą, kokį medinio namo tipą rinktis, priimti būtų paprasčiau, šiame straipsnyje nusprendėme apžvelgti esminius, iš natūraliai apdirbtų rąstų pagamintų namų trūkumus. Tik žinodami juos galėsite pagrįstai nuspręsti, ar verta šiuos statinius iškeisti į klijuoto tašo namus savo ir artimųjų poilsiui.

Norint visapusiškai įvertinti, ar iš natūraliai apdirbtų rąstų pagaminti mediniai namai vis dar galėtų būti tinkamu medinio namo pasirinkimu, rekomenduojame gerai įvertinti pagrindinius jų trūkumus. Tai padaryti – itin paprasta, šio tipo namus lyginant su šiuo metu bene populiariausiai klijuoto tašo namais.

Patvarumas ir ilgaamžiškumas

Visų pirma, tiek natūralūs rąstai, tiek klijuoto tašo namų statybose naudojama apdirbta mediena, lyginant su kitų tipų namais, pasižymi išskirtiniu tvirtumu ir stiprumu. Puikus įrodymas – sunkias klimato sąlygas be profesionalių medienos apsaugos priemonių kentę namai, kurių ne vienas nuo senelių ar prosenelių laikų vis dar stovi mūsų sodybose. Vis dėlto, kalbant apie ilgalaikiškumą – savybę puikią būklę išlaikyti ilgus metus, ja išsiskiria ir natūralius rąstinius namus lenkia klijuoto tašo namai. Nors šių statinių gamybos technologija yra palyginti nauja, moksliniai tyrimai rodo, jog tokio tipo namas yra netgi tvirtesnis už masyvo medieną, kuri, iš pirmo žvilgsnio, šioje srityje atrodo tiesiog nepralenkiama. Tokį pranašumą lemia tai, kad lentose esanti šerdis leidžia pašalinti bet kokį medžio įtempimą ir padidina tvirtumą bei stabilumą.

Šilumos izoliacija

Greičiausiai ne kartą teko girdėti, kokia gera savaimine šilumos ir garso izoliacija pasižymi mediniai namai – medis šilumą namo viduje sulaiko daug geriau nei įprastos statybinės medžiagos. Vis dėlto, šiuo klausimu visų medinių namų tarpe išsiskiria ir rąstinius namus lenkia klijuoto tašo medienos namai. Taip yra todėl, nes jų sienos suleidžiamos viena ant kitos nepaliekant nei menkiausių tarpų, kurie dažnai pasitaiko nusprendus užsiimti rastiniu namu statyba. Ne mažiau svarbu ir tai, jog naudojant modernias medienos apdirbimo stakles padaromi kokybiški sukirtimo kampai, kurie sulaiko vėją ir neleidžia šilumai palikti namo. Šiuo atveju masyvūs rąstiniai namai ilgainiui pradeda reikalauti daugiau priežiūros, jei norima išlaikyti aukščiausio lygio šilumos izoliaciją. Jų sienose ilguoju laikotarpiu atsiranda tarpai, kurie praleidžia tiek vėją, tiek šilumą. Kalbant apie klijuotos medienos struktūrą, ji praktiškai nesiskiria nuo plytų, todėl, visus darbus atlikę profesionaliai, turėsite plonesnes namo pertvaras su ženkliai geresniais šilumos ir garso izoliacijos parametrais nei užtikrina panašaus storio mūrinė siena.

