Reikalavimai A+ klasės namo šildymo sistemos projektavimui

Klausimas:
Norime pasiteirauti: statant A+ namą (nauja statyba), kokie yra reikalavimai atitinkamos statybos klasės namo šildymo sistemos projektavimui bei įgyvendinimui? Koks šildymo būdas yra negalimas ir galimas, rekomenduojamas?
Komentarai:
Skaitant reglamentą, pagal kurį nustatomi reikalavimai A klasei, nepamatysime jokių kategoriškų reikalavimų, kad kas nors būtų privaloma ar neleidžiama. Yra reikalavimas turėti priverstinį mechaninį vėdinimą. Esmė A + klasės tame, kad reikia
įtilpti su energijos sąnaudomis į tam tikrus skaičius. PVZ jei projektuojate ekonomišką geoterminį šildymą, tada mažiau reikia investuoti į sienų varžą. Turi būti balansas. Nėra uždraustas PVZ. dujinis šildymas, tik tada kitomis taupymo priemonėmis reikės kompensuoti. Reglamentas skatina naudoti atsinaujinančius šaltinius, Šilumos siurblius ir jų panaudojimas tampa logiškas. Kada gaunate leidimą statybomis turi būti atlikti atitinkami skaičiavimai įvertinant konkrečius sprendinius ir jau turi turi būti numatyti sprendimai. Ar turite leidimą statyti? Tada turite turėti ir konkrečius skaičiavimus, kurie pridedami.
Robertas Kleštornas, UAB Ekoklima
A+ klasės namo šildymo sistemai galite rinktis:
dujos
šilumos siurblys
granulinis A+ klasės katilas
Visų tipų statinių šildymo sistemos yra apskaičiuojamos ir projektuojamos vadovaujantis to statinio šilumos nuostolių apskaičiavimu kurį turi projektuojama šildymo sistema kompensuoti. A klasės statiniuose, priklausomai nuo statinio architektūros, katilinės projektuojamos kartu arba atskirai nuo gyvenamųjų patalpų jeigu šildymo prietaisai yra priklausomi nuo vidaus patalpos oro. Visi šildymo būdai yra galimi, tačiau atitinkamai techninių sąlygų priklauso jų įrengimas. Patogiausios automatizuotos šildymo sistemos ir jų įrenginiai, tai gali būti kietojo kuro granules deginantys šildymo katilai, dujas deginantys šildymo katilai, tiek geoterminio šildymo visų trijų lygių sistemos. Kadangi visos įvardintos sistemos yra artimai vienodai efektyvios, tad pasirinkimas dažniausiai priklauso nuo vartotojo galimybių ir poreikių. Palyginimas įmanomas tik sudėjus kompleksiškai visas sistemos sudedamąsias dalis t.y. įrenginys, sistema, bei kiti galimi lydintys elementai ir įrengimo paslaugos. Būtina nepamiršti visų svarbiausia eksploatacinių sąnaudų ir taip pat apskaičiuoti perspektyvinių resursų kuruos naudos vienokia ar kitokia sistema. Bet kokie atskirų dalių ar įrenginių palyginimai nėra tikslūs ir tikėtina teisingi, nes nėra inžineriškai pagrįsti. Tai gali atlikti bet kuris arčiausiai jūsų esantis tokių sistemų projektuotojas, kuris gali pateikti aiškiai perspektyvinius palyginimus.
Eduardas Giedra / Konstruktorius-Technologas, Stiksas, UAB
Pirmiausia Jums reikia turėti namo statybinį projektą. Tada dar turėsite atlikti (Jums patars architektas) namo energetinio naudingumo modeliavimą.
Bet kokiam, net ir pasyviam namui mūsų žiemos sąlygomis reikalingas šildymas.
Vidutiniškai bendrą šildymo galingumą galima apsiskaičiuoti pagal tokius duomenis:
A klasė - apie 30 W/m2, a+ klasė apie 23-27 W/m2, A++ klasė apie 18 W/m2.
Šildymo sistemai jokie reikalavimai nekeliami, bet pagal visą logiką tai turėtų būti žematemperatūrė sistema. Praktiškai tai reiškia grindinį šildymą.
Tačiau šilumos šaltinio kuro rūšis jau smarkiau įtakoja namo energetinę klasę.
Su gamtinėmis dujomis (dujiniu šildymo katilu) taip pat galima pasiekti A+ namo klasę.
Tai apsimoka daryti, jeigu prie Jūsų kvartalo/gatvės/namo, t. y. netoli, prieina dujotiekis.
Kitu atveju lengviau A+ klasę pasiekti su šilumos siurbliu (arba oras/vanduo arba gruntas/vanduo).
Visos kuro rūšys yra galimos (vienos blogiau, kitos geriau), išskyrus, kad praktiškai neįmanoma šildytis elektra (pvz. elektriniais radiatoriais ar elektriniu vandeniniu katilu).
Į visus klausimus atsako energetinis modeliavimas.
Tik, jeigu planuojate šildytis dujomis, tai turite aiškiai pasakyti iš anksto architektui/modeliuotojui. Priešingu atveju atsakymas bus vienas - šilumos siurblys.
Nors galima naudoti ir centralizuotai tiekiamą miesto šilumą (jeigu tokia prieinama).
Dr. Arūnas Stikliūnas, Gilius ir Ko, UAB
Reikalavimus nurodo STR, šildymo būdą ir šilumos šaltinį jūs galite laisvai rinktis (dujos, šilumos siurbliai ar biomasės katilas). Privalomai jums reikia įsirengti mechaninę vėdinimo sistemą, kurios šilumos atgavimas virš 80 proc.
norint atsakyti konkrečiau reikia turėti pastato projektą, žinoti kokios sklype yra komunikacijos, kiek žmonių gyvens pastate, ar jūs planuojate vėsinti patalpas, kokie jūsų KV poreikiai.
Ekspertai.lt
Negalima atsakyti ar tokį galima šildymo būdą pasirinkti, ar tokį. Reikia žiūrėti visumą, šilumos nuostolius, atitvarų varžas, sandarumą, vėdinimo sistemos tipą, patį šildymo būdą... STR 2.01.02:2016 „pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Tam pirma turite pasidaryti pastato inžinerinių sistemų projektavimo ir pastato sertifikavimo paslaugas, tada ir žinosite visus reikalavimus.
 
Sritis:
Sritis: