Dažniausios rąstinio namo projektavimo klaidos

Jei namas suprojektuotas neteisingai, gali būti, kad namo pagal projektą pastatyti nepavyks. O jei projektą tenka taisyti vienoje vietoje, greičiausiai problemų kils ir kitoje vietoje. Prasideda grandininė reakcija, ir gali nukentėti pastato kokybė. Dažniausiai tokių problemų kyla, kai pasirinktas architektas neturi pakankamai praktikos statant rąstinius pastatus. Apklausus MNGA narius išaiškėjo, su kokiomis projektuotojų klaidomis dažniausiai susiduria rąstinių namų gamintojai. Dažniausios rąstinio namo projektavimo klaidos

Didelės erdvės

Vienas iš rąstinių namų projektavimo principų: tam, kad namo konstrukcija būtų stabili, dvi lygiagrečias rąstinio namo sienas turi laikyti kitos dvi statmenai einančios (rišančiosios) rąstinės sienos, kurios visos susikerta kampais. Dažnai tiek architektai, tiek klientai nori didelių erdvių ir todėl neprojektuoja rišančiųjų sienų, taigi sienos neatlaikydamos stogo apkrovų krypsta, linksta ir panašiai.

Neteisingai suprojektuotos perdangos

Neretai projektuotojai sijas išdėsto kaip papuola. Priešingai, nei mūriniame name (kai perdangoms naudojamos gelžbetonio plokštės), rąstiniame name sijų išdėstymas labai svarbus. Neteisingai suprojektuotos perdangos sijos vėliau sukelia daug problemų įrengiant kaminus ir laiptus. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad tarpatramis (atstumas tarp dviejų taškų, kuriuose perdangos sija remiasi į sienas) rąstiniam namui nerekomenduojamasdidesnis nei 4,5 m. Pavyzdžiui, 6 metrų sija jau vien nuo savo svorio išlinksta keletą milimetrų, o jeigu per vidurį atsistoja žmogus, įlinkis dar šiek tiek padidėja.

Per plonos arba per storos sienos

Dažnai, ypač kai planuojama rąstinį namą šiltinti, architektai mėgsta nuploninti sienas, o kaip ant jų laikysis sunkios sijos - nepagalvojama. Žinoma, užsakovai prašo suprojektuoti plonas sienas, taip norėdami sutaupyti, tačiau architektai turėtų būti principingi bei įvertinti ir sunkios perdangos, ir stogo dangos apkrovas. Kitas kraštutinumas - architektai projektuoja 25 cm storio ar dar storesnes rąstines sienas. Pastebėta, kad tai ypač mėgsta vilniškiai architektai. Kai kurių gamintojų nuomone, tokios storos rąstų sienos žymiai šiluminės varžos nepadidina. Reikėtų įvertinti ar storinant sieną
gaunama nauda bus adekvati išleidžiamai pinigų sumai. Apipjautų 20 cm storio rąstų sienos varža yra 1,87 mk/W, o 25 cm sienos varža - 2,34 mk/W. Kita vertus, storos rąstų
sienos atrodo estetiškai ir patikimai.

Per visą sieną einantys langai

Pasitaiko, kad architektas nubraižo 5,5 m langą, o visa siena yra tik 7 m. Norintys statyti rąstinį namą turėtų žinoti, kad toks langų ir sienų santykis rąstinėje statyboje yra sunkiai įgyvendinamas.

Nepaisoma standartinio rąsto ilgio

Standartinis rąstų ilgis Lietuvoje yra 6 m. Ilgesni rąstai kertami pagal specialų užsakymą. Į tuos 6 m turi tilpti ir rąstų likučiai už spynų (apie 20 cm), ir pačios spynos. Jei reikia ilgesnių sienų, jos turi buti projektuojamos su kertančiomis sienomis ar bent nedideliais jų fragmentais. Nepatyrusių architektų projektuose neretai suprojektuojamos ištisinės 10-12 m ilgio sienos arba 6,5 m sienos ir tada reikiai specialiai ieškoti nestandartinio (didesnio)
ilgio rąstų.

Neįvertinamas sienos sėdimo faktorius

Dažniausiai apie sėdimą pamirštama dar projektavimo stadijoje, planuojant sienų aukštį iki perdangos sijų. Iš suprojektuoto 250 cm kambario aukščio iki sijų, sienojams susėdus, lieka tik 240 cm. Tai ypač aktualu, kai projektuojami langai. 230-240 cm aukščio langai gali atsidurti perdangoje arba po sija. Pamirštama ir apie tai, kad pirmajame aukšte grindų konstrukcijai įrengti reikia palikti 10-15 cm apatinio rąsto aukščio.

Pamirštami išsikišantys rąstų galai

Kartais pasitaiko, kad projektuotojai vidaus sienas nubraižo pamiršdami kampuose palikti 10-15 cm kerteles, kurios sujungia sienas tarpusavyje. Pavyzdžiui, pavaizduojamas sienų sudūrimas, o už jo iš karto nupiešiamas šaldytuvas. Tačiau realybėje atrodo, kad šaldytuvas bus 15 cm atitrauktas nuo sienos.

Parengta pagal Medinių namų gamintojų asociacija medžiagą
mnga_logo.jpg
Lukiškių g. 5-406, 01108 Vilnius
2 atsiliepimai
zi
2020-01-22,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Mums reikėtų seno rąstinio namo konstrukcijos įvertinimo. Planuojame jį atnaujinti, tai norėtume žinoti eksperto nuomonę. Namas 1930 m. statybos, apie 80 kv.m. Ar tai galėtumėte atlikti ir maždaug kokia būtų suma už paslaugą?
in
2019-05-10,
Įvertintas atsakymas į šį paklausimą:
Laba diena, Norėčiau gauti daugiau informacijos apie šį Jūsų produktą (paslaugą). Prašome susisiekti su manimi.
Jų ekspertizės išvada padėjo išaiškinti su statytoju, ką ne taip stato ir kaip turi padaryti. O tai statybininkai galvoja, kad gali maustyti paprastą žmogų!