Architektūros galimybės

Ne paslaptis, jog kurdami savo svajonių poilsio namus, jiems skiriame savo laiką ir dėmesį bei tikimės džiaugtis išskirtiniais rezultatais. Todėl šiuo atveju svarbu akcentuoti, kad tik nusprendę statyti klijuoto tašo vasarnamį nuosavame sklype, savęs neapribosite kambarių erdvės atžvilgiu. Tiesa ta, jog medinio namo statybai renkantis masyvius medienos rąstus, vidaus patalpų ilgis ir plotis tiesiogiai priklausys nuo rąstų ilgio, o tai suderinama toli gražu ne su visais architektūriniais sprendimais. Verta paminėti ir tai, jog, priešingai nei masyvūs rąstai, klijuota tašo mediena turi net 50–70 proc. didesnį lenkimo stiprumą, todėl iš šios medžiagos pastatytų namų atstumas tarp sienų gali būti gerokai didesnis nei įprastų rąstinių namų. Tai leidžia ne tik gerokai padidinti vasarnamio erdves bet ir pasirinkti unikalius architektūrinius sprendimus tiek namo viduje, tiek išorėje, kurie nevaržys namo interjero ir eksterjero.

Statinio kokybė

Vertinant kokybę, kuria pasižymi rąstiniai namai, ne menku trūkumu galima įvardinti išskirtines rąstų formas ar ant jų augusias šakas. Nors pačiam statiniui tai suteikia originalumo, tai toli gražu ne visuomet naudinga techninėms namo savybėms. Klijuoto tašo namų atveju, šakos ir kiti medienos trūkumai pašalinami dar ruošiant medieną statyboms, todėl tai leidžia išlaikyti aukščiausią statinio kokybę. Hidraulinių presų, kuriais ruošiamos sienos, pagalba jos tampa visiškai lygios, neskilinėja, jose nesiveisia kenkėjai.

Verta paminėti, kad tiek rąstiniai namai, tiek klijuoto tašo vasarnamiai pasižymi antistatiniu krūviu, kuris reiškia, jog juose nesusidaro bei nesikaupia dulkių kamuoliukai, būdingi mūrinei statybai. Dėl natūralių statybos medžiagų abiejų tipų namai taip pat gerai „kvėpuoja“, todėl nesukuria poreikio ir kondicionavimo sistemai. Optimalią vidaus temperatūrą žiemą užtikrina puiki šilumos izoliaciją, o vasarą namo viduje dėl tos pačios priežasties bus maloniai vėsu.

Statybų procesas

Greičiausiai specifinės žinios nėra reikalingos tam, kad būtų aišku, jog klijuoto tašo namai yra pagaminami ir pastatomi kur kas paprasčiau nei iš sunkių rąstų pagaminti vasarnamiai. Masyvūs medienos rąstai pirmaisiais metais po statybų linkę trūkinėti ir grimzti, tokiu būdu sukeliant ir papildomų nepatogumų bei išlaidų, todėl dėl šios priežasties išauga ir rastinio namo kaina. Vis dėlto, jei teikiate prioritetą natūraliai medinio namo išvaizdai, šie procesai pastatui neretai tik prideda papildomo unikalumo.

Ieškantiems greitesnio ir paprastesnio vasarnamio sprendimo, dažniausiai siūloma alternatyva – klijuotos sluoksninės medienos namas, kuris pastatomas daug greičiau, o po statybų keičiasi daug mažiau. Remiantis praktika, klijuoto tašo namai „sėda“ iki 10 kartų mažiau nei rąstiniai namai, o mediena nėra linkusi trūkinėti. Svarbu pabrėžti ir tai, kad nepaisant unikalių namo eksterjero sprendimų, tokio tipo namų sienojai yra visapusiškai paruošiami gamykloje, todėl jūsų sklype bus sumontuoti greičiau nei galite įsivaizduoti.

Taigi, šiame straipsnyje buvo aptarti net 5 pagrindiniai natūralių rąstų medienos ir tašyto rąsto namų skirtumai. Akivaizdu, kad rinktis tašyto rąsto medienos namus yra bus geresni sprendimas. Jei turite papildomų klausimų, drąsiai kreipkitės į „Meistro namų“ komandą!

„Meistro namai“
„Meistro namai“
Kiemelių g. 1, Stasiūnų k., Kaišiadorių raj.